Author Topic: Уред за заштеда на гориво во автомобилите  (Read 2414 times)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Со само неколку елементи да можеше така лесно да се заштедува гориво, уште од фабрика ќе ги вградуваа.  Вака гледам само еден кондензатор и ништо друго. А отпорникот е ставен за да може диодата да работи на 12 волти.

На нет најдов една добра информација за ова ќубре кое вели:
The Fuelshark Won't Save You Gas Because It Runs On Bullshit

Во Куба за време на владеењето на Фидел Кастро, да правеа вакви превари, имаше да ги претворат во швајцарско сирење со АК47
Hams do it! With Frequency

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ист ваков уред има и за „штедење“ електрична енергија, се става во штекер, гледам и тој го рекламираат на фејсбук.
Иако сите знаеме дека ова е тешка превара, во некое од странските списанија - Електор или ЕПЕ, не се сеќавам - го тестираа уредот и нормално немаше никаков ефект, имаше и слика од внатрешноста, зависно од „производителот“ кај некои имаше само ЛЕД со отпорник, кај други плус и по некој кондензатор и сл. демек да го поправа факторот на мрежата...

Споено мислење: 22.04.2014, Tuesday, 20:06:50
Code: [Select]
http://restoriadiscreet.tv/saver/

Кондензаторот поврзан паралелно го поправа факторот cos fi и во сите фистрибутивни трафостаници има по еден таков пд 25 или 35 kVA (вредноста име во снага), на ток=ј начин се подобрува преносот на енегија и се намалуваат загубите но за давателот на енергија,не за конзумнетот. мерачите (струјомерите) мерат активна енергија, доколку има индуктивен потрошувач мотор или неонки во хала тогаш се користи таа компензација на реактивна енергија и ефективноста на потрошувачката. за домашни потреби помага но сигурно не како што се рекламира

Скоро секој уред има филтер -кондензатор + индуктор + некое отпорниче..

Offline TimElektronik

  • Нов член
  • *
  • Posts: 26
Одг: Уред за заштеда на гориво во автомобилите
« Reply #17 on 23.04.2014, Wednesday, 10:28:48 (Edited 23.04.2014, Wednesday, 11:07:45) »
Code: [Select]
http://restoriadiscreet.tv/saver/
Ја стварно не знам и не разбирам.Ама најискрено сум шокиран дури и навреден додека го читав ова и стварно се прашувам дали е можно да на ваков глуп мизерен и беден начин може некој да се прелаже??Зарем нема институција која би реагирала на оваа глобална навреда??Жими мајка би го потекол од котек ја овој што се промовира како администратор.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Тоа ти е балкан... Овие да ги тужиме, (ако немаат пријатели ;D ) еден куп пари би им зеле.... Бетар од Топ Шоп е ова... >:( Да го оставиме ова настрана- баш ме интересира што има во ова внатре, можеби пола кило олово  :D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Криза е...Секој се збогатува на различен начин.

beethoven

  • Guest
Па не сме во Грција, во Македонија сме. :)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
И пак атанас, бетовен и киловолт
Жан

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
Одг: Уред за заштеда на гориво во автомобилите
« Reply #22 on 11.05.2014, Sunday, 16:07:29 (Edited 11.05.2014, Sunday, 17:21:33) »
имам еден .pdf како свеќица од автомобил наместо отпорникот внатре се врзува паралелно со кондезатор и немаат свеќица променето повеќе од 60 000 км. не сум електроничар сакам електрика затоа го читам форумов
Code: [Select]
https://dl.dropboxusercontent.com/u/15799961/Automotive%20Ignition%20Transfer%20Efficiency.pdf

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Вакви линкови не ставајте,нема шанси да ги отвори Гугл.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мене ми го отвора ;)... односно ми се отвора download прозорец бидејќи немам интегрирано PDF Reader во browser-от ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
И кај мене го отвара.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ова е тиристорско палење, може да помогне само кај постарите автомобили, новите имаат довоно електроника.. Има и на форумов 5-6 шеми за тиристорско палење..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Вакви линкови не ставајте,нема шанси да ги отвори Гугл.

Да,до антивирусот е! ;) ::)