Author Topic: Аналоген ESR метар  (Read 15956 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #60 on 23.07.2013, Tuesday, 17:01:37 (Edited 14.04.2018, Saturday, 19:43:43) »
Денес завршив уште еден ESR-метар, овој ќе биде resident кај мене во работилница ;), пред некое време начекав на бувљак одличен инструмент со поголеми димензии - 11х9cm - како створен за ESR-метар :), едина мана му беше осетливоста од 1mA за полна скала, додека според шемата треба инструмент со осетливост 50-100uA, значи десет пати помалце. Бидејќи не може да се зголеми напонот на напојување на целиот склоп (интегралецот работи на 5V), донесов повисок напон на колекторот од транзисторот и сега без проблем го тера и овој инструмент, единствено треба малце експериментирање со вредноста на отпорниците во колото на транзисторот и R17 (кој што јас не го ни ставив, само потенциометар 2к2). Исто и транзисторот е пожелно да има поголемо засилување, јас ставив оригинален BC109C производство на ST кој имаше засилување над 900.
Значи, за сите што имаат понеосетливи инструменти и сакаат да ги искористат за ESR-метар, изгледот на модифицираната ППК е закачен најдоле, како и ППК од напојувањето за него.



People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #61 on 23.07.2013, Tuesday, 17:08:03 »
Одлична изработка, како и секогаш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #62 on 23.07.2013, Tuesday, 19:08:59 »
туу мислиш фабрички дизајн
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #63 on 23.07.2013, Tuesday, 19:24:22 »
Спремам и преносна верзија од овој ESR метар, чекај тек да го видиш тоа... ;) 8)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #64 on 23.07.2013, Tuesday, 22:26:37 »
Super-dali ti ja pravese kutijata ili kupena, imas li apkan kako ti e zastrafen kapakot od mobil.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #65 on 24.07.2013, Wednesday, 00:19:20 »
Кутијата е од некој стар коректор на напон, само префарбана, капакот од внатрешната страна има заварено ушки на кои се штрафи со долниот дел.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #66 on 24.07.2013, Wednesday, 22:42:32 »
Од мене имаш 5+ за ESR-МЕТАРОТ браво само така ова веќе ми се свиѓа

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #67 on 25.07.2013, Thursday, 01:16:20 »
Одлична изработка LordZi, со здравје да го користиш ;).

Offline aanev

  • Нов член
  • *
  • Posts: 20
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #68 on 27.07.2013, Saturday, 23:17:37 (Edited 28.07.2013, Sunday, 01:47:11) »
Ова го пронајдов на еден руски сајт:

Code: [Select]
http://elwo.ru/publ/izmeritel_ehps_kondensatorov/1-1-0-550
Дали некој можеби пробал ваква модификација на унимер бидејки ова е едноставен а моќен додаток?
Многу од елементиве како калемот, транзисторот, па и диодите ми се нејасни или кај нас ги нема.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #69 on 28.07.2013, Sunday, 00:11:51 »
Бидејки си нов -само опомена -прочитај како се кодираат сајтови! Вака како што  си го ставил не е исправно!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #70 on 28.07.2013, Sunday, 07:34:33 »
Ова го пронајдов на еден руски сајт:

Code: [Select]
http://elwo.ru/publ/izmeritel_ehps_kondensatorov/1-1-0-550
Дали некој можеби пробал ваква модификација на унимер бидејки ова е едноставен а моќен додаток?
Многу од елементиве како калемот, транзисторот, па и диодите ми се нејасни или кај нас ги нема.

Хммммм... интересна идеја, но сепак би сакал да го имам како посебен инструмент ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline aanev

  • Нов член
  • *
  • Posts: 20
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #71 on 29.07.2013, Monday, 12:54:16 »
GigaWatt дали би можел да ги одгатнеш елементите со ознаки кој се на нашиов пазар. Најконкретно ме интересира тој калемот т.е трансформаторче каде може да се набави, како и ознака на транзисторот и диодите соодветни на наш пазар.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #72 on 29.07.2013, Monday, 13:11:08 (Edited 29.07.2013, Monday, 15:32:38) »
Трафото мораш сам да го моташ,нема на пазар,така Русите работат. ;D

Транзисторот е РNP   стави пример  ВС 287,отпорникот во колекторот може да се намалува ако не работи добро.Трафото се мота на феритно јадро долго 10 мм и пресек 6х 3 мм ( правоаголно). Сооднос 11 : 1,а конкретно 88 намотки ,0,13 мм бакарна лак жица ,намот до намот, секундар 8 намотки 0,5 мм бакарна жица.со изолација помеѓу нив.Диодоте се  шотки.
Сепак и јас сум запосебен  инструмент да си направиш.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #73 on 07.11.2014, Friday, 11:23:23 (Edited 09.11.2014, Sunday, 23:06:25) »
Да, ова е релативно едноставен и евтин ESR метар кај кој изведбата мене ми беше со користење на фабрички аналоген инструмент од кој беше извадена оригиналната плочка и залепен кругот за подесување опсег, а беа искористени само приклучоците, инструментот и тримерот за нулирање, еве како изгледа:



Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline antena

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Re: Аналоген ESR метар
« Reply #74 on 09.11.2014, Sunday, 19:07:26 (Edited 09.11.2014, Sunday, 20:27:16) »
Ич да не му се секираш, поубаво работи на батерија, троши многу мала струја и тоа само кога е вклучен.
Инструментот е одличен, особено ако работиш почесто со електроника, за брзо и едноставно откривање на неисправни електролитски кондензатори.
Трафото можеш да го најдеш секаде особено во “Алфа електроник“ Битола, испраќаат и по пошта.
Пароизведен е во УСА одамна...
Со среќа