Author Topic: Ваше мислење за овој ТВ  (Read 549 times)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Ваше мислење за овој ТВ
« Opened on 27.07.2014, Sunday, 21:30:58 »
Молба до поискусните членови за мислење за ТВ модел Hyundai DLH 32285 SMART.
Во продавница во Велес се нуду следниов модел на ТВ Hyundai DLH 32285 SMART по симболична цена (10.000) односно 13.500 ден. со тоа што ако го купиш ТВ добиваш ваучер од 3.500 ден. за купување на производи по избор, она што го видов на интернет ги има следниве податоци


Diagonal: 32" (81 cm);
Display format: 16:9;
Resolution: 1366x768;
Support HD: 720p HD;
LED light: yes, Edge LED;
Stereo sound: yes;
Refresh rate: 100 Hz;
Internet access (Smart TV): yes;
Image
Brightness: 350 CD/m2;
Dynamic contrast: 100000:1
Pixel response time: 5 MS;
Progressive scan: yes;
Signal reception
Support TV standards: PAL, SECAM, NTSC;
Support DVB-T: DVB-T MPEG4;
Support DVB-C: DVB-C MPEG4;
Supported input formats: 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i;
Permits available when connected to a PC: 640x480, 800x600, 1024x768, 1360x768;
Sound
Sound power: 12 W (2x6 watts);
Acoustic system: two speakers;
Multimedia
Supported formats: MP3, WMA, MPEG4, MKV, JPEG;
Interfaces
Inputs: AV, SCART, VGA, HDMI x2, USB, Ethernet (RJ-45);
Connectors on the front/side panel: AV;
Support For Wi-Fi: optional;
Headphone Jack: yes;
Functions
The number of independent TV-tuners: 1;
DLNA support: yes;
Video recording: on USB drive;
TimeShift Function: yes;
Supports Skype: yes;
Sleep timer: yes;
Protection of children: yes;
Additionally
Color: black;
Wall mountable: yes;
Dimensions with stand (WxHxD): 744x490x185 mm;
Weight with stand: 6.59 kg;
Dimensions without stand (WxHxD): 744x451x90 mm;
Weight without stand: 6.3 kg;

она што го прочитав погоре и она што го имаат наведено како техничка спецификација не ми значи многу затоа што не се разбирам многу од оваа проблематика но ме буни ова Dynamic contrast: 100000:1 бидејќи на некои ТВ има и по неколку милиони па незнам дали многу ќе биде лоша сликата или????

ЗА крај дали вреди да се купува или не, или ако некој го користи нека пише искуство со моделов.
однапред благодарам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ваше мислење за овој ТВ
« Reply #1 on 28.07.2014, Monday, 00:13:45 »
Не знам каде си добил во Велес ваква понуда,не ме ми интересира.Ама,што и да пише човек,ке згреши.Прво,дали тебе те бендисува ТВ апаратот,без разлика на сите овие пишани работи,дали продавачот знае да ти објасни сите можности на апаратот и трето дали имаш среќа кога купуваш техничка роба???  8) Што и да пишам ,прво ми оди паметот на она народната * што имала ксмет Стамена..*Значи ,треба да се познаваш со продавачот и тој да ти каже отприлика колку донеле,продале,за колку време и колкав процент апарати се вратиле со квар.Толку евтини серии се сомнителни- или имаат сериска грешка,или недостаток или се од некаде вратени/препратени.... Обично така почнувам јас,се распрашувам,а истото тоа за некоја роба им го кажувам на пријатели - кој лап топ ми е евтин,најпродаван,со најмалку регистрирани кварови,каква му е батеријата... Карактеристиките си се карактеристики. Провери го ТВ апаратот со сите влезни опции ,далечинско,дали се работи ,дали сликата тебе те задоволува,дали се сите канали /бандови во ред итн. Ако е тоа во ред,тогаш многу среќа. 8)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Ваше мислење за овој ТВ
« Reply #2 on 28.07.2014, Monday, 22:01:26 »
ОК фала ќе подразмислам уште еднаш пред да се решам за конечно, а за бендисување ме бендисува, продавачките знаат помалку и од мене за жал, а за среќа што знам дали имам мислам дека до сега не сум бил до толку малер за натаму здравје боже  :).
А за она со односот цена- перформанси и мене ми беше сумнително па затоа и си реков да се консултирам малку и настрана  ;D