Author Topic: Проблем со Samsung ТВ, модел CW-29Z338T, шасија S63B  (Read 2663 times)

Offline cokeu2

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Проблем со Samsung ТВ, модел CW-29Z338T, шасија S63B
« Opened on 13.04.2015, Monday, 22:19:40 (Edited 29.04.2015, Wednesday, 13:56:05) »
Модел: CW-29Z338T. Модел код: CW-29Z338T XXXEC. Сериски бр.: OZ29Z33. Кај каскадата на шасијата го пишува овој број: AA41-01188B.

1.Проблем со телевизорот е следниот, не сакаше воопшто да вклучува и  да дава слика на стенбај,само титкаше  нешто како пизо го променив  J6920A си Ј6920, и добив слика но многу бледа и развлечена ке поработи неколку секунди и се исклучува целиот телевизор кога ке пробам пак да го вклучам несака и не свети копчето за стенбај коее е .
Ве молам за ПОМОШ.
 
еве линк за слика од ТВ.


Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Во ред е, средено е :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Проблем со Samsung ТВ, модел CW-29Z338T, шасија S63B
« Reply #2 on 14.04.2015, Tuesday, 15:15:51 (Edited 15.04.2015, Wednesday, 16:02:32) »
Шасијата треба да е S63B, и како таква со таков проблем е проблематична и за искусни сервисери.
Транзисторот Ј6920 може да е лош квалитет а исто така потребно е да се прегледат и отстранат лошите врски (лемови) околу високонапонскиот трансформатор а посебно конекторот и изводите на самата отклонската единица. Исто така треба да се провери C426 од 220nF и ако е сомнителен да се замени со исклучиво ист!


Code: [Select]
http://monitor.espec.ws/section1/topic186143.html
Code: [Select]
http://monitor.espec.ws/section1/topic90260.html
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline cokeu2

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
 ја одлемив базата го направив тоа со сијалицата  како ми кажа но сијалицата не свете , на телевизорот напред свете само сигналната сијаличка која е стенбај, но не прима никакви команди преку данинското ни кап преку копчињата кој се на Тв,што понатака Поздрав 

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Не базата туку колекторот!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline cokeu2

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
ДА да колекторот грешка при писување ..
 направив тоа со сијалицата  како ми кажа но сијалицата не свете , на телевизорот напред свете само сигналната сијаличка која е стенбај, но не прима никакви команди преку данинското ни кап преку копчињата кој се на Тв,што понатака Поздрав

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Има ли напон B+ на C802 (135V) кога го вклучуваш со далечинското!

ПП. Впрочем напиши се’ што си измерил на секундарната страна од напојувањето во точките дадени по шема за S63B.
Ако немаш шема истата ја има во 6 дела (симни ги сите 6 за целина) во линкот.
Code: [Select]
http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/43854/SAMSUNG_WS32Z30HP%20WS32Z40HT%20CW29Z308T.html
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline cokeu2

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Трафото е по се изгорено и не дава никаков напон и го пак изгоре Ј6920А, по се изгледа дека има трафото некој проблем и ми го гори делот кој го сменив  дали има несто друго што треба да се провери или да барам ново трафо

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Одг: Проблем со Samsung ТВ, модел CW-29Z338T, шасија S63B
« Reply #8 on 14.05.2015, Thursday, 00:58:02 (Edited 14.05.2015, Thursday, 01:02:23) »
На место на J6920 стави 2SC5387 TOSHIBA и нема да изгори ... 100%

Offline cokeu2

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
ПРОБЛЕМОТ РЕШЕН ,  од почеток претпоставував но не бев сигурен за проблемот при мерење Ј6920А, беше изгорен и го купив Ј6920, но на крајот ја немаше фамозната А, и ништо два вакви изгорев и ништо немаше резултат потоа на форумот добив поука да ставам ,2SC5387 TOSHIBA, но и од тоа немаше ефект се до пред еден ден најдеов од еден сервисер на ТВ оригинален Ј6920А, го залемив и Тв проработи без никаков проблем.

БЛАГОДАРНОСТ .. до сите членови на форумот кој се потрудија и ми помогнаа и ми дадоа стручни мислења да сте живи и здрави и фала многу ....