Author Topic: Вицови  (Read 145098 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Вицови
« Reply #375 on 23.07.2011, Saturday, 13:38:13 »
Мујо и Хасо ограбиле пошта и секој си земал по една вреќа. По неколку месеци Мујо го прашува Хасо:
- Што имаше во твојата вреќа?
- Па, околу половина милион евра. Купив куќа, кола. А во твојата?
- Мојата беше полна со сметки. Плаќам секој месец колку што можам!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Вицови
« Reply #376 on 01.08.2011, Monday, 17:05:58 »
Quote
wow so in the 90's

people could be sexy but still wear clothes.

Најдобар коментар што го имам прочитано последниве месец дена ;D. За живо чудо, така беше ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Вицови
« Reply #377 on 01.08.2011, Monday, 22:38:37 »
Quote
wow so in the 90's

people could be sexy but still wear clothes.

Најдобар коментар што го имам прочитано последниве месец дена ;D. За живо чудо, така беше ;D.
хахахахах па сеа оти се голи зато се sexy ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Вицови
« Reply #378 on 01.08.2011, Monday, 23:13:07 »
xахахахах па сеа оти се голи зато се sexy ;D ;D

Е да, ама порано не беше така, не мораа девојките да се разголат за да бидат секси, или мажите да бидат депилирани за да може девојките да мислат дека се секси (ова последново навистина не ми е јасно, не разбирам што сакаат девојкиве, уште една девојка до себе ???, не ми прави логика, мазни како бебешко газе да бидеме за да не сметаат за секси ???, разбирам ако некој има премногу влакна па да мора да се депилира, тоа е ОК, си има човекот проблем, имам еден другар кој има таков проблем и воопшто не му замерувам ;), ама се останато ми изгледа безцелно, некако нема поента, целата поента е да се разликуваме од жените, а не да бидеме исти). Доволно беше да се облечат секси, не мора тоа да значи дека треба да носат екстремно кратко здолниште, едноставно треба да си ги истакнат облините и тоа е доволно. Сега некако е претерано, мене искрено не ми е јасно дали на сегашниве генерации (на помладите од мене, и јас не сум престар ;D) ќе им бидат секси денешниве девојки на кои скоро се освен половиот орган им се гледа кога ќе излезат во град :S. Мене не би ме возбудила воопшто бидејќи целата поента е да биде облечена и кога ќе бидеш на само со неа (;)), да бидеш изненаден и возбуден кога ќе се соблече... а сега... не ми е јасно како ќе се возбудат маживе ако цела вечер ја гледаат (скоро) гола и потоа треба да одат дома (или на некјоа друга локација ;D) со неа... не ми е јасно ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Вицови
« Reply #379 on 01.08.2011, Monday, 23:31:35 »
Абе,затоа велам дека правите мажи мора да носат мустаки и брада! :D :D Само така ке се разликуваме од жените! :D :D Ај да видам жена со брада и мустаки!???  8) Еве еден вистински маж,Македонец!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Вицови
« Reply #380 on 02.08.2011, Tuesday, 18:47:37 »
xахахахах па сеа оти се голи зато се sexy ;D ;D

Е да, ама порано не беше така, не мораа девојките да се разголат за да бидат секси, или мажите да бидат депилирани за да може девојките да мислат дека се секси (ова последново навистина не ми е јасно, не разбирам што сакаат девојкиве, уште една девојка до себе ???, не ми прави логика, мазни како бебешко газе да бидеме за да не сметаат за секси ???, разбирам ако некој има премногу влакна па да мора да се депилира, тоа е ОК, си има човекот проблем, имам еден другар кој има таков проблем и воопшто не му замерувам ;), ама се останато ми изгледа безцелно, некако нема поента, целата поента е да се разликуваме од жените, а не да бидеме исти). Доволно беше да се облечат секси, не мора тоа да значи дека треба да носат екстремно кратко здолниште, едноставно треба да си ги истакнат облините и тоа е доволно. Сега некако е претерано, мене искрено не ми е јасно дали на сегашниве генерации (на помладите од мене, и јас не сум престар ;D) ќе им бидат секси денешниве девојки на кои скоро се освен половиот орган им се гледа кога ќе излезат во град :S. Мене не би ме возбудила воопшто бидејќи целата поента е да биде облечена и кога ќе бидеш на само со неа (;)), да бидеш изненаден и возбуден кога ќе се соблече... а сега... не ми е јасно како ќе се возбудат маживе ако цела вечер ја гледаат (скоро) гола и потоа треба да одат дома (или на некјоа друга локација ;D) со неа... не ми е јасно ???.

гига тоа е затоа што се нема пари (нели секој се жали дека нема пари) па немаат доволно пари да си купат некој фустан до доле, па мора некој пократок дека помалце материјал се користи и е поевтин :)

(joke) :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Вицови
« Reply #381 on 02.08.2011, Tuesday, 23:32:51 »
гига тоа е затоа што се нема пари (нели секој се жали дека нема пари) па немаат доволно пари да си купат некој фустан до доле, па мора некој пократок дека помалце материјал се користи и е поевтин :)

(joke) :D

Епа штом е така работата, дај да донираме некој денар за кутрите шмизлички ;D. (joke)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Вицови
« Reply #382 on 04.08.2011, Thursday, 02:53:02 »
Хахахахахахах ;D ;D ;D, пратете го типов каква теорија измислил за призводство на аудио кабли (карикира, се разбира ;)).

Quote
I for example say, that immersing the raw conductor in specific oil which is produced from a very rare and highly poisonous snake found in the Brazilian rain forest (and long on the list of endangered species) will provide more "texture" to the music as well as more "bite" to violins. The immersion process needs to be undertaken by certified vestal virgins who are sacrificed to the Audio-God's after completing their task.
Unfortunately this is a very expensive process due to large numbers of native red Indian's who are bitten by the snakes when trying to collect them to get the oil as well as the large number of snakes needed to provide a small measure full of this precious oil. Also vestal virgins are getting kind'a rare (have I used them up too?). So do not expect an industrial application anytime soon.
But I'm sure it works.
Just believe me and buy my cable.
It's a tad bit expensive, but you see, all the payoff's of the widows, orphans, virgins parents and so on....
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Вицови
« Reply #383 on 04.08.2011, Thursday, 03:46:16 »
^^^ ааааааааааахахаххахахахха ненормален чоек еј...хахахаха како се смеам на ова еј..
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Вицови
« Reply #384 on 04.08.2011, Thursday, 08:56:02 »
Што се чудите, Snake Oil  е производ одамна познат во аудио техниката, најчесто го користат некои распекмезени богаташчиња со вишок пари и мањак памет... ;)
Во овој контекст ми текнува на некој тип што (скапо) продавал најобични зелени фломастери и ги убедувал луѓето дека ако ја обојат ивицата на цедето звукот наеднаш мистериозно ќе стане подобар. И што е најинтересно продал еден куп... :o 8)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Вицови
« Reply #385 on 04.08.2011, Thursday, 15:57:58 »
Што се чудите, Snake Oil  е производ одамна познат во аудио техниката, најчесто го користат некои распекмезени богаташчиња со вишок пари и мањак памет... ;)

Хахахахахахахаха ;D ;D ;D; лелееееееее, не сум го знаел ова, хахахахахахаа ;D ;D ;D... разбирам љубов кон квалитетен звук, ама ова е веќе... just plain stupid ;D... гарантирам дека разликата е толку минимална што никој освен висококвалитетен микрофон не може да ја осети, а особено не некои богаташчиња ;D.

Во овој контекст ми текнува на некој тип што (скапо) продавал најобични зелени фломастери и ги убедувал луѓето дека ако ја обојат ивицата на цедето звукот наеднаш мистериозно ќе стане подобар. И што е најинтересно продал еден куп... :o 8)

Хахахахахахаха ;D ;D ;D... божеееееееее... затоа реков дека некои луѓе не треба да се сметаат за аудиофили или експерти за аудио опрема се додека не поправат едно 100 CD плеери, засилувачи, грамофони, миксети и уште еден куп аудио опрема ;). Тие што ги купиле маркерите очигледно не знаеле на кој принцип работи CD-то, затоа и ги купиле ;D. Па да ми кажел барем дека на плоча ако се направи тоа, можеби и ќе му поверував ;D, ама на CD... хахахахахахахах ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Вицови
« Reply #386 on 04.08.2011, Thursday, 21:32:47 »
ајдееее...што се нема да прочитам бе....ама и како викаат луѓено, додека има овци ке има и волна :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Вицови
« Reply #387 on 04.08.2011, Thursday, 21:57:46 »
Да не ме сватите погрешно, не мислев буквално дека постои производ баш под тоа име snake  oil , туку како термин одамна е познат во аудиото :).
Тоа е на пр. ситуација кога некој си торко ќе купи мрежен кабел (за напојување, од штекер до засилувач) од неколку илјади евра пошто бил направен од чисто сребро, или од бакар без кислород, или го правеле девици на полна месечина, или бил натопен во snake oil..., како да со тој метар-два ќе го поништи целото ѓубре што доаѓа до штекерот преку километри и километри обичен бакарен кабел.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Вицови
« Reply #388 on 04.08.2011, Thursday, 23:34:17 »
Тоа е на пр. ситуација кога некој си торко ќе купи мрежен кабел (за напојување, од штекер до засилувач) од неколку илјади евра пошто бил направен од чисто сребро, или од бакар без кислород, или го правеле девици на полна месечина, или бил натопен во snake oil..., како да со тој метар-два ќе го поништи целото ѓубре што доаѓа до штекерот преку километри и километри обичен бакарен кабел.

Аааааа... јас буквално го сватив тоа ;D. Нема везе, во секој случај, смешно е ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Вицови
« Reply #389 on 05.08.2011, Friday, 02:44:25 »
Да не ме сватите погрешно, не мислев буквално дека постои производ баш под тоа име snake  oil , туку како термин одамна е познат во аудиото :).
Тоа е на пр. ситуација кога некој си торко ќе купи мрежен кабел (за напојување, од штекер до засилувач) од неколку илјади евра пошто бил направен од чисто сребро, или од бакар без кислород, или го правеле девици на полна месечина, или бил натопен во snake oil..., како да со тој метар-два ќе го поништи целото ѓубре што доаѓа до штекерот преку километри и километри обичен бакарен кабел.
тоа со девуцата ни се свиѓа  xD