Author Topic: 200 w транзисторски засилувач  (Read 5763 times)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
ја чекам да ми каже борче што отпорник да ставам таму па ке ја исчистам и ке ја лакирам  ;)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Према мене тој кондензатор е добро да е од кај 10uF до кај 22uF ништо повеќе :) Ти колку имаш ставено и дали работи добро со тој што го имаш ставено?

Иначе околу прашањето за кој прв кондензаторот или отпорникот на маса тоа нема врска бидејќи се сериски поврзани.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline mico1988

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
DARK колкави се димензиите на пло~ката ??? :)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Борче експериментирав со повеке конезатори со 22мФ најубаво работи добар звук вади но бруењето на звучник не се намалува ваљда треба да ставам некој тример за да ја подесам излезната  струја на звучник на 0.05 волти а вака е фиксна  и  бруи ?но незнам кај да ставам тример ? да не знаеш кај да го поставам дали на местото некој отпорник или ? ај ако може види или кажи некое твое мислење.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Мислам дека неможеш да ставиш тример бидејќи мирната струја зависи од отпорниците R7 и R8? а тие се моќни (1W) и тримерот не е толку моќен. Околу брумот. Колкави електролити имаш ставено на напојувањето? Може се мали.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
ccc леле ја дур бев на концерт таткоми земал све расклопил и предпојачало и што не пробал и на крај кривица бил кабелот што го пренесува сигналот од пц до предбојачало лелеле ццц  ::)    ::) ::)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
кабел од 150 денари имаш??? земи си некој по асален, силиконски некој по можност со позлатени контакти и господ да те види...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: 200 w транзисторски засилувач
« Reply #22 on 06.06.2010, Sunday, 11:36:48 (Edited 06.06.2010, Sunday, 20:11:09) »
море кабелот е добар добар беше но постар ........
а и не е само тоа проблем има проблем и со индуктивноста несто  >:(

пример кабелот за 220 сто оди кон прекидач кога ке го допрам до трафото почнува да бри го тргнав од трафото полмалце бруеше потоа ги умотав во круг каблите за 220 уште се намали брумот и  има уште некој такви кабли така да еве го расклопив цело и ке го средам до вецер тип топ

Споено мислење: 06.06.2010, Sunday, 20:11:09
појачалото е топ свири топ и доста е јако  :)  а мицо за димензии неможам да ти кажам бидејки ми е поставено во кутија неможам да го измерам но сепак ако ти се потребни ке ти се потребни за да го изработиш ке се снајдам ке го измерам

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
сеуште ме мачи појачалцево пак има бруење а сеа све е како што треба и жици и  се све е средено и уште едно појачалце исто напраив и тоа исиот проблем го има некако многу се осетливи на брумови пример над него рака ке стаиш и некој ко прецки се јавуват нешто има некоја финта тоа текстот што е на турски го преведов некако на гогле намакедонски и нешто подразбрав дека  C2   требало биполарен да биде ?хм зашто ли ? исто така мене ми работи на напојување +/- 35 a за појачалцето минимум е 33 да не е мал напонот па бруи ?

и уште нешто како да го направам 2.1 односно овие двете појачалца сеа што ги направив со TIP транзистори да ми бидат лев и десен канал за звучници а тоа уште едното појачало што го иам со  BDW транзистори да го направам за сабвуфер ? треба ли уште некоја шема за да направи три сигнала пошто сеа се стерео два ?


Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
брат,во кутија ги стави и пак брујат,ако се во кутија пробај види масата дали е заштрафена ан кутиајта(фарадеев кафез)

Offline mico1988

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
па да имам зелба да го изработам ако не ти е теско дај измери ги димензиите барем прибли~но да ги знам фала однапред  :)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: 200 w транзисторски засилувач
« Reply #26 on 08.06.2010, Tuesday, 22:47:44 (Edited 09.06.2010, Wednesday, 12:03:41) »
во кутија над кутија под кутија во гаража на биро без кутија без маса со маса со секакви видови на кабли и пак бруи

Споено мислење: [time]08 Јуни 2010, 22:49:09[/time]
а другото транзисторско не бруи тоа со  BDW ТРАНЗИСТОРИ

Споено мислење: [time]09 Јуни 2010, 12:02:13[/time]
еве слики и од другото појачало









Споено мислење: 09.06.2010, Wednesday, 12:03:41
мичо димензии за плочката вечер ке ставам

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
дали онаа црвено, сина кафеава плетенка на жици ти е од напојувањето ?
јас имам видено кај некој помоќни и подобри засилувачи дека каблите ги поставуваат од долната страна, со тоа што ги лемат (како што ти е поставена сината жица) ама од долната страна
зошто како појма немам  ??? :-\
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
да за напојување се па незнам али исти гјавол ке биде

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
така се лемени за дупките да не се многу големи...иначе иста фукнција имаат....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)