Author Topic: Едноставен начин за проверка на далечински управувач  (Read 1278 times)

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
 :) можеби ова го знаете а можи и не, до сега не сум го прочитал на форумот.
Постапката е едноставна:вклучете ја камерата од вашиот мобилен и далечинскиот вперете го во камерата.
Доколку на вашиот мобилен забележите светкање при притискање на некое од копчината, далечинсото функционира  :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
аииии немогуче... Значи камериве за во темница што имаат 100 диоди околу што "не светат" вака работат?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
да бе, инфра црвена светлина....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Има камери со Night Mode - Опција за ноќно снимање, и тие ја користат инфрацрвената светлина за снимање во темница.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Хехе, интересна работа. Не сум го знаел ова.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Знам некои кои го оштетиле чипот на камерата на тој начин.Подобро направете си уредче за 30 денари или земете батериски  среднорталасен приемник (популарен транзистор! ;D) . Поставете го на околу 1600 Кхз ,на крај на скалата и притиснете го далечинското во негова близина.Ќе добиете звук ,нешто како штракање  :D :D и тоа е знак дека далечинското работи.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
опа интересно нешто, значи далечинската работат (осцилираат) на некој си 1600KHz ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
А како од инфра црвена се добива обична светлина....?
Антена на 1600кхз да ја сликаш ќе свети ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не бе. се добива некоја интерференција на осцилаторот и фрекенцијата на снопот од зраци.Се работи за серија импулси кои ги генерира далечинското,а се слушаат на приемникот.Приемникот не препознава светлина .

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
не, не обратно. Значи камерата дали радио-бранот(електромагнетниот бран)  ќе го препознае како светлина?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
не, не обратно. Значи камерата дали радио-бранот(електромагнетниот бран)  ќе го препознае како светлина?

у принцип и светлината е електромагнетен бран со голема фреквенција и мала бранова должина...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Не бе. се добива некоја интерференција
мислиш хармоник од далечинското ? ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Едноставен начин за проверка на далечински управувач
« Reply #13 on 17.02.2011, Thursday, 01:44:30 (Edited 17.02.2011, Thursday, 01:47:24) »
Бицикле не мешај појмови -камерата не препознава радио бранови,туку светлосни бранови.Се работи за луминесценција на ИР брановите.Побарај малку литература ако сакаш повеке.Проблем со камерата е што има чип (ЦЦД) кој реагира на секој вид на светлина,но проблемот е ако усмериш јак извор на светлина,може во некои случаи да се оштети чипот од преголемата доза ( од голема близина!) светлина.Исто како кога сонцето те заслепува кога излегуваш од темно!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
слабо ми оди со ова, иста бранова должина од различни извори....  Затоа препрашува  :)