Author Topic: 2x60W засилувач со LM4780  (Read 15051 times)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #30 on 14.02.2014, Friday, 23:20:40 (Edited 14.02.2014, Friday, 23:33:41) »
Е, и тоа не ми се допага бидејки на прв поглед онака мало, а во него сместено голем број на работи, ама кога дојде ред нешто за менење или поправање е тогаш е вистинскиот предизвик  ;D инаку и овој ладилник е со кулер само што е со тастер позади, така да по потреба се вклучува. ;)
Патем еве ги димензиите 21х25х10цм па види дали ке може да се собере со во една таква кутија  ;) ;D ;D
ама, ај ке гледам да му ставам некое предпојачало со тонски контроли ;D ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #31 on 15.02.2014, Saturday, 03:36:30 »
Е, и тоа не ми се допага бидејки на прв поглед онака мало, а во него сместено голем број на работи, ама кога дојде ред нешто за менење или поправање е тогаш е вистинскиот предизвик  ;D...

Ако ти е добро направено, нема што да му ја мислиш на сервисирање ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Buzzle

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #32 on 16.02.2014, Sunday, 00:18:45 »
Може некој да ми ја прати електрична шема, таа што ја има на  одговор #21 пратена нема брска со електричната.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #33 on 16.02.2014, Sunday, 00:21:11 »
Ја имаш во првиот пост, само ти треба Eagle  за да можеш да ја видиш  ;) ;) ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #34 on 02.11.2015, Monday, 17:51:56 (Edited 02.11.2015, Monday, 18:03:40) »
Имам неколку прашања за засилувачов па барам помош ако може некој да ми одговори...
1. Колкаво THD има при малку помалку од максимална моќност. (50W по канал)
2. Како да го поврзам мостно? Ако не се лажам звучникот треба да го поврзам помеѓу двата канали а минусот на секој канал да го изоставам. Додека пак за влезовите незнам како да ги поврзам, знае некој?

Крајната цел ми е хибриден гитарски засилувач околу 100W, со ваква архитектура:

Предзасилувач со NE5532=>Предзасилувач со ECC83=>Моќен Hi-Fi засилувач

Целта ми е да добијам звук на ламба, голема моќност, а и да имам опција да ја драјвувам ламбата и да добијам клипинг дисторзија со лампашки призвук.

Благодарам однапред за одговорите. :)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #35 on 02.11.2015, Monday, 19:30:43 »
Сите одговори ги имаш во даташитот на LM4780, симни го и добро проучи го... ;)
Според него THD на 30W e 0.03-0.07%, а како се приближуваш до максималната моќност THD драстично се зголемува, види ги графиците 10, 11 и 12.
Шема за мостна врска има на страна 6.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #36 on 02.11.2015, Monday, 19:52:14 (Edited 02.11.2015, Monday, 23:10:04) »
1. 60 вати од ова коло мало морген, во секојдневна употреба е повеке како 50, за да извадиш 60 треба да биде на максимален напон. Инаку за THD  не се замарај премногу, скоро и да нема бидејки е коло за hifi.
 
2. еве ти шема за поврзување мостно



не би ти препорачал да го врзуваш мостно ама ти си знаеш.

бај ди веј 100 вати ти е премногу ке видиш и самиот, ке извадиш подобар звук од 3 вати одколку од 100. Не знам зошто прво го става не5532 прво па лампата, таа треба да биде секогаш прва бидејки е гитарски засилувач, гитарата има висока импеданса а лампата висока влезна импеданса, мислам дека гледаш во што е работата.

И воедно кога веке имаш висок извор на напон зошто не направиш појачало со ел84 во сингл ендед мод, ем ке биде само со лампи, ем ке биде поинтересно и на звук и на изглед. Звукот на лампа е мит, никој не свири така, секој користи педали пред појачалото.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #37 on 02.11.2015, Monday, 20:58:06 »
LordZi, видов во даташит, со напојување ±35V и импенданса на звучникот од 8 Оми има THD од 0.03% дури и кога засилува фреквенција од 20kHz, што е одлично, во пракса, ако биде под 0,3-0,4%, јас сум задоволен. ;D

Unforgiven, можам и поинаку, да им носам ист сигнал на двата влеза, а двата излеза да драјвуваат 2 50-60W звучници. А повеќе од 50W по канал нема шанси да ги терам... ;)
Друго, сакав да го ставам NE5532 пред ламбата со бајпас прекинувач, ако сакам да и правам overdrive да го вклучам во колото и гејн можам до небо да го носам. А патем, практично колкав гејн можам од ламба да извадам? Ме интересира кој е супериорен во овој случај, ламбата или операцискиот засилувач?
Патем, ми треба за свирки ова, да ми беше за во спална да вежбам, не ми треба. И плус тоа, немам пари и за ламби неколку сега, ми треба за свирки засилувач, ама сакам и призвук на ламби да имам, за потивко кога ќе вежбам... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #38 on 02.11.2015, Monday, 23:05:58 »
Киловолт,ова коло не е идеално за гитара.Не гледај други параметри,ова е хај-фај излез по сите дефиниции и не е за гитара.Друго ,гитарата дава и до 10% дисторзија ( а со педала и повеќе!). Батали ламби,имаш фет-ови и милион шеми.Најди нешто транзисторско и направи нешто до 30W. Не ти треба за во спална појако.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #39 on 02.11.2015, Monday, 23:12:14 »
Unforgiven, можам и поинаку, да им носам ист сигнал на двата влеза, а двата излеза да драјвуваат 2 50-60W звучници. А повеќе од 50W по канал нема шанси да ги терам... ;)

Мислам дека ова ти е подобра опција. Ем поради стабилност на самиот засилувач, ем поради тоа што може да му ставиш само еден додатен конектор и да го користиш комбото и како boom box на собиранки, во гаража... ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #40 on 03.11.2015, Tuesday, 14:56:26 »
batka, мене баш и ми треба Hi-Fi излезен степен, за колку што е можно по-верно да го засилам излезот на предзасилувачот со ламба. И друго, не е за во спална само, за сегде ми е, и за свирки, и за дома, и за сегде. Затоа ми треба, сакам звук на ламба, а немам пари за да направам целосен лампаш со толкава моќност колку што ми треба, па затоа сакам хибрид. И не те сфаќам како мислиш дека гитарата дава 10% дисторзија. Мислиш на дисторзијата што ја предизвикуваат пикапите?
И батка, за во спална нешто имам, не се секирај, работава е што немам нешто со кое би излегол од спалната...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #41 on 03.11.2015, Tuesday, 18:42:09 (Edited 04.11.2015, Wednesday, 09:16:40) »
Овој излез со гитара ке го изгореш за 1/2 час свирење.Овој е излез не е за гитара!! Барем не за настапи на сцена!! И ако не можеш да направиш со ламби, можеш со фет-ови.И гледај најди некоја шема со транзистори во излез.Дисторијата кај гитарските појачувачи ,поготово лампашите е дозволена,дури и пожелна. 8) Треба  да најдеш некое појачало со добар однос сигнал/шум,да е стабилно,да не осцилира и да има резерва во напојувањето ( малку предименионирано !!) Јачината и за настапи не мора да биде поголема од 30W ако вади добар тон.Еден микрофон или линиски излез за во раглас ке завршат работа.Побарај шема има и на форумов!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #42 on 03.11.2015, Tuesday, 19:47:36 »
Батка сака да ти каже дека ако ова коло го користиш при сигнал кој веќе е клипуван (гитара) на неговата декларирана моќност и напон на напојување ќе изгори. Решение е да го користиш на помал напон за да има и помала излезна снага но дали ќе ти бидат доволни 35-40 вати?
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #43 on 03.11.2015, Tuesday, 20:10:43 (Edited 03.11.2015, Tuesday, 20:48:33) »
KiloVolt ,мислам дека имам чаре за тебе,еден канал 50-ина вати така збира прашина вработилница,а за пп,мислам дека непотребно комплицираш...ОП,па ламби,па лево м**е....имам гитарско со презенс и овердрајв со 5532 па ако сакаш бујрум да видиш,само во кутија треба да го собериш...носи си и тро пари  ;D

ПС.Чисто технички,ламби и Хи-Фи не одат многу заедно,ако многумина се трескаат од земја дека е тоа тоа.Ламбата го ,,обојува,,звукот,тоа е факт,да не ти тупам сега зошто и како...а тоа не е ,,висока верност,,
 а пак фетот работи обратно од секој термо логика а тоа директно се одразува на звукот ..затоа златен транзистор и цепај...
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Одг: 2x60W засилувач со LM4780
« Reply #44 on 03.11.2015, Tuesday, 20:17:57 »
kilovolt пиши што појачало имаш моментално. можеби ти треба само разглас не цел засилувач.