Author Topic: 200 w транзисторски засилувач  (Read 5764 times)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
и сеуште не ми е јасно зашто е тој шум     :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Сигурно црниот кабел е оклопен аудио кабел?
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
сигурно  3 пати го сменив и на крај земав најскап и истото незнам сто се десава ама коа ке ставам рака отозгора над плочката кога ке ја поклопам со рака престанува да бруи ке ја тргнам раката пак почнува  >:(

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Стави го засилувачот во метална кутија која ќе биде поврзана со масата на напојувањето.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
пробав и така и пак е исто но најдов што е проблемот го решив

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Напиши што е решението? Или е некоја твоја грешка и не е за кажување? :D
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline mico1988

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
DARK до кај си со димензиите за плоцката и според тебе кое излезе подобро појацалце 1-то или 2то со
BDW транзисторите ?

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
ааа топлку се мачев за проблемот сеа не го кажувам  ;)   ;)   ;)

ке го кажам проблемот деновиве ,и не беше до мене проблемот туку на нет гледав на други појачалца што имаше стаено на влез тоа стаив и на моето и топ е сеа само уште некој тестови па ке ви кажам  точни параметри на деловите

мичо писими на пм е-маил да ти ја пратам шемата со готови димензии само да си ја ископираш

иначе за кое појачало со BDW  транзистори збориш ? тоа што ми гореше па тоа е по снажно но едниот канал не се опораи и точно 20 изгорени транзистори иам мучејкисе и екпериментирајки затоа се отажав од него(а другиот канал си работи топ со оригинални philips BDW  транзистори и моментално звучниците ми е наместени на двете различни појачала и нема коујзнае какви разлики)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
мичо писими на пм е-маил да ти ја пратам шемата со готови димензии само да си ја ископираш
зошто не ја ставиш шемата на форумот, вака секој што е заинтересиран ке треба да му праќаш посебно.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline G*O*C*E

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
а може ли некој да ми каже замена за тип 142 и тип 147 за да ги земам зс нема тип а незз со замена треба :D

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
TIP142 = BDV65B; BDV67A; BDW83C
TIP147 = BDV64B; BDV66A; BDW84C
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline G*O*C*E

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
TIP142 = BDV65B; BDV67A; BDW83C
TIP147 = BDV64B; BDV66A; BDW84C
од овие нема врска кој така :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
кој сакаш од ним може, јас би ти препорачал да ги земаш како пар  пр. BDV65B и BDV64B заедно
BDW83C и BDW84C заедно, да не ги мешаш секој со секој пошто овие ти се комплементарни парови и така одат заедно
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline G*O*C*E

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
ок ок фала многу  8)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 200 w транзисторски засилувач
« Reply #44 on 10.09.2010, Friday, 22:22:40 (Edited 11.09.2010, Saturday, 00:00:00) »
пробав и така и пак е исто но најдов што е проблемот го решив

Напиши што е решението? Или е некоја твоја грешка и не е за кажување? :D

ааа топлку се мачев за проблемот сеа не го кажувам  ;)   ;)   ;)

ке го кажам проблемот деновиве ,и не беше до мене проблемот туку на нет гледав на други појачалца што имаше стаено на влез тоа стаив и на моето и топ е сеа само уште некој тестови па ке ви кажам  точни параметри на деловите

мичо писими на пм е-маил да ти ја пратам шемата со готови димензии само да си ја ископираш

зошто не ја ставиш шемата на форумот, вака секој што е заинтересиран ке треба да му праќаш посебно.


Те држам за збор, кажи што било работата ? ? ?

Не е лошо да го погледнеш мојов потпис како и сличните потписи на неколку други членови
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.