Author Topic: Ми треба сервис мануел или помош за монитор Proview dx-777k  (Read 818 times)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Ми треба сервис мануел или помош за монитор Proview dx-777k
« Opened on 26.10.2011, Wednesday, 13:32:23 (Edited 26.10.2011, Wednesday, 13:36:27) »
значи проблемот е очигледен, во кабелот е сега сакам да го сменам кабелот вга удара на црвено до пред некоа ден беше океј удараше ама ќе го наместиш малку и се е океј тера а сега несака ни со местење значи мора нов, кажете ми некое најисплатливо решение да го решам проблемот инаку мониторот е стакло
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да префрлиш кабел од друг стар монитор. Или да го отвориш VGA конекторот и да ги стегнеш и исчистиш пиновите еден по еден. Јас така еднаш имам направено со еден CRT монитор, само што кај него не зезаа пиновите за боите, туку имаше проблем со пинот за On/Off, оној кој го пушта мониторот, беше малку навлезен навнатре. Види и кај тебе да не е истиот проблем ;). Да не треба само малку понапред да ги бутнеш пиновите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
не кај мене проблем е во тоа што кабелот го мрдам кај тоа топченцето пиновите напред се океј сите се рамни  сакам да растурам сега вга то вга кабел и да лемам жичка по жичка
d.t

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Јас го имав истиот проблем, кабелот ми беше прецвикан во близина на конекторот и тука го пресеков, си купив нов конектор и го залемив, сега е како нов  ;D Иначе побарај на нет распоред на жичките да видиш која на кој пин оди, зошо ако имаш фабрички конектор едвај ќе го одвориш, а и внатре е зален со некој вид на пластика и тешко да видиш нешто  >:(

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
а дали ќе биде нешто ако го пресечам пред тоа топчето воопшто да го нема само на конекторот да ги залемам
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а дали ќе биде нешто ако го пресечам пред тоа топчето воопшто да го нема само на конекторот да ги залемам

Па тоа топчето е EMI филтер (надворешен, обичен магнет, но помага). Можеш да го извадиш, па пак да го ставиш (малку погоре или подолу) или да ставиш сличен EMI филтер од мрежен кабел (кај некои се вадат овие делови).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Јас не можев да го отвоворам па затоа воопшто после не го поставив тој филтер, па и без не приметувам некој проблем, а и не знаев воопшто дека е филтер само пробав да го отвоарам. Иначе за што служи тој филтер?  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Иначе за што служи тој филтер?  :)

Електромагнетни пречки од околината (Electro-Magentic Interference Filter - EMI Filter). Обично се става на напојувачки водови за да може колку што може напонот „почист“ да биде кога ќе влезе во мрежата, особено во денешно време, покрај еден куп SMPS напојувања кои внесуваат пречки во мрежата, и те како е потребен овој тип на филтер. А на VGA каблите кај мониторите се става од практични причини. RGB сигналот и синхронизационите импулси може многу лесно да се изобличат од електромагнетни пречки, да сменат боја, да се појавува ехо на сликата, да се губи синхронизација, особено во индустриски средини, па поради тоа се става тој филтер. Не е задолжителен (имам видено многу постари монитори, од 1995-та, 1994-та кои го немале тој филтер на VGA кабелот), но е пожелно да се стави. Производителите скоро задолжително го стваат, дури и на новите LCD монитори кои користат VGA приклучоци, бидејќи не знаат каде тие монитори ќе бидат монтирани, а никој не сака да биде „руган“ како лош производител (слика катастрофа, ехо има, губи синхронизација) само поради тоа што корисникот решил да го стави тој монитор во машинска работилница веднаш до местото каде што швајцува, а производителот сакал да заштеди на едно парче магнет ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Фала на деталниот одговор  :D

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
јас порано на еден 15монитор исто вака ми се направи и го извадив тоа топчето еми филтерот и сликата се направи на пола
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба сервис мануел или помош за монитор Proview dx-777k
« Reply #10 on 27.10.2011, Thursday, 15:12:31 (Edited 27.10.2011, Thursday, 15:49:13) »
јас порано на еден 15монитор исто вака ми се направи и го извадив тоа топчето еми филтерот и сликата се направи на пола

Нешто друго изгледа си чепнал, најверојатно нешто друго си мрднал или само се мрднало во вертикалниот отклонски степен. Само еден пин се користи за целосна вертикална синхронизација од VGA кабелот, не само до половина, а друг за од половина па натаму, така да, нема логика целата вертикална секција да имала „последици“ од обично вадење на EMI филтер. Најверојатно си го чукнал или мрднал несакајќи мониторот, а бидејќи (најверојатно) бил стар, изгледа имал ладни лемови и толку му требало :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
И јас мислам дека си разлабавил некој ладен лем!! Земај лупа и гледај,па се што е сумјиво прелемувај!

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
не тој монитор веќе не го користам некаде доле ми е во подрум сега на овој провјуту ќе ставам се како што треба и ќе видам дали ќе е се океј само тоа вечер кога ќе купам вга то вга кабел
d.t