Author Topic: Дигитален ESR метар според шема од Емитер 6/2004  (Read 13594 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дали двете замени на IC2 и IC3 се во ред?

Околу логичките порти, нема проблем, би требало да работи со логички порти од било кој производител, се додека станува збор за исти логички порти.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Кога мерам на средниот извод од трафото и на пин 1 од 7805 ми дава 4 волти а на пин 3 ми дава 1.34волти. Другиот регулатор е во ред си ваѓа -5 волти.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Кога мерам на средниот извод од трафото и на пин 1 од 7805 ми дава 4 волти а на пин 3 ми дава 1.34волти. Другиот регулатор е во ред си ваѓа -5 волти.

Извади го 7805 и види колкав излезен напон имаш од трафото. Можно е да имаш некој „лев“ 7805 кој нема стандарден распоред на пинови, па да се врзани погрешно пиновите. Загрева 7805?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
GigaWatt проблемот беше во регулаторот 7805 го заменив и во ред е уредот излегоа нули на дисплејот. Само едно би те запрашал колкав треба да е напонот од средниот извод од трафото со пин 1 од 7805 дали можиш да го измериш некако тоа кај тебе. Сега уште да барам некој со осцилоскоп да ми го подеси инструментот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Пин 1 на 7805 е input, тој напон зависи од излезниот напон на трансформаторот. Јас имам направено две изведби, едната беше со 2X9V~ трансформатор, а другата беше со 2X11V~. Максималниот влезен напон на 7805 е 35V еднонасочен, така да, било кој напон во дијапазон од 8, 9V до кај 30V не би правел проблем ;). Се разбира, колку е поголем напонот, толку повеќе загрева 7805, така да, не се препорачува влезниот напон да биде преголем. Во конкретниов случај, бидејќи ни 7805 ни 7905 немаат ладилници (а нема место ни каде да се монтираат), би рекол дека 20V еднонасочен напон би бил некоја максимална вредност над која не би требало да се оди... не дека нема да работат стабилизаторите и со поголем влезен напон, ќе работат, ама многу ќе заграваат и по некое време, можно е да изгорат :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Околу нагодувањето на интрументот ми се појави проблем. Најдов човек со осцилоскоп за да ми го нагоди но имам некој проблем неможиме никако да го решиме. При пуштање на уредот како што е опишано во списанието излагат 00.0 тоа е во ред, секако претходно го оставивме да добие оптимална температура. Првото нагодување е во ред на 36 пин го дотеравме напонот од 100 мв ги споивме испитните сонди и го завртивме P3 во крајна десна положба, второ нагодување на нулата тоа се прави со P5 каде и да го вртиме овој тример никако не сака да се намали бројката од 27.4 оми нели со вртење треба да се нагодат трите нули 00.0. Проблемот е во тоа што не можи да се намали бројката од 27.4  во што би можело да биде проблемот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Околу нагодувањето на интрументот ми се појави проблем. Најдов човек со осцилоскоп за да ми го нагоди но имам некој проблем неможиме никако да го решиме. При пуштање на уредот како што е опишано во списанието излагат 00.0 тоа е во ред, секако претходно го оставивме да добие оптимална температура. Првото нагодување е во ред на 36 пин го дотеравме напонот од 100 мв ги споивме испитните сонди и го завртивме P3 во крајна десна положба, второ нагодување на нулата тоа се прави со P5 каде и да го вртиме овој тример никако не сака да се намали бројката од 27.4 оми нели со вртење треба да се нагодат трите нули 00.0. Проблемот е во тоа што не можи да се намали бројката од 27.4  во што би можело да биде проблемот.

Заглавен е на 27.4 ohm-и или минимумот до кој оди и е 27.4 ohm-и.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Минимумот до каде што можи да се намали ohm  е 27.4, а мак. оди до 90 и нешто ohm. Тоа не ќе да е во ред.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Минимумот до каде што можи да се намали ohm  е 27.4, а мак. оди до 90 и нешто ohm. Тоа не ќе да е во ред.

И мене ми се имаше случено сличен проблем. На крајот излезе дека на погрешно место имам залемено еден отпорник. Провери ги отпорниците околу операцискиот засилувач, особено оние кои го дефнираат засилувањето, провери го сигналот пред и по IC4B и IC4A. На излезот од IC4A (пин 1), сигналот треба да биде околу 5.5 пати појак отколку на неговиот неинвертирачки влез (пин 3).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Ги проверив сите отпорници се во ред, ги проверив и другите компоненти немам никаква грешка направено. Освем ако не е во ред LF412.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ги проверив сите отпорници се во ред, ги проверив и другите компоненти немам никаква грешка направено. Освем ако не е во ред LF412.

Можно е да е неисправен. Провери тоа што ти пишав околу засилувањето на сигналот, дека треба да биде околу 5.5?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Ако треба тоа да се провери со осцилоскоп нема да можам јас тоа да го проверам пошто човекот што ми се нафати не е тукаа му ја летнал по семинари.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако треба тоа да се провери со осцилоскоп нема да можам јас тоа да го проверам пошто човекот што ми се нафати не е тукаа му ја летнал по семинари.

Не, просто е тоа да се провери, тоа може со волтметар да се провери ;). Нивото на сигнал на неинвертирачкиот влез треба да биде 5.5 пати помало во однос на неговиот излез ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Значи сигналот на пин1 треба да биде 5.5 пати појак од пин3. Со волтметар кога би го мерел отприлика која вредност треба да ми ја дава?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитален ESR метар според шема од Емитер 6/2004
« Reply #74 on 09.02.2013, Saturday, 08:06:17 (Edited 09.02.2013, Saturday, 08:29:31) »
Значи сигналот на пин1 треба да биде 5.5 пати појак од пин3. Со волтметар кога би го мерел отприлика која вредност треба да ми ја дава?

Треба да има некоја вредност под 1V. Мери некоја реална вредност, не на краткоспоени содни, што е поголема вредноста, тоа подобро (добро... да не биде преголема ;D), на пример, отпорник од 47 ohm-и би бил добар за оваа работа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."