Author Topic: Случајни муабети  (Read 863374 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4185 on 14.04.2012, Saturday, 07:09:57 »
Изгубена е суштината на постот, побитно треба да е воздржување од лоши мисли и дела, од тоа дали ќе јадеш зејтин или не... ;)

Сосема се сложувам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #4186 on 14.04.2012, Saturday, 13:13:56 »
А,за верниците ке воведеме и пост-забрана за играње игри,фб,жешки страници за време на постот.Одговара ли? Само салата и краставица ,со домати јадам денес.Со малку сол.
Да тоа е јасно, значи постот подразбира:

- Воздржување од сексуални односи, предигрите, лапање и сл.
- Воздржување од алкохолни пијалаци (пиво, вино, ракија, виски и др.)
- Воздржување од лоши мисли и лоши зборови
- Воздржување од мрсна храна
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #4187 on 16.04.2012, Monday, 20:22:47 »
читам велешани за велигден концерти имале :)
и велешани како си поминавте, после долго време таков концерт сте одржале :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4188 on 16.04.2012, Monday, 20:26:23 »
Ако ме прашуваш мене не бев во Велес ,ама слушнав барем тоа дека финансиски не поминале добро ;D ;D  организаторите.Имало 300 бесплатни карти и 200-300 продадени во предпродажба.А за импресиите... друг пат,кога малку ке слегнат!! 8)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #4189 on 16.04.2012, Monday, 23:03:33 »
Интересно...
Во Скопје само треба да излезеш на мала ноќна прошетка и да го видиш овој феномен на еманципираната, независна женска. Но колку може да биде еманципирана некоја што постојано се наоѓа во кокошарник без петли?

извор:
Code: [Select]
http://www.mkd.mk/25944/kolumni/zhenska-emancipacija-do-koga-ke-se-kokodaka/
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #4190 on 16.04.2012, Monday, 23:59:43 »
па и во право е тој/таа што го пишувал/а текстов, во друштво само женски, машко никако да се види...со тоа „Но колку може да биде еманципирана некоја што постојано се наоѓа во кокошарник без петли?“ е се објаснето...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Antonija

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Re: Случајни муабети
« Reply #4191 on 19.04.2012, Thursday, 17:39:30 »
Izvinete sto pisuvam na latinica, nemam MK poddrska. Mislam deka treba da otvorite temi na forumov za ljubov i seks, horoskop...  ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #4192 on 19.04.2012, Thursday, 17:54:45 »
Добредојде Antonija, како што гледаш тука сме електроничари а во електрониката (поточно форумов) нажалост нема женски, со кои би можеле да дискутираме на темите љубов и секс. Да отвориме тема за хороскоп... па што знам, кој ке пише во неа? Електроничарите важат за луѓе кои не веруваат во тие работи туку веруваат во официјалната наука. Е сега што има некои исклучоци како мене е друг проблем :D
Во секој случај, доколку се случи таков преокрет па се зачленат електроничарки на форумов ќе има смисла да правиме муабети на тие теми.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Antonija

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Re: Случајни муабети
« Reply #4193 on 19.04.2012, Thursday, 18:01:15 »
Iskreno, mojata konstatacija bese malku ironicna vo odnos na temite na forumot...vie ste elektronicari, kako sto i ti samiot kaza, a gledam muabeti za postenje, religija, politika....   :o I uste ednas se izvinuvam sto pisuvam na latinica  ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #4194 on 19.04.2012, Thursday, 18:05:32 (Edited 19.04.2012, Thursday, 18:08:18) »
Тука сме сите искрени и директни, бар електроничарите важат за такви, затоа нема потреба од иронија, темава е слободна за муабети надвор од електрониката. Секако постењето и другите работи се за во темава.
Antonija трк до http://elektronika-mk.net/index.php?board=58.0
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Antonija

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Re: Случајни муабети
« Reply #4195 on 19.04.2012, Thursday, 18:10:27 »
Gledam site se pretstaveni, pa i jas da se pretstavuvam... ??? Mojata poenta bese deka ne bi bilo vo red na vakvo mesto da se mesa religija i politika (osobeno).... no izgleda ne sum sfatena...

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #4196 on 19.04.2012, Thursday, 18:12:55 (Edited 19.04.2012, Thursday, 18:17:21) »
Antonija ме интересира нешто околу твојот акаунт

Прво, дали си Antonija или си Antoniо ?
Друго, дали форумов го следиш од поодамна или се регистрира само за да дискутираш што и како е пишувано во темава ?
Трето, од каде се уклучуваш на форум оти гледам имаш куп акаунти на иста IP ?

Antonija дефинитивно не си ја сватил/а поентата на темата случајни муабети...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Antonija

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Re: Случајни муабети
« Reply #4197 on 19.04.2012, Thursday, 18:41:46 »
Da ti odgovoram na prvoto, Antonija sum, zensko sum, valjda ne e problem toa sto sum zensko?  :-\
Vtoro, forumov go sledam povremeno koga imam vreme, a sega imav poveke vreme pa se registrirav i komentiram.  ;)
Treto, jas imam eden i edinstven account, a toa e ovoj, a IP adresata mozebi e ista so drugi account-i od prosta pricina sto sum logirana od javna institucija.  ;)
Inaku poentata ja imam mnogu dobro sfateno, tuku samo sakav da dadam moe mislenje deka ne bi trebalo da se komentira za temi kako politika i religija (koi sami po sebe pridonesuvaat za delenje na lugeto na dve ili poveke strani), sto na vakov forum so prekrasna ideja ne mu dolikuva. Ima milion drugi raboti za koi moze da se diskutira vo tema pod naslov "Slucajni muabeti".
Se izvinuvam ako sum pogresno sfatena ili ako navrediv nekogo nenamerno, ne mi bese toa poentata.
PS. Uste ednas se izvinuvam sto pisuvam na latinica, bidejki nemam MK poddrska na ovoj kompjuter i vi blagodaram na razbiranjeto.  ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #4198 on 19.04.2012, Thursday, 20:54:05 »
па и најчесто не се дискутира на политика, пробуваме да ја избегнеме што е можно политиката, ама па се случува да некој пост не биде забележан и останал на форум...

што се однесува за религија, не дискутираме за религија него онака општи муабети си цепиме :)

добредојде имај пријатен престој :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #4199 on 25.04.2012, Wednesday, 22:17:52 »
Од неофицијални извори дознаваме дека дел од механичките делови кој се потребни во церн за акселераторот (за еден дел на акселераторот) ќе се прават во македонија :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!