Author Topic: Помош околу избор за клима инвертер  (Read 6477 times)

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
Помош околу избор за клима инвертер
« Opened on 13.08.2017, Sunday, 14:04:23 (Edited 13.08.2017, Sunday, 20:55:22) »
ПОчитувани колеги сакам да купам клима инвертер ,за ладење и греење на соба од околу 30м2 ,бидејќи сум во зграда нема изолација од стиродур или стиропор, зидовите се дебели од 30 до 50цм полна цигла,па доколку сте во можност да ми помогните од подолу понудените инвертери да одберам несто.Фала од напред.

НAIER TUNDRA AS12TA2HRA/1U12BE8ERA 3.5KW 26000 ДЕН
Haier Tundra AS18TD2HRA/1U18EE8ERA 5KW 34000 ДЕН

Code: [Select]
http://energija.com.mk/wp-content/uploads/2016/05/Haier-TUNDRA-2016cut.pdf

LG P 12 EN.NSJ / P 12 EN.UA3 3.5KW 34000 ДЕН

Code: [Select]
https://www.cooleasy.co.uk/lg-libero-standard-12000-btu-air-conditioining-inverter-p12en.html

NEO ACV-INV 18LED R410A 5KW 31000 ДЕН

Code: [Select]
http://www.tehnomarket.com.mk/product/9141960/neo-acv-inv-18led-r410a
Ми ги фалат мн овие НAIER TUNDRA  бидејки носеле мицубиши  компресори.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Самсунг, панасоник барај. Нема да најдеш иапот 2.000еу добар инвертер,  а тие останатите  за 300 еу сеедно кој ќе земиш. Имаше некои дајкин спроти тобако два зградите, ефтини а солидни клими.
За геење пробај овде
Code: [Select]
http://kanosistemi.com.mk

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
За самсунгот ми рекоја дека немало делови во случај да се расипеле,а 2000е  нема да ме пуштат од дома  ;D , барам нешто до кај 600е ,а овие од 300 не загреваат ко шо треба.

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
И тошибата ти се доста солидни.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Тууу бе, што се има случено со цениве за климиве. Јас мојата ја земав пред 10 години (можеби и повеќе, 11, 12) за 12 илјади со бесплатна монтажа. Не е некоја мала, мислам дека е 2.5 или 3KW. Filia е, моделот не и го знам, до сега се нема расипано. Летово само го преместив надворешниот дел бидејќи првично беше поставен на незгодна лоцкација (на тераса).

Дечкиве што дојдоа да го преместуваат надворешниот дел ги најдов преку FB, направив некој муабет со нив, ми рекоа дека работат со Vivax и дека се прилично солидни. Цена на клима како мојата е тука некаде околу 12, 13 илјади.

Ќе напоменам дека мојата и грее, не лади само... мислам дека тоа значеше дека е инвертер... колку што помнам.

Како и да е, јас барем, не би фрлал толку пари на клима... освен ако не планирам да ја користам постојано. Кај мене дома, ја користам само летно време, и тоа само ако е многу топло (како сега, 38, 39, 40 и над 40 степени). За секоја друга ситуација, користам грејни тела за догревање по потреба (на централо греење сум).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ни за 600е нема да грее, а ќе лади да.
Гига, кој е коефициентот на полезно дејство кога грее при надворешна темп -20?
Не знам тие  индукциските греачи на канго која цена се и дали може да се наштрафат на поединечен радијатор, аки работат поуздано и со ефикасност од акоро 1(98%).
Панасоникот да ок се и тие.

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 77
Може да провериш и  gree клими. Инаку се согласувам со бицикле, ако бараш квалитет самсунг,панасоник, даикин, тошиба и остали.

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
Оваа Haier Tundra AS18TD2HRA/1U18EE8ERA 5KW нема да загрева 1 соба ?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Проблемот е во ефикасноста. Ќе загрева, ама ќе троши. Ако кога ќе ти троши 4000+ ден во јануар, подобро земи си панле-калорифер, ќе поминеш со 100еу инвестиција. Проблемот кај повеќето клими е што декларираните вредности ќе ги имаат година-две, потоа им се аби компресорот и се намалува ефикасноста. Друга работа е најниска температура на која работат со декларираниот фактор на ефикасност. На пример клима што е декларирана на -20 со фактор 5, треба на минус 20 да троши 1100w а да ослободува 5.5kw топлинска енергија, а не дека таа клима нема да работи на -35, ќе работи, ќе грее 5.5kw ама ќе троши 10kw.... Панасоник мислам даваа декларација и гаранција за ефикасноста ( до-20 ) а за остали не знам. Друга многу битна работа е професионалната монтажа, и соодветна гаранција за монтажа. На многумина им се десило да им пуштаа климите на спојките и да не работат како што треба.
Ако сакаш клима и да те грее и да те лади само од реномиран птоизводител, ако не земи било калва клима и панелка.
Панелите имаат ефикасност далеку под 1, но се ефтини, долготрајни и ефтини за одржување.
Од друга страна надворешна изолација со стиропор кошта околу 500-1000 еу, во зависност од површината, се исплати, ало ти треба колективна воља ако си во зграда, така да ако се наканите масовно да ја фасадирате зградата, не пропуштај прилика т.е. чувај си ги парите за такви моменти.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош околу избор за клима инвертер
« Reply #9 on 15.08.2017, Tuesday, 01:27:01 (Edited 15.08.2017, Tuesday, 01:28:55) »
Ни за 600е нема да грее, а ќе лади да.

Дај не зезај :o. Еве пишав, мојата чинеше 200 евра и тоа пред 10 години, комплет со монтажа (некоја промоција беше), и грее и лади.

Гига, кој е коефициентот на полезно дејство кога грее при надворешна темп -20?

Е сега :S... од кај да знам... знам дека грее ;D. И не е дека не може да загрее, далеку од тоа, дневната со трпезаријата и кујната ги грее без проблем. Квадратура... не би знаел точно да кажам, ама би требало да имаат околу 30, 35 квадрати овие површини... можеби и малку повеќе. Значи правам муабет за ноќе, кога централното е исклучено, инаку на централно сум.

Не знам од каде ги изналупавте цениве од 30, 40 илјади за клима што и лади и грее (пак ќе пишам, не знам дали е ова инвертер, ако и лади и грее)... освен ако климиве последниве 10 години не рипнале на цена x5... друго не ми прави логика ???.

Место да паѓаат, цениве растат ;D.

Проблемот е во ефикасноста. Ќе загрева, ама ќе троши. Ако кога ќе ти троши 4000+ ден во јануар, подобро земи си панле-калорифер, ќе поминеш со 100еу инвестиција.

Па така де bicikle ;). И јас не ја користам за догревање климата, си пуштам грејни тела ;). Калорифери најчесто, и тоа само дур има некој буден (за оние кои спијат, доволно се кебенца за да си се згреат ;)), инаку не оставам грејно тело (било какво) пуштено додека сите спијат. Тоа ми е куќно правило, нема дискусија околу ова ;). А за климата, ја имам пуштено неколку пати, онака, чисто да видам дали навистина грее или лажги со опашки е муабетов :). Искрено, појма немавме што земавме во моментот кога ја купивме, не беше купена со план, по потреба беше, буквално влези во првата продавница, која е најевтина, давај ја таа. Не беше за арно земена, скраја да е на некој за тоа што на нас ни требаше да му треба :S. Како и да е, поентата ми беше дека грее. Е сега, да, далеку од тоа дека е некое кој знае какво грејно тело и дека и треба повеќе време да загрее отколку калорифер од 2KW, да, и тоа е точно, ама дека грее, грее.

А инаку, се согласувам со една од констатациите на bicikle. Летно време клима, зимно време грејно тело. Искрено, јас не би и скратувал животен век на климата (било каква да е, и најскапа и најевтина) зимно време за да загревам просторија/простории со неа. Прво, од хигиенски аспект. Дур ја расклопам за да ја исчистам, 10 пати ќе го расклопам и исчистам калориферот. Второ, скапа инвестиција е. Ако ја користам и зимно и летно време, нормално е да и се намали животниот век. Споредба во цена на калорифер од 500, 600 денари и клима, било каква, нека е и најевтина, нема. Трето, поефикасно е греење со грејно тело. Си има и маани, суши воздух, ама затоа секогаш може да ставиш лонец со вода во просторијата и влагата ќе си се задржи ;), тоа е најмал проблем.

Е сега, некој сака и се да му автоматизирано и само да стисне копче и се да му биде нагодено по кеиф... јас не сум еден од нив... искрен да бидам, не дека не сум, туку кога ги видов цените на климиве што ги post-иравте... море ќе си земам 5 калориферчиња, најевтина клима и две, три тави за да ги полнам со вода, па ако треба секоја година по едно калориферче ќе менувам, ама 500 евра за клима не давам ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Поентава е да врвиш поефтино, и не, калориферот не е по ефикасен, солидна клима е далеку по ефикасна. Ако ти се чудни цените, побарај на нет колку е панасоник 5-6kw, а башка твојата до колку степени грее?добра клима на -20 надворешна дома треба пекол да прави за пола саат макс. на 40м^2, а тие обичните клими се ефикасни до крај 5-10 степени.
Како што разбрав дарковелески сака климара да му е примарно грејно тело, нај веројатно ради што инверторите се доста економични, имаат коефициент на полезно дејство над 5 (500%) на -20степени, а на панелката и сеедно дали се експолоатира на -273 или на 50 степени,  коефициентот и е под 1. Тука е предноста на инверторите, а и обичните клими греат но до крај 5 степени како што спомнав. Среќа ретки се денови кај што паѓа под 20 степени, а Бога ми Битола на пример не знам како би прошол само со греалка.
Значи долгорочно гледано, инвертер е испларлива инвестиција ради мала потрошња, но се многу пари одеднаш да ги платиш, додека пак греалка е 10-50еу и разликата ќе ја осетиш тек после 5-10 год, одкако ќе го доплатиш кредитор за инвертерот :)
Сега ти што си на градако парно е друга приказна пошто најверојатно доколку би имал инвертер и парно, разлика во цена за струја ќе ти дојде околу 50 евра за цела грејна сезона,  што нема ни да ја сетиш а и ќе треба да поминат 20 год за да ти се исплати инвеатицијата,  што пак е апсурдно.
Code: [Select]
http://ddcom.com.mk/promocii/548-panasonic-inverter-2016-2017-qkeЕтеј се цените за поефринитњ модели :)
Инаку да, клима од 5.5 kw ќе загрева 30 квадрати без проблем ама е поскапа 5 пати од панел, а потрошњата може да и е упола за разлика од панел. За некоја година ќе ја бива само за ладење, а за греење ќе троши исто како панел. Освен ако не е некоја реномирана фирма па да издржи 10 год без проблем.
Гледам бааѓи се фалат од тие канго системите, ама искрено не знам со цени како стојат.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош околу избор за клима инвертер
« Reply #11 on 15.08.2017, Tuesday, 12:27:56 (Edited 15.08.2017, Tuesday, 17:06:09) »
Не знам... можеби и грешам, не се разбирам премногу во инвертори, ама знам дека на кој и да сум му препорачал како тело за греење или догревање да користи калорифер, а живее во зграда, не се пожалил. Притоа, да, важно е некој да грее и под и над тебе. Ако мислиш на загревање на куќа од нула (долен спрат, нема горен или никој не загрева горе), тогаш да, не е решение калорифер.

А за цената... искрено, да, можеби и би инвестирал во вакво нешто ако планирам да живеам барем 10 години во таа куќа. Во денешно време, ништо не е сигурно. Може утре да ми текне да отидам некаде надвор од тука. И, што... за џабе сум ја земал. Ај, за плаќање, ќе ја исплатам, ама што ако не ја користам. Сум фрлил пари, а не ја користам.

Добро, секој си има свој резон, тоа е мојот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
Точно,инвертерот ке ми биди основно грејно тело ,е сега ми рекоја дека за околу 30м2 доста ми било 3,5кw оти со 5kw ке се гушела климата и немала да загрева ,колку е вистина не знам ,и ми ги фалат овие haier оти имале митсубиши компресор со 5 год гаранција и издрзувале до -20степени.

Offline totii

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
  • Gender: Male
Ако ти е основно грејно тело ти препорачувам инвертер,за мене најекономично греење освен ако не си на гратско парно е инвертер клима,доста добри се покажаа DAIKIN а и со цена се прифатливи.

Offline darkoveleski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
  • Gender: Male
 е сега не знам дали 3.5 или 5 kw ,видоB и една toshiba  RAS-13BKV-E , ии сега ми треба помош дали ќе ја загрева довлно ,а за 5кв ми рекоја дека ќе се гушела од топол воздух и немало да брка работа,колку е ова вистина не знам.