Author Topic: Евтини фото апарати ?  (Read 2089 times)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: Евтини фото апарати ?
« Reply #15 on 11.05.2010, Tuesday, 11:30:21 »
micro модот е за сликање од ептен блиску,иначе добор апаратше си земал со здравје да се служиш.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Евтини фото апарати ?
« Reply #16 on 11.05.2010, Tuesday, 13:40:22 »
Да да, тоа за Macro-то го „сконтав“ ;). Сега имам друг проблем, како да го подесам рачно (мауелно) фокусот кога фото апаратот е наместен да слика во Macro мод. Забележав дека кога ќе го подесам да слиа во Macro мод и кога е наместен на Auto Focus, го фокусира предметот, па ќе го помине "threshold"-от на добро фокусиран објект и застанува во некоја точка каде веќе е out of focus и квадратчето на средината на екранот за фокусот свети црвено (out of focus). Кога е поставен да слика во нормален мод на работа (не на Macro), може да се подеси мануелно да си го подесуваш фокусот, ама кога е ставен на Macro, ја нема таа опција.


Прашањето ми беше, дали некој претходно го има користено фото апаратов или сличен на него, па да ми каже дали е можно мануелно да си го подесувам фокусот кога сликам во Macro мод или има само Auto Focus во овој мод.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: Евтини фото апарати ?
« Reply #17 on 11.05.2010, Tuesday, 21:49:25 »
и на мојот canon А470 macro модот е со auto focus,тоаа можност можеми ја има на поскапите апарати.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Евтини фото апарати ?
« Reply #18 on 11.05.2010, Tuesday, 23:52:04 »
Не сум најсигурен но мислам дека таа опција ја нема на тој апарат...
Апаратот треба да има фул мануелен мод за да биде овозможена таа опција...
Како и да е кога сликаш во макро треба малку да го одалечиш објективот од предметот кој ке го сликаш и нема да имаш проблем...

Со здравје да си го користиш. ;D
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Евтини фото апарати ?
« Reply #19 on 12.05.2010, Wednesday, 02:08:36 »
Па да, уствари во вправо си, само ќе ја подесам резолуцијата на максимум, ќе се оддалечам малку од објектот што треба да го сликам и ќе го сликам, па потоа crop на сликата, ќе си го отсечам само делот што ми треба и крај. Фала за идејата што ми ја даде ;).

Фала, фала на сите, поубав да си купите :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."