Author Topic: Изборни ???  (Read 4248 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Изборни ???
« Reply #15 on 15.09.2010, Wednesday, 18:07:27 »
Све само математика не  :D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Изборни ???
« Reply #16 on 15.09.2010, Wednesday, 19:40:37 »
јас имам избрано пракса и математика!!Незнам зашто викате "не математика" но математика е темел на електрониката,јас ќе одам на ФЕИТ па затоа математика.Несакав физика дека ме нервира тој предмет. ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Изборни ???
« Reply #17 on 15.09.2010, Wednesday, 20:48:17 »
Јас не ни знам дека може да го избирате математика, ако планирате да се запишувате на некој технички факултет, дефинитивно земете математика, ќе ви треба ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Изборни ???
« Reply #18 on 16.09.2010, Thursday, 11:05:30 »
јас сум математика и пракса :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Изборни ???
« Reply #19 on 16.09.2010, Thursday, 11:07:41 »
Така е!! ;D

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: Изборни ???
« Reply #20 on 16.09.2010, Thursday, 11:26:18 »
Кај нас направија глупости со распоредот на часови, лани имавме 3 часа неделно математика, а сега ако одбереш математика изборна, ќе имаш 4 часа, ако не, само 2, барем да си останеше на 3 часа, глупости.. Јас одбрав пракса наместо математика, мислам дека повеќе ќе ми се најде пред факултет, не дека ја мразам математиката, знам дека математиката ќе ми треба за на факултет.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Изборни ???
« Reply #21 on 16.09.2010, Thursday, 11:28:45 »
ок,твој избор но јас имам пракса 8 часа неделно!! :o

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Изборни ???
« Reply #22 on 16.09.2010, Thursday, 11:30:58 »
и јас имам толку ( добро со се изборна и не ги држиме сите 5-6 држиме негде)
друго како само еден предмет избра ?
дека кај нас 2 се избираа ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Изборни ???
« Reply #23 on 16.09.2010, Thursday, 11:32:57 (Edited 16.09.2010, Thursday, 11:34:35) »
не,ја одбрав математика и пракса!!Пракса изборна имаме 2 часа и математика исто,се на се 4!!А пракса(редовна) имаме во среда (вчера) и не пушти на 4,а пракса изброна имаме понделеник таа професорката е многу строга!!! 

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Изборни ???
« Reply #24 on 16.09.2010, Thursday, 11:39:25 »
ние редовна и изборна пракса имаме во еден ден, и тоа во петок :)
а за годинава инаку по пракса учиме, наоѓање и отстранување на проблеми кај електронски уреди
ТВ, Видео ( двд дека нема видео ), радио, засилувач ...
ќе правиме мини телефонска централа, ќе работиме на развојнава околина од микроелектроника ( EasyPIC6 ) и тоа е со фул опрема негде 3-4 плочи се :)
друго појма немам шо ќе правиме, најверојатно некоја мини вежба ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Изборни ???
« Reply #25 on 16.09.2010, Thursday, 11:50:52 »
ајдее,супер.Да биде и кај нас така да се учи на Easy PIC6 дека и јас имам па ќе ги водам ;D 8) Нас ни рекоа пракса оваа година ќе учиме за миксети,појачала и ред др. работи
ПС.Јас сега сум трета ако биде така до година како кај вас супер ќе биде!! :P

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Изборни ???
« Reply #26 on 16.09.2010, Thursday, 14:56:17 »
Јас одбрав пракса наместо математика, мислам дека повеќе ќе ми се најде пред факултет

Ако се запишуваш на технички факултет (особено електро), мислам дека не си направил погрешен избор :S, јас знам кои маки ги имав со математиките во прва и втора година на fax, а и јас завршив средно стручно (ПТТ, Владо Тасевски во Скопје) и знам колку учевме математика, иако бев еден од најдобрите по математика во средно, немаше шанса да се споредам со „Корчагиновци“ и „Каревци“, особено со „Корчагиновци“, а верувај дека на fax (ова мислам на електро) не се обрнува толку внимание на пракса колку што се обрнува на теорија, тоа од искуство ти го кажувам ;). Да не претерам, ама 95% е теорија, само 5% е пракса :S, нажалост :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Изборни ???
« Reply #27 on 16.09.2010, Thursday, 20:17:49 »
вака сега мене незнам како ама мене и теорија и пракса ми иде!!Теорија мислам да решам задачи,но математика сум камен!! ;D ;DНезнам како тоа но електротехника имав 5 цела година (само на почетокот две 4-ки) исто така сега имаме пракса и еден од најдобрите математичари (од клас) ми вика да му решам задачата!! 8) изгледа математиката ја учат на памет!!

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: Изборни ???
« Reply #28 on 16.09.2010, Thursday, 20:32:40 (Edited 16.09.2010, Thursday, 20:59:58) »
Денес имавме пракса, за прв пат оваа година (минатата недела се погоди Бајрам во четвртокот) и имавме пракса во најопремениот кабинет во Македонија, како што кажуваат професорите. Ми се допаѓа тоа што сè си е цакум-пакум, ништо не смее да се чкрта, а камоли гребе. После наставата сè подредуваме како што беше и си одиме. Како што разбрав нема да се занимаваме со лемење и слично на училиште, ама дома, тоа не ми бега ;D. Но затоа ќе програмираме PLC-ња и тоа што ќе го учиме ние оваа година, ќе го учат „математичарите“ (тие што одбраа метематика наместо пракса) во четврта година.

Не ми е јасно како може луѓето да не знаат што е РЕЛЕ?! Професорот извади едно реле и прашува што е ова и јас велам реле. Прашува сите знаете како работи и зошто служи, јас одговорам да, и еден вика, да, шо да? Сега од 16 души на електро струка, само јас да знам ич не ми е јасно. Сега не дека си ласкам ама глупаво е тоа, по 3 предмети учевме.

Се извинувам ако забегав надвор од темата.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Изборни ???
« Reply #29 on 16.09.2010, Thursday, 20:39:41 (Edited 16.09.2010, Thursday, 20:44:04) »
а програми ќе пишувате за ПЛЦ-та или само на ПЦ ќе ги поврзете,програмирај и терај брате!!!Исто така нема да ви даде некоја вежба,некое појачало,предпојачало?? :)
ПС.Нас вчера (исто прв час) кога почна на таблата да пишува се утепавме од пишување!!