Author Topic: Потребна шема за 300 ватен засилувач  (Read 1813 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Здраво јас сум Даниел Спасовски и учам во Сугс Владо Тасевски- Скопје (сега четврта година ке бидам)
Изработив 70 ватен засилувач со Тда 1562  но тоа е малку и сакам да изработам помокен засилувач
од 300 вати или слично па ако има некое другарче шема некоја да даде или некоја шема од администраторите ????

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
 Еве ти шема и еве карактеристики за засилувачот:

Amplifier Specification:
Maximum Output: 240 watts rms into 8 Ohms, 380 watts rms into 4 Ohms
Audio Frequency Linearity: 20 Hz - 20 kHz (+0, -0.2 dB)
Closed Loop Gain: 32 dB
Hum and Noise: -90 dB (input short circuit)
Output Offset Voltage: Less than 13 mV (input short circuit)
Phase Linearity: Less than 13 0 (10 Hz - 20 kHz)
Harmonic Distortion: Less than 0.007% at rated power
IM Distortion: Less than .009% at maximum power
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Потребна шема за 300 ватен засилувач
« Reply #2 on 13.08.2010, Friday, 16:35:09 (Edited 13.08.2010, Friday, 16:38:21) »
Овој е со MOSFET-и, не знам која цена се 2SK1058 и 2SJ162 (и дали воопшто ги има да се купат кај нас), ама сигурен сум дека не се евтини :S.

EDIT: Сега баш нешто читав на net, не се прескапи (барем ако се купуваат на големо), цената с едвижи од 3 до 5 долари. Што значи дека во малопродажба (кај нас барем) би требало да бидат од 400 до 600 денари (вака „од око“ според проценка на цена на компоненти кај нас :S).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline alekelektronika

  • Нов член
  • *
  • Posts: 41
Јас му советувам да помине со поевтина варианта, да прави поја4ало со ТДА 7294, каде што ке направи стерео појачало, 2*150Вати.
 За повеке информации: http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1588.0

Поздрав. :)

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Тие мосфети можат да се најдат кај нас,во просек еден од нив е околу 280 ден.Морам да наведам дека истите мосфети се користат за високо квалитетни засилувачи.Доколку некој работи со нив,нема да погреши....

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Ви благодарам на сите но се одлучив за шемата од 380 вати ....
Добро појачалце и едноставно но малку скапо хехе /

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: Потребна шема за 300 ватен засилувач
« Reply #6 on 13.08.2010, Friday, 20:11:36 (Edited 13.08.2010, Friday, 20:31:13) »
Еве уште едно просечно по квалитет а доста евтино и мн едноставно(со слична на оваа шема ги изработуваат и снагаторите).Направено е неколку пати и најстарото функционира веке две години без никаков проблем.  :)  

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Сега и јас незнам кое појачало да го правам ...
Ова од 300 вати е помокно ама посложено
ова од 250 вати е послабо ама полесно за изработка
Кое да го правам  ???

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Потребна шема за 300 ватен засилувач
« Reply #8 on 13.08.2010, Friday, 20:30:30 (Edited 13.08.2010, Friday, 20:32:12) »
Baze да не има некоја мака јас сликите не можам да ги гледам :(

него еве нешто од 350W од EPE списанието
шема

напојување

готов уред како изгледа

плочи
распоред на елементи

ППК


повеќе инфо во ЕПЕ октомври/ ноември 2006
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
благодарам девил имам време ке видам за кој засилувач ке се одлучам па е ти кажам ....
кога ке ти кажам ке можеш да ми помогнеш ако некаде запнам ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Фала богу ;). Не е проблем, затоа сме сите тука, да научиме нешто ново и да си помогнеме ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Потребна шема за 300 ватен засилувач
« Reply #11 on 14.08.2010, Saturday, 11:36:16 (Edited 14.08.2010, Saturday, 16:26:27) »
На некој да не му се наоѓа пцб за шемава ?

Code: [Select]
http://pic.mk/?v=300wattmos.gif
Или да не има некој појачало со пцб ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе дечки! Гледам и читам што правите.Не важи само за тебе,туку за повекемина почетници.Не сакате малку да се помачите,па барем плочка да си направите самите.Барате се на готово.Запнете малку,земете некое програмче или барем на рака нацртајте нешто,за да научите.Вака -  бато ми ги купи деловите,тато ми направи плочка,другар ми ми залеми делови и си купив готова кутија!?
Критиката е добронамерна,важи за многумина.Поубаво е кога се сам ке направиш,а за секој чекор прашај и барај совет и помош,ама сам изработи се.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па ако е засилувачот 300W по канал (претпоставувам дека сакаш двоканален да правиш), ќе ти треба трансформатор што може да даде 900VA минимум (како што еднаш спомна LordZi, за засилувачи во AB класа по некое непишано правило им треба трансформатор со моќност два пати поголема од таа што треба да ја испорача засилувачот, но тоа е непишано правило, што во принцип значи дека може некако да се „прикрпиме“ и со 1.5 пати поголема моќност).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Потребна шема за 300 ватен засилувач
« Reply #14 on 15.08.2010, Sunday, 14:58:33 (Edited 15.08.2010, Sunday, 15:31:26) »
Што мислите за следниов засилувач дали вреди да се направи ?
600 вати шема но едноставна како за 300 вати и напојување е поефтино :)
Погледни ја шемата и кажи ми што мислиш гигават :) ???

Code: [Select]
http://bas.elitesecurity.org/indexV.html
Quote from: Администрација
Кодирај линкови !