Author Topic: Linux Windows  (Read 848 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Linux Windows
« Opened on 17.05.2010, Monday, 01:26:41 »
Zosto site kupuvaat primitiven Windows za pari,
 koga ima odlicen Linux besplatno
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Linux Windows
« Reply #1 on 17.05.2010, Monday, 01:57:17 »
Зашто ако малку прочепкаш по net, и Windows-от ќе го начекаш без пари, хахахахаха ;D ;D ;D.

Мада сериозно, нитуедна програма за работа со аудио продукција нема еквивалент за под Linux (знам дека има hack-ови за ова, ама не сакам да се замарам и да трошам CPU power за преведување на команди од еден оперативен систем на друг само за да кажам дека сум успеал да го подигнам Cubase под не знам која едиција на Linux). Скоро се што е наменето за адио е за под Windows или за под Mac. Нема ништо за под Linux. Добро, има една посебна едиција на Linux (не ми текнува сега како се викаше) чија немена е чисто за мултимедијални потреби на нејзините корисници, но половин од програмите ги немаат ни половина од опциите кои ги имаат софтверите за аудио продукција за под Windows, башка што export engine-ите им се далеку од добри, а исто и VST wrapper-ите :S.

Друга причина е DirectX-от. Еквивалент на DirectX-от под Linux нема (работеа на нешто такво, ама не знам до каде стигнаа). Кога ќе се направи еквиваленција меѓу DirectX-от под Windows и еквивалентната мултимедијална оптимизација под Linux (ако воопшто излезе), тогаш можеби би размислил да се прeфрлам на Linux. Сега за сега, нема поента.

Јас си ги наведов моите причини, иако ова се најголемите, имам уште многу, ама ќе ми треба половина од hosting просторт на сајтов за да ги пишам сите, хахахаха ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Linux Windows
« Reply #2 on 17.05.2010, Monday, 09:21:05 (Edited 17.05.2010, Monday, 12:25:17) »
Zosto site kupuvaat primitiven Windows za pari,
 koga ima odlicen Linux besplatno

Го ценам ова. Браво. Добро е што барем некој ја разбира слободата која што ја добива со користење на Линукс :)

Зашто ако малку прочепкаш по net, и Windows-от ќе го начекаш без пари, хахахахаха ;D ;D ;D.

Не зборуваме за пиратерија.

Мада сериозно, нитуедна програма за работа со аудио продукција нема еквивалент за под Linux (знам дека има hack-ови за ова, ама не сакам да се замарам и да трошам CPU power за преведување на команди од еден оперативен систем на друг само за да кажам дека сум успеал да го подигнам Cubase под не знам која едиција на Linux).

Audacity, Kino, Avidemux++ ... листата продолжува многу. Не дека нема, туку не си се потрудил да побараш и да ги разгледаш програмите.

Скоро се што е наменето за адио е за под Windows или за под Mac. Нема ништо за под Linux. Добро, има една посебна едиција на Linux (не ми текнува сега како се викаше) чија немена е чисто за мултимедијални потреби на нејзините корисници, но половин од програмите ги немаат ни половина од опциите кои ги имаат софтверите за аудио продукција за под Windows, башка што export engine-ите им се далеку од добри, а исто и VST wrapper-ите :S.
Гледајќи по број на апликации кои што се достапни за оперативен систем, Windows-от и MAC-от се 0 спрема апликациите кои што ги има за ГНУ/Линукс. администрација: без наметнување на мислење и осуда

Друга причина е DirectX-от. Еквивалент на DirectX-от под Linux нема (работеа на нешто такво, ама не знам до каде стигнаа). Кога ќе се направи еквиваленција меѓу DirectX-от под Windows и еквивалентната мултимедијална оптимизација под Linux (ако воопшто излезе), тогаш можеби би размислил да се прeфрлам на Linux. Сега за сега, нема поента.

DirectX е корпоративно ***** на micro$osft и е од затворен карактер. Од друга стрна, OpenGL кој што е бољи ти е од отворен карактер и имаш поголема шанса да напишеш нешто посаглам во него отвколку во D-X-от.

Не постои *мултимедијален* Линукс. Секој пакет т.е. секој софтвер може да се инсталира на секоја ГНУ/Линукс дистрибуција.

Јас си ги наведов моите причини, иако ова се најголемите, имам уште многу, ама ќе ми треба половина од hosting просторт на сајтов за да ги пишам сите, хахахаха ;D ;D ;D.

Хостингов е под ГНУ/Линукс, исто како што е хостингот на Facebook, twitter, google, yahoo. Мислеш дека тие се глупави што го искористиле Линукс-от како нивен оперативен систем на серверите ?

Моите 5 денари.

пои пои ~~
I reject your reality and substitute my own.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Linux Windows
« Reply #3 on 17.05.2010, Monday, 13:23:54 »
Зборуав за мулимедијалната употреба на Linux-от. Ако е толку добар во мултимедијални цели Linux-от, кажи ми, зошто секоја Soundcraft SSL миксета доаѓа заедно со софтвер за Mac? Луѓето што го работа софтверот сигурно не се лаици па си рекле „ај на тепка, кој оперативен систем излезе, за тој ќе го работиме софтверот“.

Сум се шетал низ неколку студиа (добро, во Македонијава, пошироко не) и никаде немам видено некој да користи Linux како опративен систем за аудио продукција. Како што реков, јас си ги наведов моите причини зошто не користам Linux.

Audacity го имам работено, има катастрофа export engine, катастрофа VST wrapper. Повеќе од половина од VST 2.X plug-ините што му ги load-ав не работеа како што треба или воопшто не работеа.

Јас никогаш не пишав дека нема мултимедијален (или било каков друг тип на совтвер) за под Linux. Баш напротив, се сложувам со тебе дека за под Linux има многу повеќе софтвер доколку за под Windows. Проблемот е што мултимедијалнот софтвер е „тазе“ развиван. Windows и Mac имаат традиција за работа со мултимедијален софтвер, Linux софтверите се сеуште во нивната почетна фаза и се далку од добри, тоа само го кажав. Кога ќе можам во квалитет на продукција да ги споредам со Cubase или со Ableton Live, јас сам ќе си се префрлам на Linux, не мора да ми се предочуваат предностите ;).

A за тоа дека имаше една мултимедијална едиција на Linux, тоа сум 100% сигурен, баш еден другар ми ја покажуваше. GUI-то мислам дека беше Gnome ама повторно не сум сигурен. Како и да е, беше преполна со мултимедијален софтвер, за аудио, видео, графика, што се немаше. Само повторно, далеку од професионални беа програмите за аудио продукција (за тие за видео и графика не знам, не се разбирам многу од видео и грефика), баш ги пробав. Како што реков, далеку од добри беа export engine-от и VST wrapper-от.

Јас само ги спомнав мултимедијалните недостатоци на Linux, неговата стабилност и супериорноста на неговиот kernel се неоспорливи. И мојот домашен DHCP сервер е под Ubuntu правен, така да за неговите мрежни супериорности воопшто не ни коментирав. Повеќе од очигледно е дека Linux е далеку посупериорен од Windows кога станува збор за мрежни апликации и hosting. Тоа мислам дека никој нема да го негира ;).

Поентата ми беше дека не би го користел како desktop оперативен систем бидејќи не ми одговара на моите потреби. Не ми беше поентата да го „ругам“ Linux ;).

Како и да е, ај да се согласиме дека не се согласуваме за некои работи, хахахаха ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Linux Windows
« Reply #4 on 17.05.2010, Monday, 17:58:48 (Edited 17.05.2010, Monday, 18:37:44) »
Зашто ако малку прочепкаш по net, и Windows-от ќе го начекаш без пари, хаха.
Linuxot e stalno bezpari vcera bev kaj eden drugar i gi ima se Mac Windows i Linx mi trebase data za eden tranzistor ibarav na Windows se zabravi, otidov na linux i za 1 sekunda se dobiv,
Z33MK