Author Topic: Испитувач за далечински управувач  (Read 827 times)

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Испитувач за далечински управувач
« Opened on 22.01.2012, Sunday, 21:45:39 (Edited 08.09.2019, Sunday, 19:30:05) »
Па и еве една шема од мене. Имаше 2 сложени шеми во врска со ова па случајно налетав на оваа можда на некој ќе му притреба , значи е составена од 3 елемента фототранзистор , отпорник од 330 ома и една лед диода било каква боја може да се употреби . Со овој уред се испробува дали некое далечинско работи или не , исто така може да се открие дали има некоја скриена камера или некаква камера ( од тие што имаат IC вградено за ноќно гледање ) во близина. Еве ја шемата , исто така може да се стаи и прекинувач ( Прва нацртана шема е па у пеинт ја цртав )

Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас шемата би ја преправил со додавање на еден обичен транзистор еве вака

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Со мојата има некој проблем или ?
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Со мојата има некој проблем или ?

Не, и твојата е точна, ќе работи и твојата. Оваа на батка само го одвојува фото-сензорот од колото за стартување на LED диодата ;). И би требало да има поголема осетливост ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ха,нема проблеми!  Ако ставиш уште еден или два во каскада ( Дарлингтон спој ) ке имаш поголемо појачување и поголем домет на далечинскиот управувач.Со три транзистори пример ке можеш преку целата соба да го активираш испитувачот,без никаков проблем.