Author Topic: USB звучна картичка  (Read 1386 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
USB звучна картичка
« Opened on 23.05.2011, Monday, 12:41:10 (Edited 23.05.2011, Monday, 12:44:12) »
Овој уред претставува комплетно функционална звучна картичка. Се напојува од USB портот, има стерео излез и што е најважно нема потреба од никакви драјвери за Windows XP, Vista како и за Windows 7. Затоа овој уред може слободно да се каже дека е "plug and play". Во принцип овoј уред е конструиран од 16-bit стерео D/A конвертор со USB интерфејс PCM2702.

Изработен:




Шема:


Монтажна:


Плочка:

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: USB звучна картичка
« Reply #1 on 23.05.2011, Monday, 13:15:55 (Edited 23.05.2011, Monday, 13:17:58) »
Штета што е SMD шемава, да беше обична ке ја направев. Иначе супер нешто, со мерак ке ја слушам музиката ако знам дека звучната е направена рачно од мене  :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: USB звучна картичка
« Reply #2 on 23.05.2011, Monday, 15:01:49 »
DAC-от не е доволно добар :S, со уште едно коло за USB интерфејсот, може да се стави друг DAC и да се добие екстремно добра екстерна аудио картица ;), гарантирано подобра од купечките кои чинат до 300 евра ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: USB звучна картичка
« Reply #3 on 23.05.2011, Monday, 18:45:28 »
*Гембирд* звучна картичка за на УСБ е само 500 ден,со солидни перформанси.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: USB звучна картичка
« Reply #4 on 23.05.2011, Monday, 20:40:28 »
*Гембирд* звучна картичка за на УСБ е само 500 ден,со солидни перформанси.

Тоа за кое што јас зборувам не може да се мери со нитуедна картичка до 300 евра ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dzoni

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Одг: USB звучна картичка
« Reply #5 on 23.05.2011, Monday, 21:07:56 »
*Гембирд* звучна картичка за на УСБ е само 500 ден,со солидни перформанси.

Тоа за кое што јас зборувам не може да се мери со нитуедна картичка до 300 евра ;).

Батка одамна ми е на памет идеја за вградување на USB звучна картичка на некој стар радио приемник ;).Идејата е да се има ретро радио приемник со можност за прикључување на USB.
На интернет имам видено нешто слично,па дури некои типчиња вградиле и RSD.
Ако имаш нешто конкретно проверено и чуено од оваков тип на USB звучни картички пиши - радо би купил нешто за да вградам.
Поздрав ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: USB звучна картичка
« Reply #6 on 24.05.2011, Tuesday, 00:02:24 (Edited 24.05.2011, Tuesday, 00:05:16) »
Гледајте сега ваму : се работи за звучна во вид на УСБ стик ( малку е поголема) и се користи во случаи каде треба да се добие звук,а нема или е прегорена ( било он- борд или класична звучна карта).Самата УСБ звучна  има приклучок за слушалки (3,5 ммм џек женски) и е погодна и кога од пример постар лап топ двојам сигнал на два снагаши,каде треба солидно јак сигнал ,кој не би го добил од еден извор,ако просто го двојам со конекторчиња.Значи,не се работи за екстремно добра карта,ами екстремно ефтина! :D :D Од истата  фирма имам и УСБ мрежни карти кои солидно работат и ако немаш пример драјвери за седмица или виста ,а ти треба мрежа!Цената е тука некаде! :D :D :D

Споено мислење: 24.05.2011, Tuesday, 00:05:16
*Гембирд* звучна картичка за на УСБ е само 500 ден,со солидни перформанси.

Тоа за кое што јас зборувам не може да се мери со нитуедна картичка до 300 евра ;).

Батка одамна ми е на памет идеја за вградување на USB звучна картичка на некој стар радио приемник ;).Идејата е да се има ретро радио приемник со можност за прикључување на USB.
На интернет имам видено нешто слично,па дури некои типчиња вградиле и RSD.
Ако имаш нешто конкретно проверено и чуено од оваков тип на USB звучни картички пиши - радо би купил нешто за да вградам.
Поздрав ;)

За таа цел побарај шема на АД-ДА конвертор и  можеш дури и РДС да користиш! Побарај на Гоогле и на форуми кои се бавтаат со *ретро* проблематика,го има тоа ..