Author Topic: Засилувач 200W на 4 оми со STK4048  (Read 23269 times)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
значи ако го користам ова напојување да користам 8 омски звучник.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Засилувач 200W на 4 оми со STK4048
« Reply #16 on 13.05.2010, Thursday, 22:49:15 (Edited 13.05.2010, Thursday, 22:55:34) »
која е цената на оваа интегрално.имам напојуванје +/-70в како создадено за него само незнам колкава мокност треба да е трафото за во стерео верзија.и ме буни во датасхеетот има кален на излезот како ке се направи таков или би требало да се купи не ми е јасно.бас калемите ми се слаба страна..ога ке видам калем бегам од таа шема

Споено мислење: 13.05.2010, Thursday, 22:55:34
Цело време зборувате за 200вати..сега проверив во врт2009 за интегралното  писува дека е 150вати
rules are made to be broken

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
абе калемот е лесен за изработка,воздушен е и не е многу голем,а 150 вати дава на 8 оми.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Да. калемот е лесен за изработка но и да не го ставите нема да има некој голем проблем (тестирано) доколку имате куси кабли со звучниците. Калемот е потребен ако имате доста (20-30 метри) кабел до секој звучник. Засилувачот дава 150 вати на 8 оми а дава 200+ вати на 4 оми меѓутоа само ако го „возите“ на 4 оми и тогаш не смее да се напојува со повеќе од +-55 волти и како што реков треба да има голем ладилник!!!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
тоа правило ми е познато ако се користи 4 ома звучник напонот треба да биде минимум 10 волти помал од оној кој е номиниран за напон за 8 омски звучници
rules are made to be broken

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
За сите: напомена за верзиите на интегрираните кола: Постојат интегрирани кола од серијата STK со ознака на крајот II (2 римско), V (5 римско) и XI (11 римско). Разликата помеѓу истото коло со различни серии е во квалитетот на репродукцијата и во додатните кола за заштита кои ги содржи. На пример STK4048V има редукција на звукот што се јавува при вклучување и изобличувања (TDH) од само 0.08% и плус заштити од прегревање и куса врска но STK4048II има изобличувања од 0.3% и нема никаква заштита ниту од прегревање ниту од куса врска. Затоа подобро е да купите од поскапата верзија (со V на крајот) од тоа коло (или STK4048 или STK4050) за да биде самиот засилувач поквалитетен и поупотреблив!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
денес треба да ги донесат деловите од Битола,утре ке пишам која серија ке ја кориситиме.

Offline WaCk0

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Колку од прилике ќе чини целово ова појачало за изработка?

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Зависи од продавница до продавница и од употребеното коло и серија на колото (дали V или II) и дали имаш веќе трансформатор 2х35V - 2х45V / 400W минимум или треба да купиш нов таков. Во најдобар случај (ако имаш твој трансформатор) и само ги купиш деловите од евтина продавница за електронски компоненти заедно со ладилникот не би требало да те чини повеќе од 1000 денари (без кутија), но ако купиш и трансформатор само тој може да чини околу 3000 денари, значи 4000 денари. Ако го употребиш најскапото коло и нефер продавница цената може да варира +- 1000 денари значи 5000 максимум (без кутија). За кутија можеш евтино да набавиш некое помало легнато десктоп куќиште за компјутер или да ти направат на лимар (апкан) бидејќи кутија за засилувач купечка професионална може да е над 6000 само кутијата за жал :(
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline WaCk0

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
znachi 1000 denari so pravnje ploca i kupuvanje na elementi bez transformator;)
pa ne e skapo;)
aj koga ke prisoberam pari ke pravam nekoe taka  sega ostanete mi so zdravlje fala na informaticaja:)
poz

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
луѓе појачалово е готово,е сеа има еден проблем,напојувањето е правено по даташитот,проблемот е тоа што отпорнициве од 500 оми многу се загреваат дури почнуваат и да чурат,иначе трафото е 70 волти 6,5 ампера.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
хммм...па можеш и поголеми отпорници да си ставиш, тие како што гледам служат за празнење на кондензаторите...а и па 9,8W е моќноста што се развива во отпорниците, стави од 2к2 отпорници од по 5W и доста ке ти е....а и ако ги немаш купено кондензаторите би ти предложил да ставиш 2(3)Х4700uF наместо еден кондензатор од 10000uF така би ти било подобро, но  ако ги имаш купено...остај си ги така...
а и колку вати ти се отпорниците што ги имаш ставено ти???

а и трафото 70V АC или 70V DC (на тие DC мислам после грецот...)???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: Засилувач 200W на 4 оми со STK4048
« Reply #27 on 31.05.2010, Monday, 18:38:22 (Edited 31.05.2010, Monday, 18:43:23) »
абе,после кондезатори дава 102,5 волти,сеа ке пробам со 10 ватни отпорници.иначе 5 вати се отпориците.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
102 волти, значи имаш околу +-51V, треба да е добро. Постојат серија (керамички) 17W отпорници, види дали има такви.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
102 волти + и 102-,