Author Topic: Засилувач 200W на 4 оми со STK4048  (Read 25795 times)

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Shadow posto mi se dopadna zasiluvacov bi me interesiralo kolkavo THD ima?
P.C nemam kirilica

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Тоа ќе си прочиташ во datasheet-от од STK4048 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
 :) ne sni se razbrale..sakav karakteristiki za tranz.zasiluvac(THD,max napon na napojuvajne i sl..) :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Засилувач 200W на 4 оми со STK4048
« Reply #93 on 30.05.2012, Wednesday, 02:53:21 (Edited 16.10.2014, Thursday, 22:36:15) »
:) ne sni se razbrale..sakav karakteristiki za tranz.zasiluvac(THD,max napon na napojuvajne i sl..) :)

Друже, колку што загледав, оваа шема е само со интегрирано коло.



Тоа што го бараш го има во datasheet-от на интегрираното коло ;).

Code: [Select]
http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/41566/SANYO/STK4048.html
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Трафото ти е одлично и можеш да изработиш доста моќен аудио засилувач. Според моќноста и напонот на трафото еве од мене еден предлог за изработка на квалитетен и прилично едноставен транзисторски засилувач кој е далеку поквалитетен од засилувачот во оваа тема. Се базира на комплементарните дарлингтон транзистори BDW83C и BDW84C (TIP142 и TIP147) и има моќност од 150W на 4Ω. Ќе изработиш два вакви моно засилувачи и со малку труд ќе добиеш одличен стерео засилувач со моќност од 150W по канал (2 x 150W на 4Ω или 2 x 100W на 8Ω), што e премногу за домашна употреба ;D. Овој засилувач го имам изработено барем 10-тина пати и секогаш проработувал од прва и затоа ти го препорачувам :). Во продолжение имаш линк од се што ти е потребно за изработка на овој засилувач (шема, монтажна, пцб) и ако се одлучиш да го изработиш ти стојам на располагање за било каква помош ;).

Code: [Select]
http://www.box.net/shared/6xl0vgh0g0


GigaWatt trebase jas da potenciram..mislev na ovaj zasiluvac :)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
BOBO, точно колку THD има незнам да ти кажам, но бидејќи се работи за транзисторски засилувач се знае дека има многу мало THD. Еве ти ја страната од која потекнува овој засилувач, таму пишува се за него ;).

Code: [Select]
http://www.diyaudiotr.com/islecler/tammetin.php?metinid=6&durum=e

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Овој засилувач со транзистори има *нормални* 0,3 до 0,5% ТHD,а во зависност од упарувањето,квалитетот на деловите ,изборот на компоненти итд.... може да биде и повисока.Сепак,зависно од намената, тоа и нема да биде некој особен проблем за аматерска употреба.

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Pa da sum vo plan da go izrabotuvam za domasna upotreba,znam deka za doma e poveke od dovolen ama ke se najdi sepak. Inaku kako sto mozam da vidam treba da se napojuva +- 32 (64)V i najgolemiot vlog(trafo) veke go imam..ali da ne odime poveke vo off topic ke stavam sliki koga ke go napravam..mi trebase mislejne dali e dobar..fala na sorabotka :D

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Inaku kako sto mozam da vidam treba da se napojuva +- 32 (64)V

Се напојува со +-45V, а трафото треба да ти биде 2x32VAC и ќе те замолам да си го решиш проблемот со компјутерот и да почнеш да пишуваш на кирилица.

Offline ivan_cabuk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
  • Gender: Male
ShAsOw
« Reply #99 on 27.06.2012, Wednesday, 23:08:02 »
ShAdOw го имам правено 150W транзисторски засилувач од Емитер. Ми вади 45в на излез.. сменив БЦ556 и зенерка се опорави тераше едно 10-20 мин и пак истиот проблем.. сеа ке ја средам оваа шема па да видам шо ке се деси..

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
мисла ако загрее над некое ниво (90 степени мислам) се префрлат во друга класа афтоматски за да се заштити, види клај му некој кулер добар

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Еве пробав да го изработам овој засилувач меѓутоа се трудев да го направам со квалитет рамен на фабрика така да ова е резултатот (плочката е исто така изработена во домашни услови заедно со сликата од распоредот на елементите одозгора):



Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
професионална изработка, дали може да ја поставиш плочката по која го имаш ти правено? :)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Плочката ја има во некој од првите постови (оди на првата страна од темата).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Дали ке одговара да се стави STK4182 на истава плочка?