Author Topic: Засилувач 200W на 4 оми со STK4048  (Read 24929 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Колото над +-85V пука
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Колото над +-85V пука

да спремам пуканките ја да гледам огномет во ѓорче???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Може да стави на местото на STK4048 STK4050V, тоа издржува до +-95V но 102V е малку премногу, нека одмота неколку намотки или нека го оптерети трансформаторот со отпорници за да падне напонот хехе :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
ке пробаме денес да го одмотаме трансофрматорот

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
и шо...џабе ја пуканки барав за да гледам огномет...its not fair..
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
појачалото е кај мене ја го расклопив цело све извадив , има многу така кажно грешки односно лосо поврзани елементи , некој ладни лемови и слично , жици сегде исти на влез излез бар на влез да ставел коаксијален кабел  :) но тоа е тоа му понудив на другарот да му го средам појачалото он рече сам ке си го средам така да .....
а за трафото неможе да се одмота малце многу е чудно мотано  :-X поточно може да се одмота но треба да го расклопиш цело па да одмоташ малце пад аго склопиш цело па да мериш и кујзнае дали ке погодис колку ке симнеш тоа најубаво да се пресмета  со формула и тие што му го праеле трафото да му го средат вака неможам да му помогнам  :-X сепак сум аматер  :D

Offline NenoTech

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
  • Gender: Male
  • Neno
Ова е шема на засилувач со моќност од 200W на 4 оми со интегрираното коло (хибридот) STK4048. Изработено е и функционира супер како засилувач во активен сабвуфер.



200W на моно ??????????????????  ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???  ;D ;D ;D ;D ;D ;D МАМООО ДАВАЈ ПАРИТЕ  :-X

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
со тие пари што ке ги дадеш за да го купиш интегралецот  8)  ке направиш две моно транзисторски појачала по  200w  кој ке можеш +  да ги поврзеш мосно и да добиеш 400 w  :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ај дарк чим спомна за мостна врска...дали моќноста на засилувачите (да речеме дека се по 100W) ке се собере и ке се добие 200W или па 300W(знам дека 100+100=200) дека некаде имав гледано со 2 засилувачи од 150W имаше моќност од 450W...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
бојан за тоа имаше формула по која се пресметува но сеа ме мрзи да барам низ тетратки ....

но за ова транзисторсково сто ви зборам на самиот линк кај што е поставено го пишува следново

ayrıca anfi stereo veya köprü modda kullanıp stereo alarak 2x200 mono köprü olarak ise 424w güç vermektedir


во превод ова значи 2x200  mono ,vo мосна врска е ednakvo na  424 w

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
теоретски колку што се секавам мостната врска може 4 пати да ја зголеми мокноста.Но практично е скоро невозмозно бидејки самите засилувачи нема да мозе да ја издржат големата излезна струја.Да го земеме примерот со СТК интегрираниот засилувач се знае колку излезна струја максимум мозе да даде и теско дека со интегриран засилувач ке добиеме двојно поголема мокност со мостна врска бидејки тие ке се прегреваат и кога тогаш ке изгорат
rules are made to be broken

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
во пракса се добива 3 пати поголема моќност,пример со два блока од по 100 вати ек добиеме 300 вати,а мислам дека и отпорот ке се смени.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Набрзо ќе има тема за засилувач од 2х500W со 4 кола STK4050V па таму ќе расправаме за овие техники на мостна врска.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
луѓе појачалово е готово,е сеа има еден проблем,напојувањето е правено по даташитот,проблемот е тоа што отпорнициве од 500 оми многу се загреваат дури почнуваат и да чурат,иначе трафото е 70 волти 6,5 ампера.

а зосто слузат тие отпорници таму..јас не гледам потреба од нив
rules are made to be broken

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
тие се за празнење на кондензаторите кога ке се исклучи засилувачот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)