Author Topic: Дигитален ESR метар според шема од Емитер 6/2004  (Read 13506 times)

Offline JOCO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
GigaWatt ме интересира кој ОЗ го искористи за овој уред.Јас сакав да го нарачам LF412 од  Ebay но не го испорачуваат во Македонија.Ако можеш да ми предложиш некој ОЗ зошто сакам да го направам уредов.позз

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
GigaWatt ме интересира кој ОЗ го искористи за овој уред.Јас сакав да го нарачам LF412 од  Ebay но не го испорачуваат во Македонија.Ако можеш да ми предложиш некој ОЗ зошто сакам да го направам уредов.позз

Можеш да го искористиш TL072, или TL082 (мислам дека е подобар TL082). Според некои бледи мерења и споредби што ги направив, колото функционира скоро исто и со двата (и со LF412, и со TL072), пак на крајот ќе треба да додадеш потенциометар за штелување на нулата :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Да ја има нкој плочката нацртано на Sprint да ми прави?

Offline Cene

  • Почивај во мир
  • Нов член
  • *****
  • Posts: 4
  • Gender: Male
Гигавате брате :) Ти текнува кога во 2000 год. изработив ЕСР метар, само аналоген, сеуште работи, баш пред ден два го проверив хахаха, немогуче :) Иначе, , мада да знаеш, аналогниот е попрецизен и е доста полесен за баждарење. Се гледаме сине :)
Nothing is true, everything's permitted!

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Дигитален ESR метар според шема од Емитер 6/2004
« Reply #34 on 03.10.2011, Monday, 20:26:13 (Edited 03.10.2011, Monday, 21:06:02) »
Гига каква шема ми прати ти за да ја правам јас на плочка. Неточна, јас денеска ја направив ја испринтав, ја изгризав плочката во киселина и сеа само што почнав да ја бушам, ги избушив дупките за ицл7107 и кога се обидов да го ставам фали една дупка за една ногарка. Значи ми имаш дадено плочка со помали димензии, и сеа јас што да и правам на плочкава? Пред тоа дадов 80 денари за плочка, сеа пак треба толку да дадам и ќе ми испадне како да сум отишол од емитер да сум ја купил.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ти си грешка, плочката од гигават е ТОЧНА јас ја имам правено (само се имав зезнато ЈАС и не проработе како што треба) а за ICL-от ти гарантирам дека сите пинови се тука...кој пин фали?
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
и јас ја гледав плочата од гига и ти тврдам дека е исправна, можеш само обратно или помала да ја испечатиш :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Плочките се добри, едино ти ако не си подесил нешто како што треба при печатење и си ги испечатил помали. ПДФ фајлот треба да ти биде на 100% зум и треба да исклучиш тоа shrink, fit to page и сл. и да ја печатиш во оригинална големина. Иначе во фајлот, од страна на плочките стојат точните димензии во милиметри, за да можеш да ја провериш големината кога ќе ја испечатиш, пред да ја нагризеш во киселина.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

stefanjanevski

  • Guest
Значи да се разбереме, не дека фали некој пин, туку icl-то е стеснето и по еден пин од двата реда испаѓа вишок. И ако сум ја утнал јас, не може и другите 5 души што принтаа според пдф фајлот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
внимавајте на подесувањата на принтерот кога печатите, гига доколку го има нека ви го даде спринт фајлот па преку него 1:1 печатете
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

stefanjanevski

  • Guest
Па јас тоа го барав, некој да ми го даде спринт фајлот.

stefanjanevski

  • Guest
На шемата од емитер каде што треба да стои 7809 првата ногарка му е заземјена. Дали тоа е исправно?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
На шемата од емитер каде што треба да стои 7809 првата ногарка му е заземјена. Дали тоа е исправно?
Ако е 7809 тогаш оди IN,GND,OUT значи првата ногарка му е за влез на напон и не треба на маса да биде споена...Само убаво провери мислам дека имаше некоја грешка таму,дали во листата на делови,или пак во монтажната незнам...Убаво разгледај.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
На шемата од емитер каде што треба да стои 7809 првата ногарка му е заземјена. Дали тоа е исправно?
Ако е 7809 тогаш оди IN,GND,OUT значи првата ногарка му е за влез на напон и не треба на маса да биде споена...Само убаво провери мислам дека имаше некоја грешка таму,дали во листата на делови,или пак во монтажната незнам...Убаво разгледај.

да грешка има, не е 7809 него 7805 треба да е... или 7905 мислам дека беше утнат...али како и да е двата стабилизатори треба да се за напон од 5V
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

stefanjanevski

  • Guest
Добро тоа ќе најдам, ама на печатената плочка, првата ногарка од интегралното е споена на земја, наместо таа во  средина што е. Ај проверете, да не е утната плочката, па да треба да преправам.