Author Topic: Што пијат електроничарите?  (Read 24759 times)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Темното пиво има подобар вкус, јас го преферирам. Во Охрид го Скопско темно има во некои кафичи, но не сум излезен да го пробам.
Да го имаше почесто во малопродажба, само тоа ќе купував ;). Единсвена причина поради која одев на Пивофест
беше Лашко темно ;).
Темно пиво иначе има во сите пабови, така да немора да чекаш пиволенд* :D
Лашко темно има секаде, guiness  и Murphy's Irish Red има во St. Patrick Скопје и Охрид во Даблин, но цените се солени околу 250ден за 0,33Л кригла, додека Лашкото е 90-110ден 0.5Л :D

Сум пиел со 7.2% летото во Унгарија, али беше тешко за пиење и не ме бендиса.

Според мене, најбоженствено пиво што сум пиел е Guiness...значи тоа е црно, а не темно. Го пијам најчесто со рум му дава посебен шмек, и е баш напиток за господа.  ;D За количински пиење не е најпаметно, бидејќи може и од второто да се направите “салата“...има 4.5% но е далеку појако од светло, а измешано со рум се достигнува врвот.   :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Темно пиво иначе има во сите пабови, така да немора да чекаш пиволенд* :D
Лашко темно има секаде, guiness  и Murphy's Irish Red има во St. Patrick Скопје и Охрид во Даблин, но цените се солени околу 250ден за 0,33Л кригла, додека Лашкото е 90-110ден 0.5Л :D

Епа затоа и не го пијам ;D. Ем е скапо, ем морам до паб да одам за се напијам :S. Ако сакам дома да седнам и да се напијам, треба да купам цела гајба и да потрошам мало богатство... јас, ако седнам да пијам, пијам, не се за*бавам ;D.

Не сум пиел премногу темни пива, сум пиел темна Каменица и Лашко... Лашкото повеќе ме бендисува ;). Има некој блед шмек на вино и тоа многу ми се допаѓа ;)... барем на мене некако таков вкус ми има. Темната Каменица ја имаше еден период во Скопје и тоа само на неколку места, 2 литри во пластика. Јас од една трафика ја купував и мислам дека цела залиха само јас им ја истрошив ;D. Баш на кратко направив муабет со продавачот, гледам дека не им се троши, само тоа има во фрижидерот ноќе, се друго нема, го прашав зошто така, ми вика, па само ти купуваш ;D... ти и уште некој кој ќе пројде, ќе види и као за проба, ај ќе земе едно, ама не никој освен ти не купува редовно од темата Каменица ;D.

Баш тоа имам забележано, кај нас некако не се пијат темни пива... можеби бидејќи се малку појаки од светлите. Мене па баш тоа ми се допаѓа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Денес решив да се почестам со нешто посебно. Оригинален Австриски рум што го добив од еден мој добар пријател радиоаматер од Австрија. Не пијам никогаш сам, но вечерва не можeв на ова мало магично шишенце да му одолеам  :P



Австриски рум STROH- The spirit of Austria 0,2 cl 40%
Hams do it! With Frequency

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Club-Mate. Со класичен вкус.


Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Абе ова ладен чај е нема алкохол ова Club mate?
Hams do it! With Frequency

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Нема алкохол да :-) Но за некои од нас _е_ како алкохол :-)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Па добро, имаш право. Секој од нас си има различен вкус, јас такви работи користам единствено за трезненје кога ќе ја претерам. Тоа се игранки, свирки, и кога ќе се собереме група радиоаматери. Секако не редовно, но 2-3 пати во годината обавезно  ;D
Hams do it! With Frequency

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Велешка питијада 2016 - заедно со Z31GH и Batka...

Z31GH донесе некое старо француско вино од неговата колекција, најдоброто нешто што сум пробал во последно време... А и велешката ракија ич не беше лоша... ;) ;D





Еве, да не речете дека само пиеме... :D


People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одлично! Баш ми е мило што убаво си поминавте. Криво ми е што не можев да ви се придружам, ајде следната година здравје сакам да дојдам на питијада.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имав домашна прослава викендов, инаку сакав да дојдам...

Се гледа, убаво сте си поминале ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Re: Што пијат електроничарите?
« Reply #100 on 11.10.2016, Tuesday, 08:43:50 »
Доброто друштво мора добро да си помине на некој важен настан. Ова е трет пат како присуствувам со батка и лордзи на Велешката питијада. За оваа прилика одбрав квалитетно француско вино CHATEAU JUNAYME од францускиот регион Fronsac, берба 1980-та година. Идеална комбинација со познатата велешка Пита-Пастрмајлија.



 ;)
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Што пијат електроничарите?
« Reply #101 on 11.10.2016, Tuesday, 11:10:20 »
Некои изедоа и по две пастрмајлии !! :D :D Убаво дружење! 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Што пијат електроничарите?
« Reply #102 on 12.10.2016, Wednesday, 22:04:34 »
Кога веќе сме на темата што пијат електроничарите, летово пробав Јегер... no comment, одличен пијалок ;). Кој не пробал, топло препорачувам ;).

И понесете си повеќе пари... сигурно не останувате на само еден Јегер ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова лето пиев и едно шише * Бела вода* на Тиквеш. 8) Препорачувам иако малку е поскапо,ама вреди за сите пари. ;) ;D

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Што пијат електроничарите?
« Reply #104 on 18.05.2019, Saturday, 16:15:08 »
На гладен стомак 700 ml сончева вода со лажица сода бикарбона, па после еден час турско кафе, преку денот литро сончева вода и во меѓувреме козја сурутка.  :)
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!