Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 337017 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Таа последната шема ја знам, ја симнав, ја има на net ;). За остатокот од материјалот, ќе го читнам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дали некој успеал да направи фотографија со огромен зум, да слика отворено интегрално коло? Па макар било најпростото интегрално кое е изработено во најголеми димензии :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
тоа мсилам дека само со микроскоп може да се постигни, ти треба зум од неколку десетици пати. Едино интегрално што се гледа, колку што јас знам се стк-ите.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Дали е нормално полнач за телефон кој писува декае 6v да дава 10v   
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
нееее...премногу е, да даваше некој си пола волт повеќе-помалце ајде де, ама 4V е многу...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Нормално е, сите полначи работат така, регулацијата е во телефонот внатре.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па најверојатно нема да му пречи и да даде некој волт повеќе, дури и да се 10V, но не верувам дека баш најисправно ќе работи системот за полнење на батеријата на телефонот :S. Можно е да прегрева :S. Но, можно е и да зависи од телефон до телефон, не знам, јас до сега не сум начекал некој кој се полни со напон од 10V ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да, ама и батеријата му е 6в, најверојатно станува збор за телефонска станица, тие фиксните безжични телефони...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дали е нормално полнач за телефон кој писува декае 6v да дава 10v  

Вика само дека полначот дава 10V, а на него пишувало дека дава 6V. Не пишува ништо за батеријата, но претпоставив дека станува збор за мобилен телефон. Ако станува збор за безжичен телефон и ако батеријата му е 6V, да, не би требало да прави проблем напон од 10V ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ене и на полначон од нокијана пишува 3.7в па 6 волти дава... да не го загинев тел. уште ќе ме служеше..

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
ми е малку чудно бидејли дава некои 80% повеке отколку со треба
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ваљда за безжичен телефон станува збор, или ва некој вонсериски.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
телефонот е нокиа од 1999 година  :D   сега е ок
Излезе дека инструментот ми е дефек мерев со друг инструмент показа 6,5
Сепак се ВРТИ !!!

Offline 6efot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
  • Gender: Male
едно прашање имам почнато да правам light show го направивпа ама нешто зафркават не работит во што е проблемот?
Еве неколку слики.


Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
провери дали ти е све убаво залемено, да не имаш некаде куса врска, провери диодите да не си ги залемил наопаку или пак кондензаторот, или можеби интегралното коло ти е прегорено  ;)