Author Topic: Народна техника, Натпревари од технички училишта  (Read 2271 times)

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Народна техника, Натпревари од технички училишта
« Opened on 17.03.2014, Monday, 23:11:41 (Edited 19.03.2014, Wednesday, 01:44:08) »
Некој да не знае информации за натпреварите од Народна техника насока Електротехника и Електроника, на пример што склоп, дали треба да биде изработката наша а шемата и кодот готови или пак и тие да бидат наши и слични корисни информации ?
Исто и за натпреваров што е од Стручни училишта за изработка на труд што треба како ?? :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сите информации овде

Code: [Select]
http://www.atcm.org.mk/index.php/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8/76-povik-za-49-ot-drzaven-natprevar-na-mladi-istrazuvaci

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Мислев на искуства и такви работи :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво,сам не можеш да се пријавиш,мора преку училиште да оди со заверен печат од менторот и училиштето.За подробни информации веројатно менторот треба да ви каже.Искуства? Дозволено е се ,а кога ке дојдеш на одбрана на трудот гледај да не ти се погоди некој во Комисијата што малку е поупатен во темата.Зависи колку е интересна,така ке те прашаат.Нема некој посебни правила.Ако имаш добра тема и одбрана,пази на практичниот дел,да не биде составен од десетина плочки и милион кабли.пази на естетика и гледај склопот да функционира и да знаеш како и поради што функционира. 8)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
@Josifovski,јас имам учествувано на повеќето натпревари организирани од Народна Техника.Идам,дури од 5-то одделение,тоа е околу 8 години.Најдобро ти е да си изработиш твој уред,тоа значи,ќе направиш свој уред(склоп),подобро ти било да е со некој микроконтролер,кодот да е твое дело,шемата,плочката...Тоа што сам ќе го започнеш од "нула" повеќе го ценат тој труд,отколку труд кој си го украл од некое списание или интернет!За идеја пак,има безброј:часовници,ЛЕД коцки...јас сега работам на ЛЕД RGB глобус,во последната година од средно освоив 2-ро место со ЛЕД глобус...окото на комисијата освен што ќе е твое дело,највеќе им привлекува внимание ако уредот(склопот) свети или трепка.Ова повеќе пати го имам слушнато од искусните и точно е.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не го плаши толку,да мора да трепка.Имаш повеке работи  да запазиш.Ако имаш некоја идеа за управување преку РС ,тоа оди добро,Потоа радио команди,нешто со pic можеби,не е морално да свети,но да е оригинално,односно да не биде веќе видено.Што имаше ти Сколс во Кавадарци?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Народна техника, Натпревари од технички училишта.
« Reply #6 on 18.03.2014, Tuesday, 01:33:43 (Edited 18.03.2014, Tuesday, 02:08:52) »
не го плашам  :) Во Кавадарци дали беше лани?Јас прехлани завршив  ;D ако не грешам натпреварот беше во Штип и освоив 2-ро место со еден дигитален термометар со термостат,а пак на Емуцијадата освоив 2-ро место со ЛЕД глобусот.



За идеи,може да бара на нет,има еден тон материјал...може да направи ласерски проектор,некоја команда преку ПЦ(како што му кажа и ти Батка) или пак Bluetooth(Android),Ethernet контролер итн...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сега очекувам ке има еден тон Андроиди  :D ,слични еден на друг,ама ако се направи нешто оригинално макар била и попроста направа ке биде добро.Имаше некоја шема гледав преку мобилен да направиш телекоманда и дома преку РС да вклучуваш и исклучуваш уреди.ниво,термо метри со РС поддршка,некоја проста направа со пр 4 мотора ( или степ) управувана од некој прост програм.Зависи колку можеш и финансиски да поднесеш.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Од година во година,се помалку и помалку се нафаќаат да изработуваат.Пред 3 години бев на натпреварите од основно училиште и многу лошо беше.Порано,кога јас се натпреварував(5-то одд. година 2005),мерак ми беше да отворам Word office,да го преведам текстот(некои од бугарски,српски,англиски) и да го накуцам(сам го куцав ,а преводот беше со грешки  :D ).Па бидејќи немав скенер и незнаев многу да работам во таа програма ќе го испечатев текстот,па ќе го однесам во Фотокопирница,пред тоа со лепак ќе ја исечам шемата и ќе ја залепам и како да било вметнато во некоја програма.Сега,некој нема елаборат ,па камоли цел реферат да пишува.Малце отидов во офф-топик,но според мене оваа и наредните години мислам нема да има многу "понапредни" уреди(склопови) кои ќе се натпреваруваат во областа електроника.Сега,во денешно време кога ја имаат оваа техника,никој не ја користи.

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Па склопов го спремам се обидувам кодо да го прам да биди шо е можно мој иначе прам Тетрис најосновен без звуци глупости и триста други делој шо че ме збуна туку едноставен ама мој :) А за на другиов натпревар шо е од здружениево сакам да одам со RGB USB контрола многу работи паралелно работам и нестасувам секаде ми остана да го напишм текстот за тетрисов ама некако незнам сеуште шо да пишувам :(

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Quote
Исто и за натпреваров што е од Стручни училишта за изработка на труд што треба како ??

ако мислеше за МАСУУМ, изгледа оваа година ке нема натпревар по електроника, има некои други категории, види мислам имаше страна на нет.  ;)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Ненене :) На массум одам така за шеткање и му ја изработувам рекламата за училиштето:)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Нека ви е со среќа на натпреварот Josifosky од народна техника може многу да се научи а убаво е чуството да учествуваш.Ќе запознаеш деца.Кој исто така се разбираат доста во електрониката.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За тоа колку се*разбираат* ке дискутираме кога (ако) отиде на натпревар и види што се случува таму. ;D ;D

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Quote
Кој исто така се разбираат доста во електрониката.

А, секогаш највеке се разбираат оние коишто се од богата фамилија  ;) :D :D
Kure je kupio novog BMW-a