Author Topic: Аудио засилувач 5.1  (Read 1627 times)

Offline stru4nak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Аудио засилувач 5.1
« Opened on 13.05.2011, Friday, 16:43:56 »
Здраво имам ваков двд со 5.1 звучници ист како на сликава од пред некое време ми цркна го носев по мајстори и такви работи немаше спас па се одкажав од поправка. Е сега прашањето ми е дали е подобро да се купи аудио засилувач или изработи и колку пари ќе биди и какво да барам каква ватажа и што е важно ако купувам само ватите или? Или да се бара некое слично DVD SONY со таа ватажа а ова се спецификациите на звучниците.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Аудио засилувач 5.1
« Reply #1 on 13.05.2011, Friday, 17:13:34 »
Што конкретно има цркнато: појачувач, ЦД плеер исправувач????? Проеври дали ги имаш напоните и дали исправивачот  е во ред.Доколку напоните ги има перовери ги  излазните ИК (два или  три интергрирани појачувачи) Провери на некој руски сајт ,можеш да ја најдеш шемата мислам.

Offline stru4nak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Одг: Аудио засилувач 5.1
« Reply #2 on 13.05.2011, Friday, 17:17:56 »
Брат толку не се разбирам од електорника јас го однесов до сега на два мајстори сега моментално уште ми е на трет така да појма неам што му е  али прашањево ми е каков аудио засичувач да барам за овие 5.1 звучници и субвуфер и колку би ме коштало ете ги спецификациите на звучниците.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Аудио засилувач 5.1
« Reply #3 on 13.05.2011, Friday, 17:33:24 »
Обично во овие 5.1 уреди појачувачот е составен од 2 или 3 ИК од типот ТДА... ТА....ЛА... Еден ИК е за предни,еден за задни и фронт како и еден за вуферот.Многу често се употребени ТДА 2030, ТДА 2040,2050....Не знам за овој модел, ама не е така страшно да се поправи освен ако не е се потполно изгорено.Ако си од СК ти го препорачувам сервисот ВИДЕО ДАТА до Грчката слаткарница во Аеродром.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Аудио засилувач 5.1
« Reply #4 on 13.05.2011, Friday, 20:39:05 »
Најверојатно ги мрзи да поправаат, убаво ти вика батка да побараш друг сервисер.
Најверојатно не им е исплатливо и да го отворат и погледнат пошто се толку ефтини што поскапо ќе ти наплатат за сервис одколку да го купиш ново .

Offline stru4nak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Одг: Аудио засилувач 5.1
« Reply #5 on 14.05.2011, Saturday, 10:54:49 »
Ок али прашањево ми е друго сакам да земам засилувач за овие 5.1 звучници за да ги поставам на компјутер дали знае некој од каде да земам и колкава ватажа ми треба за овие ете горе спецификациите на звучниците и колку би ме чинел таков засилувач пошто во Прилеп прашав на едно место наевтиниот засилувач е им е од 9000 денари што секако не ми се исплаќа.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Аудио засилувач 5.1
« Reply #6 on 14.05.2011, Saturday, 14:40:11 »
Види стручњак на спецификацијата ти пишува Power consumption70 w,  во ватажата ти изнапишале SF Приказна дека вкупно звучниците даваат 330 w што е жива глупост.

реално ти треба околу 10w на секој сателит и 30 w на субвуферот(и тоа можеби е многу).
Сите сараунд засилувачи што ќе ги најдеш ќе бидат 5.1 ,6.1,  7.1 итн . значи засилувач за  5,6,7 сателити и излез(само сигнал ) за суб ,и ќе бидат многу поскапи и појаки за да ги употребуваш на твоите звучници .
Така да според мене ќе ти биде најисплатливо да го сервисираш и да завршиш работа ако е тоа возможно .
Доколку дигнале рака од него тогаш собери пари и купувај ново

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Аудио засилувач 5.1
« Reply #7 on 14.05.2011, Saturday, 16:30:46 (Edited 14.05.2011, Saturday, 16:35:20) »
Ако е засилувачот во D класа (а најверојатно е), тој засилувач (во DVD плеерот) е дизајниран да работи добро, ама само со тие звучници (поточно, со таа импеднаса), ако приклучиш други звучници, со различна имеданса од таа која е на овие звучници, најверојатно ќе добиеш сосема спротивен ефект, односно можно е звукот да биде „за никаде“ (а може и да „ти се погоди“ и да биде добар, кај овие DVD плеери со засилувач во D класа никогаш не се знае :S).

Една варијанта ти е да искористиш IC аудио засилувач за во кола со 4 излези (за четирите сателити), еден моно засилувач за center звучникот (со иста моќност како еден од четирите излези за четирите канали, Front Right, Front Left, Back Right, Back Left) и еден моно засилувач со поголема моќност (како што ти напомена batka, 20W или 30W) за woofer-от. Единствен проблем со оваа варијанта е контролата на јачината на звукот, како и тонските контроли :S. Најчесто ова се изведува со едно интегрирано коло кое е наменето за таа функција, но, за жал, овие интегрирани кола најчесто се изработуваат во SMD техника, па поради тоа, лемењето е малку комплицирано :S.

Колку што знам, 6 канални интегрирани засилувачи во AB класа не се произведуваат, само во D класа има :S. Така да, наједоноставната варијанта отпаѓа уште во старт (едно интегрирано коло одговорно за се ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stru4nak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Одг: Аудио засилувач 5.1
« Reply #8 on 14.05.2011, Saturday, 18:15:30 »
Еве баш денеска ми го вратија DVD плеерот и ми кажаја дека матичната е цркната и му нема никаква надеж така да единствено ме вади засилувач за да не ми стојат барем звучнициве за украс. Да се купи некој готов аудио засилувач колку би ме коштало и кај да најдам.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Аудио засилувач 5.1
« Reply #9 on 14.05.2011, Saturday, 18:19:28 »
Ај сликај го внатре, баш ме интересира каква е таа „матична“.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Аудио засилувач 5.1
« Reply #10 on 14.05.2011, Saturday, 19:11:35 »
Ај сликај го внатре, баш ме интересира каква е таа „матична“.

Мисли на главната контролна плоча, односно процесорот :S. Можно е да е отиден процесорот, а такви тешко се наоѓаат, особено ако се некои кинески копии од оригиналите, така да, нема поента да се поправа :S. А и да е оригинален процесорот, да го нарачаш најверојатно ќе те чини околу 60,  70 евра, и уште 10, 20, 30 евра додај за shipping, тоа се се на се 100 евра, а никој не може потоа да ти гарантира дека 100% ќе работи, така да, можно е да фрлиш многу пари за „ич ќар“. Едноставно купи си NEO од 1000 денари, па и да ти се расипе, да не ти е жал ;D.

Да се купи некој готов аудио засилувач колку би ме коштало и кај да најдам.

Евтини 5.1 засилувачи нема, или се екстремно скапи, или се екстремно евтини и се интегрирани во самите звучни системи (во woofer-от, и на него се приклучуваат сателитите, најчесто имаат и некоја додатна опција, како на пример FM радио, или така нешто). Можеш сам да направиш релативно солиден 5.1 аудио засилувач во AB класа со неколку TDA интегрирани кола. Проектот (најверојатно) не би ја прмениал границата од 2000 денари.

Или, можеш да си ги чуваш звучниците и за 2000 до 3000 денари да си купиш некој евтин „интегриран“ 5.1 засилувач (се е ставено во woofer-от, засилувачот контролната логика, се) и да не се мачиш да правиш посебен засилувач за овие звучници ;).

Изборот е твој ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stru4nak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Одг: Аудио засилувач 5.1
« Reply #11 on 14.05.2011, Saturday, 19:20:23 (Edited 14.05.2011, Saturday, 19:27:27) »
Ај сликај го внатре, баш ме интересира каква е таа „матична“.
Највероватно процесорот појма немам еве слика.








Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Аудио засилувач 5.1
« Reply #12 on 14.05.2011, Saturday, 19:31:56 »
Нјаверојтано е зезнат овој чип (процесорот).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."