Author Topic: Програм за манипулација со херци  (Read 1643 times)

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Дали има некаков програм со кој можам да ги подесувам херците и да ги слушам на сабвуферот? Поточно на пример сакам да пуштам програмот да дава сигнал од 80 херци и сакам да слушнам како звучи на сабвуфер. Имам сретнато многу песни на кои што басот е многу јак, а мембраната дали 1 цм излегува, а исто така имам сретнато песни со скоро нечуен бас (воопшто не се приметува, туку само некое мало бучење и зуење) а мембраната во тоа време излегува по 3-4 цм. Ме интересира зошто е тоа така и сакам со програмот да експериментирам и да видам на колку херци е басот кој што го сакам.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Програм за манипулација со херци
« Reply #1 on 28.06.2011, Tuesday, 18:33:27 (Edited 29.06.2011, Wednesday, 09:40:48) »
Еве повели. Мислам дека ова е то шо го бараш.
Ова батка го имаше клаено пред некоја недела, од него го имам земено јас.
Да побараше на  форумот, ќе го најдеше. поз
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Пробај да го најдеш и симнеш NCH tone generator  .
Многу е добар можеш да ја менуваш фреквенцијата додека слушаш.

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Quote
Еве повели. Мислам дека ова е то шо го бараш.

Благодарам, ми заврши работа ова  :)

Добрите херци се од 80 до 109  :)
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имам неколку ЦД-иња за тестирање на звучни системи,ама не е згодно да ги ставам тука поради некои профи- обврски.Ако успеам да се договорам со фирмата чија своина користам,ке поставам само дел од едно ЦД кое е дел од еден систем за тестирање и доволно е да го преслушате неколку пати па не ке ви требаат никакви пресметки или формули да откриете дали зв.кутија  е тоа што го сакате,дали волуменот е коректно скроен,дали високите малку или повеке се загушени,дали басот е доволно мек,тврд или е само имитација на бас :D :D

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Имам неколку ЦД-иња за тестирање на звучни системи,ама не е згодно да ги ставам тука поради некои профи- обврски.Ако успеам да се договорам со фирмата чија своина користам,ке поставам само дел од едно ЦД кое е дел од еден систем за тестирање и доволно е да го преслушате неколку пати па не ке ви требаат никакви пресметки или формули да откриете дали зв.кутија  е тоа што го сакате,дали волуменот е коректно скроен,дали високите малку или повеке се загушени,дали басот е доволно мек,тврд или е само имитација на бас :D :D
NCH tone generator хехе, се скапав играње со ова ;D, батка дали можиш да ми кажиш на која фрекфренција работи тоа уредчето за бркање комарци, штом не можиме ние луѓето да ја слушаме таа фрекфренција да го пуштам ова истово програмче па дали ќе успее само да ја подесам фрекфренцијата или ќе мора на пиезо звучник :)

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Бобан да не сакаш на разглас да им пушташ фреквенција на сиротите комарци . :D
Ќе ги бркаш од цело маало а. ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Aко го засилиш тој тон ке слушаш зуење. Јас имав такво апаратче за бркање на комарци со пиезо и се слушаше тивко зуење а камо ли да го појачаш колкуе се слуша.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
хаха па богами и цел град ќе го заштитам, таман имам едно појачало 170W и 2 звучника од по 100 и нешто ватни незнам колку омски  ;D има да бегаат како мавнати  :D , а дај кажете сеа која е таја фрекфренција што му смета на комарците  ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Провери дали засилувачот може да го засили тој опсег.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
тешко дека ке биде затоа што е сигурно над подрачјето кое твоите звучници  а и засилувачот можат да го репродуцираат  ;D

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
ии ? фрекфренцијата ќе ја кажите  ;D таа за комарците

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Програм за манипулација со херци
« Reply #12 on 29.06.2011, Wednesday, 16:04:18 (Edited 29.06.2011, Wednesday, 16:11:04) »
Јас не ја знам.


најдов нешто што го копирав од интернет.


Black & Decker Ultrasonic Pest Repeller have a 100% Duty Cycle which means the unit is continually emitting ultrasonic “noise”. The frequency ranges from 26-74Khz at 105 decibels in a constant fluctuation so to continually disrupt the pests and force them from your home. Pests are repelled because they cannot adapt to the constantly changing array of complex ultrasonic and sonic sounds. There is a switch on back that has 3 levels of noise. You will want to keep (more…)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Фреквенцијата би требало да биде ,според некои = 22,3 Кхз.  ;D ;D ;)

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Едно предупредување, ваквото пуштање на фреквенции служи за краткотрајно тестирање, ако го оставиш цел ден да свири, лесно може да се случи да изгорат звучниците па дури и појачалото особено на поголема гласност.

Појачалото и звучниците се направени да репродуцираат музика, а ниедна музика не трае цел ден со една иста (максимална) гласност, односно ниедна музика не се состои од синусни тонови со максимална гласност.