Author Topic: Каков инструмент користите ?  (Read 104397 times)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #150 on 21.04.2018, Saturday, 19:51:11 (Edited 18.05.2018, Friday, 00:25:01) »
еве ме мене пак на темава бидејќи стариот си ја отпеа песната и од пред три недели го нарачав и со нетрпение го очекувам инструментов UNI-T UT890D



еве и линк
Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/UNI-T-UT890D-True-RMS-Digital-Multimeter-Electrical-Test-Handheld-Tester-Capacitance-DC-AC-Voltage-Ammeter/32818437122.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.uoPE2X]https://www.aliexpress.com/item/UNI-T-UT890D-True-RMS-Digital-Multimeter-Electrical-Test-Handheld-Tester-Capacitance-DC-AC-Voltage-Ammeter/32818437122.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.uoPE2X

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #151 on 21.04.2018, Saturday, 20:42:04 (Edited 21.04.2018, Saturday, 21:02:35) »
Јас користам ваков и за сега сум презадоволен.

Code: [Select]
http://www.mastech-group.com/products.php?cate=95&PNo=211#images

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #152 on 21.04.2018, Saturday, 21:08:42 (Edited 30.01.2019, Wednesday, 13:05:12) »
ова струјна клешта ли е? инаку на работа професионално и секојдневно ја користам оваа ампер клешта од mastech
Code: [Select]
http://www.mastech-group.com/products.php?cate=97&PNo=217и унимер исто од mastech постар модел Mastech MY61

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Да да, супер се, иначе некој дали има користено интрумент од testo, имат и унимери и струјни клешти.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #154 on 21.04.2018, Saturday, 21:20:11 (Edited 30.01.2019, Wednesday, 13:06:05) »
Мене ми се малку незгодни струјниве клешти (габаритно) и ги користам само кога мерам големи товари на струја (пр.поголеми мотори, струја од апарати за заварување...) а за мерење напон, отпор, исклучиво мултиметар.

а овие што ги спомна јас искрено не ни знаев дека постојат и никогаш не сум ги користел а ми изгледаат доста "футуристички" ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас користам ваков и за сега сум презадоволен.

Code: [Select]
http://www.mastech-group.com/products.php?cate=95&PNo=211#images

Мене не ми отвора ништо... бланк.

Овој ли е?

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Мене ми отвори, тој е.

Offline MostNightMare

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Mastech MY 64; Eндемичен вид. Можеби и единствен што останал од МУ64 серија со 100% исправни подрачја :) Или можеби правилно сум го користел :D :D
Fluke 175 also.
#Necroposting :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #158 on 18.05.2018, Friday, 00:29:22 (Edited 18.05.2018, Friday, 19:13:33) »
Има копии од него, ама да, од аспект на дигитален мултиметар, ендемичен вид е ;D.

Еве како изгледаат копиите, со тоа што на оригиналот, заштитната гумена маска му беше жолта ;)... како што им беше и на сите мултимтери од тој период ;).



Јас скоро се што користам моментално е со auto range... не знам, некако ме смрзе да штракам по тоа преклопникот ;D.

Сака да си купам копија на Fluke 175. Ги има на ebay, не се скапи, 30 и нешто долари ;). Еве го оригиналот, а под него се копиите, Vichy VC97 и Vichy VC99. И двата се 3.75 цифрени, ама мислам дека VC99 имаше поголемо мерно подрачје за кондензатори и... уште нешто, не ми текнува. Може да се начекаат и под Vici и Victor, тоа се копии на копиите ;D.





It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MostNightMare

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #159 on 19.05.2018, Saturday, 17:12:12 (Edited 19.05.2018, Saturday, 18:45:11) »


Јас го имам во оваа верзија. Сега поновиве модели како MY74 (МУ74) имаат лепенки Пуцтец Пуцтек / Puctec   ((Пуцкет Пуцтек:D ))
Инаку, во Логинг има некоја промоција на FLUKE 175 (Флук 175) за 12.000,оо 12.000,00;

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ма какви 12.000 не им плаќам толку. Еве споредба на Vichy VC99 со инструменти на Fluke, па да видиме кој е подобар ;). Гледајте го клипот до крај, ќе видите кој прв ќе отиде во OL и кој е попрецизен 8).



Околу 35 долари се на ebay, имам намера да си купам еден, па ќе пишам каков е ;). Само отвори го откако ќе го земеш, прелеми нешто по потреба и бркај работа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 77
Препорачајте ми мултиметар до 2000 денари, и некој добар калај само да не биде ептен скап.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За калај, HQ го користиме на работа... мене ми прави ќеиф ;).

Дома користам Soldex. Го има во BT, мислам дека е околу 1000 денари 500 грама. Не знам која цена е HQ, но мислам дека го има во Loging.

За мултиметар... веднаш ти треба или не ти пречи да почекаш месец, два :P?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 77
Не ми се брза искрено. Ми дадоа од гац на метро калај, мислам дека е добар, лемната точка свети.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #164 on 30.01.2019, Wednesday, 01:52:12 »
Нарачај си го овој, Vici VC99, вреди секој денар ;).

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/163132208194


Опции... глава боли за тие пари. Прецизност... види го претходниот post, оној по кој имаш пишано, има споредба на овој со Fluke мултиметри... некои липсаа пред овој :P :D.

Единствена маана... не работи на батерија од 9V туку на две од по 1.5 и тоа од малите (AAA) ::). Може да се преправи, и сум на ниет да го преправам, ама треба да вложиш време... како и за се, нели.

Генерално земено, одлично инструментче за 25 долари ;). А и силиконската обвивка му е солидна, ме изненади, прилично робустно е ;). Добро... не е баш силикон, ама некоја гума е која на допир личи на силикон, така да... им се простува на Кинезиве :P, далеку од тоа дека е за никаде ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."