Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 337318 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Планирам да правам извор на напојување, имам трафо што треба да го премотам и  би било некаде 24VAC, ~3/3.5А. Прашањето ми е дали ќе можам истото тоа напојување да го користам и за полнење на оловни акумулатори и дали е потребно напојувањето да има струјна регулација?  :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
3А (според мене) нема да му наштетат на акумулатор ако повлече толкава струја, така да ок би требало да биде, само зависи и колкав акумулатор сакаш да полниш и како ке го направиш напојувањето, јас би ти предложил со LM723 да го правиш што има струјно ограничување што можеш ти да го одбереш за колкава да биде максималната струја.
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)


Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Не сме се разбрале Батка. Јас сакам од изворот на напојување да го полнам акумулаторот, а прашањето ми беше дали тој треба да има струјна регулација или доловно е само напонска (бидејќи уште не е направен, па да знам што и како да направам)  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па, колку што знам јас, повеќето полначи немаат струјна регулација. Но, затоа имаат нефилтриран напојувачки степен, а секој стабилизиран извор за напојување има филтриран напојувачки степен, така да, не знам баш дали ќе биде добро да се полни акумулатор од извор за напојување :S. За полнење, ќе се наполни, ама некои членови имаа спомнато дека баш тој нефилтриран степен во полначите за акумулатори им го продолжува животот на акумулаторите, така да, не знам... нека пише некој поискусен во полнење на акумулатори (јас немам кола ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Што ќе се случи ако направиме електронски “лимитер“ на струјата (со одредена струја според шема) а притоа акумулаторот “бара“ да се полни со поголема јачина на струја. Значи, според мене, и тоа како треба да се има во предвид кој ќе биде “лимитот“ во зависност од “консуматорот“.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Основно кај полначите за оловните акумулатори е да се испорача еднонасочен напон,кој е повисок од оној на акумулаторот.Значи не треба стабилизација ,нити филтрација,Доволно е трафо,исправувачки мост од 2  или 4 диоди и ограничувач на струјата во вид на фиксен отпорник или електронски регулатор.Пожелно е акумулаторот да се полни со 1/10 струја на полнење земајки го за репер  капацитетот ( во ампер/часа).
Да биде појасно- акумулатор од 55 Ач треба да се полни со струја од 5,5А за 10 часа.Но ,за да биде  некогаш побрзо или хитно е.може да се полни акумулатор и со 10А за 5,5 часа.Но,со зголемување на струјата се намалува и векот на акумулаторот - се развиваат гасови,се таложи бакар сулфат на плочите.... Значи ,најдобро е да се направи полнач со што помала струја на полнење ( надополнување) и струјно ограничување отколку да се вложува во 20-30 А полначи.Во светот се продаваат се повеке надополнувачи со 1А струја и во зима ,во гаража кога колата мирува уредот е постојано вклучен и акумулаторот е секогаш спремен и при екстремно ниски температури,да запали.Значи пожелно е струјно ограничување,макар  ставиле и обичен отпорник кој лесно се пресметува.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1207 on 13.02.2013, Wednesday, 16:27:48 (Edited 19.08.2013, Monday, 07:33:19) »


Оваа ти е добра шема, ја има изработено. За струја до 5 ампери потребен е еден 2н3055. Ако напонот е фиксен, на 13,8в акумулаторот си влече колку што му е потребно, струјата зависи од тоа во каква кондиција е акумулаторот и колку е празен односно полн. На рв1 се менува напонот, стујата е ограничена со отпорниците Р7-9, односно во твојот случај р7, q3-5 r4-6 r8-20 трена да се изфрлат (да нема ништо на нивните места) р3 може да се замени со кратоспојник, а р1 може да се стави 0,22 оми за струја од  ампери (може да експериментираш со овој отпорник). На ваков начин се полнат акумулаторите кога се во возило- константен напон, така да мислам дека е најдобар начин на полнење....

Споено мислење: [time]13 Февруари 2013, 16:31:51[/time]
П.С. Регулаторот не смее да биде поврзан обратно, или пак да е исклучен од мрежен напон, а да биде приклучен на акумулатор,  може проблемот да се реши со реле.

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
шо пари одат 2слојните плочки, колку е  исплатливо да се користат?!
сеа нормално дава многу добар финиш, за око се полични (од моја гледна точка), и како се за работа?!
поз
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во домашни услови, тешки се за изработка двослојните плочки. Треба да подесиш дупчињата да бидат на исто место на двете страни. Не сум пробал, ама мене тешко ми изгледа ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
има ли некој да ми објасни што е тоа метод на суперпозиција и кај се користи, на факултет гледав имале задачи решавано со операциски засилувачи на таков начин, арно ама никој незнае да ми објасни што е тоа и како се користи, па има ли некој тука да ми објасни  што-како се користи тоа :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1211 on 05.03.2013, Tuesday, 01:37:01 (Edited 19.08.2013, Monday, 07:34:43) »
Еве нешто за овој метод :).

Code: [Select]
http://web.vip.hr/dodop-ri.vip/sup7.pdf
mirror:

Code: [Select]
https://app.box.com/s/nku1jf6f3pu8xau3vgq4

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1212 on 05.03.2013, Tuesday, 02:35:06 (Edited 05.03.2013, Tuesday, 02:50:55) »
има ли некој да ми објасни што е тоа метод на суперпозиција и кај се користи, на факултет гледав имале задачи решавано со операциски засилувачи на таков начин, арно ама никој незнае да ми објасни што е тоа и како се користи, па има ли некој тука да ми објасни  што-како се користи тоа :)

Овој метод најчесто се користи во кола во кои има повеќе напонски или струјни извори. Колото се решава со еден извор, па со друг, па со трет, итн. и на крајот, резултатите се сумираат (се сумираат напони и струи). При решавање на колото со едниот извор, другите се „вадат“ од колото (напонските генератори се заменуваат со напон од 0V, односно на местото на кое биле се става краткоспојник, а струјните извори се заменуваат со струја од 0A, односно на местото на кое биле, гранката се остава отворена, да нема течење на струја). Може да се користи во линеарни кола или во кола во кои нелинеарните компоненти може да се апроксимираат со линеарни (како што се операциските засилувачи, транзисторите итн.). Исто така, може да се користи и во кола во кои напоните и струите може да се опишат во временски домен како сума од простопериодични функции (не мора вредностите на напоните и струите да бидат константна вредност). На пример, оваа анализа може слободно да се користи во кола кои имаат само отпорници, струјни и напонски генератори, но често не може баш директно да се користи во кола со индуктивитети и кондензатори (ова пред се зависи од конструкцијата на колото и брановите форми кои ги генерираат струјните и напонските извори, така да, можно е да треба да се примени и некоја друга додатна метода за анализа на колото).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
има ли некој да ми објасни што е тоа метод на суперпозиција и кај се користи,

Метод на суперпозиција може да се користи у сите лиенарни системи. Линеарните системи имаат својство на суперпозиција - комплексниот одзив што го добиваш од два или повеќе извори на сигнал што работат истовремено,у ствари е сума од сите одзиви од секој извор на сигнал поединечно.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
фала за објаснувањето, вака сега барем знам како се решаваат такви задачи (би требало да знам) :P
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)