Author Topic: Квалитен и моќен МOSFET засилувач од 500W !  (Read 3092 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Квалитен и моќен МOSFET засилувач од 500W !
« Reply #15 on 28.04.2011, Thursday, 13:35:56 (Edited 28.04.2011, Thursday, 13:44:16) »
Code: [Select]
http://www.voxamps.com/support/circuits/ tuka gi imas site VOX zasiluvaci
eve nacrt na prvoto od 1960


eve ti snimka sto nema da ti ja izbrisat koga ke kazes deka si go napravil


изменето од DX-er: за да ја видите првата слика во вистинска големина симнете ја на вашиот компјутер и отворете ја. Морав да направам да ја прикажува цела во постот и да не излегува надвор.
Z33MK

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Да Делија ајде сите те кандисуваат да прикажеш фотографии од делата нигде ништо освен зборови , прикажи нешто материјално изведено (една фотографија 1000 зборови вреди , само не тоа Copy /Paste од тоа предзасилувачот ) не се страми, сите со желба на форумов очекуваме да ги видиме твоите дела и естетски решенија на кои мора да си многу горд исто како што ги опишуваш  во твоите епски и ептен стручни описи што катадневно ни ги пласираш.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
да стварно стави слика и јас сум заинтересиран
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
да стварно стави слика и јас сум заинтересиран

Намат проблем ќе бидет еден ден!! ;) :D :D
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
зашо пишуете 500 вати кога убаво внатре си пишува дека е 350 вати... или колку беше тамо на 8 оми...

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
може да ги даде 500 вати само на 1 ом и тоа пред да цркне.
тоа не е и толку важно побитен е квалитетот на звукот според мене.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
епа да ама сепак брзо ќе цркне.. Добро квалитет е едно снага е друго... муабетот ми беше насловите да с епоточни... нема потреба од метафора xD

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
најточно е ако авторот на постот го крстел дека е 240 вати на 8 ома како што му пишува и што би требало да е точно според напојувањето и бројот на излезни транзистори .ова крстувањево на авторот на постот ми изгледа како маркетиншка бројка за сараунд засилувач со сателити ( нереално предимензионирано односно рачунато како за 1/2 ом)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Квалитен и моќен МOSFET засилувач од 500W !
« Reply #23 on 29.04.2011, Friday, 00:26:47 (Edited 29.04.2011, Friday, 17:52:36) »
да стварно стави слика и јас сум заинтересиран

Намат проблем ќе бидет еден ден!! ;) :D :D

Ако го сретнам Батка Миле  на некој форум,ке му речам да стави ,да не бараш ти многу по интернетов Делијо

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Квалитен и моќен МOSFET засилувач од 500W !
« Reply #24 on 29.04.2011, Friday, 10:21:16 (Edited 23.06.2011, Thursday, 05:24:48) »
зашо пишуете 500 вати кога убаво внатре си пишува дека е 350 вати... или колку беше тамо на 8 оми...

Море дечки!
На сараундите кинески пишујт 400W PMPO, а тиe сет само 2W(rms)!!?? Ха, ха,..
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Делија,како за тебе,има во Туторијали една статија за тоа Како правилно се прават звучни кутии од Маки,прочитај ја!

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Квалитен и моќен МOSFET засилувач од 500W !
« Reply #26 on 29.04.2011, Friday, 11:38:04 (Edited 05.05.2011, Thursday, 00:10:18) »
Музичката моќност му е 478,95W/4ома!!? ;) :D :D :D пошто вие со овај засилувач ќе рскате музика,...не говор!!!
Инаку со овој напон на напојување испорачува чиста синусна моќност од 347,4W(rms)/4 оми - ПРОВЕРЕНО!!! ;) :D
Дечки знаете која моќност е тоа на РА-звучки со осетливост над 95dB ??! ;) :o :o
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Quote
П.С. Имам * VOX*AC 30 од турско 68 годиште и  не би го менувал за ниедно појачало од твојот 21-век,батка!

За ова batka , си во потполно право.

Сите најпознати гитаристи во светот барем еднаш свиреле и снимале со VOX AC30.

Легендарен засилувач нема што.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Квалитен и моќен МOSFET засилувач од 500W !
« Reply #29 on 29.04.2011, Friday, 18:05:01 (Edited 04.05.2011, Wednesday, 13:57:26) »
Никаде во post-от или насловот (мислам на првиот) не пишува дека 500W му е музичката моќност, едноставно пишува дека станува збор за засилувач од 500W. Непишано правило во DIY аудио техниката, моќноста на определен засилувач се дефинира како root mean square, односно RMS, или на нашки „синусна моќност“. Доколку е дефинирана моќноста како музичка моќност, треба тоа да се наведе уште во првиот post, да не се дојде до забуни, а не по 3 страни напишани post-ови.

Освен тоа, никој од нас не е видовит, за да види на каков тип на моќност всушност ти си мислел. Ние само коментираме врз база на фактите, дефинирана е моќноста на засилувачот на 500W, и според сите правила на DIY аудио техниката, ние мислиме дека станува збор за синусна моќност, а не музичка. Поради тоа и коментираме, бидејќи според дадената шема, нема теорија тој засилувач да извади 500W RMS. Тоа е бесмислено.

Затоа, нареден пат убаво дефинирај на што точно мислиш и како ги дефинираш единиците мерки, како што пишав претходно, не сме видовити. И тоа се прави уште во првиот post.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."