Author Topic: Случајни муабети  (Read 836684 times)

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6720 on 04.12.2018, Tuesday, 22:57:07 »
Office store.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6721 on 05.12.2018, Wednesday, 00:09:10 »
Информации некој да каже некое продавниче во Скопје да купам квалитетен маркер ми треба за плочки правење.

Јас купив едни многу добри и евтини маркери, ама не ми текнува од каде :P. Ако сакаш да почекаш до утре, на жена ми можеби ќе и текне :D.

Не сум ги користел за тоа, ама се гледа дека може и за тоа да се користат, оставаат убав дебел слој зад нив ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #6722 on 05.12.2018, Wednesday, 01:03:41 »
Ајде прашај пробај си ја среќата знаеш на жена ако и одговара на све може да и текне :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6723 on 05.12.2018, Wednesday, 02:10:54 »
Книжара Клевер (Clever), во зградата на Телекабел во Аеродром, веднаш до Капитол мол (mall).

Случајно се разбуди, па ја прашав :P :D.

Барај тенки маркери (не многу тенки, онака, нормални, како за пишување на CD/DVD), црни со бели и црвени ознаки на нив. Не знам што бренд се, не ми текнува сега, на работа ми се маркерите (е за тоа ќе почекаш до утре :P :D), ама тоа е тоа што ти треба ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6724 on 05.12.2018, Wednesday, 11:45:14 (Edited 05.12.2018, Wednesday, 19:21:06) »
Sharpine во градежен книжарата.
Инаку и јас сум во исчекување... Патем во истата продавница што ја спомна Гига имаш и ефтина глоси хартија.
А имаш и „најлон“ хартија (не знам стручно как осе вика) во про гравика зад крадежен, за со пегла и за покрупна штампа топ е, би ти рекол да пробаш.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #6725 on 05.12.2018, Wednesday, 23:49:01 »
Денеска најдов едно маркерче во Просветно дело 35 денари мислам беше сега за сега добро е, марка  некоја си Corvina :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6726 on 07.12.2018, Friday, 04:40:45 »
Овие беа поевтини, барем така мислам.

Заборавив денес на работа да видам што бренд се, ваљда утре ќе ми текне :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6727 on 07.12.2018, Friday, 14:13:42 (Edited 08.12.2018, Saturday, 15:44:20) »
Дали некој знае кои се правилата за летање на дрон во Македониа, или некој линк до правилата/законолт ?


Го најдов тој линк ако и на некој друг го интересира.
Code: [Select]
https://www.pravdiko.mk/zakonski-ogranichuvana-za-upravuvane-dronovi-vo-makedonija/
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6728 on 10.12.2018, Monday, 17:13:42 »
@Hahahaha: Во врска со маркерите, на нив пишува ErichKrause Permanent Marker P-70.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #6729 on 10.12.2018, Monday, 20:46:47 »
Јас користам  CORVINA grafix permanent marker  fine 0,7 mm, со плава и црвена боја и задоволен сум.

Offline RadioLjubitel

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
  • Во сеќавање на Дарија Дугина (Платонова)
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #6730 on 11.12.2018, Tuesday, 16:51:37 »
Читав некоја статија за вселенските летала Војаџер, ме заинтересира сликава која всушност е дел од компјутерскиот систем на леталото кој сеуште работи и работи веке 41 години.



извор:
Code: [Select]
https://www.businessinsider.com/voyager-probes-mission-history-farthest-movie-2018-08#both-launches-left-scientists-nerves-frayed-for-example-unforeseen-rocket-vibrations-made-voyager-2s-computer-go-on-the-fritz-and-didnt-let-people-control-it-for-days-fortunately-a-remote-software-patch-fixed-the-problem-6

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6731 on 11.12.2018, Tuesday, 17:25:01 »
И компонентите се направени да работат на многу ниски температури, блиски до апсолутна нула. Ако така го дизајнираш секој уред, да работи во енормно големи температурни граници и со огромни толеранции на работен напон, заштита за ова, заштита за она, да, практично вечно ќе трае.

Проблемот е што во денешно време нема поента да се прават така работите. Технологијата напредува премногу брзо за да се прави нешто да трае 20, 30, 40 години. Еве, да ги земеме компјутерите за пример. Генерално земено, ако е стар барем 10 години, дури и ако била прилично добра конфигурацијата кога била купен, практично е неупотреблив за ништо друго освен сурфање и playback на multimedia во денешно време.

Во денешно време мислам дека најголем проблем е софтверската поддршка, особено на транспортните уреди (телефони, таблети). Производителот во повеќето случаи ти нуди 4 до 5 години софтверска поддршка за уредот, што значи дека за 5 до 6 години од моментот кога си го купил уредот, веќе нема да ти врши работа за online апликации... практично за над 90% од работите за кои се наменети тие уреди. Баш еден колега го има моментално тој проблем. Си купил LG smart телевизор пред 4 години и сега нема поддршка за playback на видео од YouTube бидејќи LG не прави update-и за оперативниот систем за тој smart уред... и практично си купил smart телевизор кој за кратко време е веќе неупотреблив како smart уред ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline RadioLjubitel

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
  • Во сеќавање на Дарија Дугина (Платонова)
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #6732 on 11.12.2018, Tuesday, 18:35:01 »
За жал тоа е тоа со денешнава дигитална технологија :( Фактички после 5-6 години, смартфонот ке му служи само за ало ало, SMS, слушање музика, фотографирање и GPS навигација а Смарт ТВ уредите само за гледање на телевизија преку кабелска или антена. Производителните корпорации нашле начин како редовно да ги цицаат парите на луѓето.

Иначе во врска со муабетот за компјутерот на Војаџер, прочитав дека се планира уште 20 години да функционираат леталата и да емитуваат радио сигнали со телеметрија, значи вкупно 60 години :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6733 on 12.12.2018, Wednesday, 02:45:43 »
Така одат работите во денешно време... тоа е тоа.

Кратко и јасно, PC е PC, што ќе му зададеш, тоа ќе прави, поддршка има за се дур ти сакаш да го користиш. Практично, ако сакам може да користам и PI сега, проблем е само брзината на работа, не и самата машина ;).

Затоа не сум љубител на smart уреди. Де ова имало, тоа немало, па нема updates, па камерата не му работела, па микрофонот зезал ::)... 90% од времето се за*баваш со „ова работи, она не работи, вчера ми падна, денес е ОК, ама утре не знам дали ќе работи“ ::). А да, и да не го заборавиме најголемиот проблем од сите, Micro USB. Кој го измисли тоа ѓубре, бел ден да не види! Поглупав стандард за конектор од тој немам видено. И згора на тоа, им текна да го користат истиот и за полнење на уредите ??? ::). Тоа ти е, бизнис, како ќе се продаваат нови уреди ако не го зезнуваш конектор на секои 5, 6 месеци ::).

Веќе не се ни замарам да ги менувам конекторите. Ако некој ми дојде со таков проблем, ги враќам назад, купи си нов уред. Немам намер да се за*бавам со такви работи веќе. Едно време и ги пеправав од такви на класични куржни, од оние малине, ама веќе немам нерви ни за тоа. Ај што не се исплати, него згора на тоа уште и знаат да ти се жалат „ама сега не можам да го полнам каде сакам :(“, иако тоа сум им го предочувал на муштериите, со тоа што им напоменував дека вака, веќе нема да имаат проблеми со полнење на уредот и скршени конектори (кружен е, се врти како сакаш ;)). Ма не бе, не им се допаѓа ::). Затоа, толку беше од мене и поправка на smart уреди. Помало од лаптоп веќе не фаќам да работам.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6734 on 12.12.2018, Wednesday, 10:30:10 »
Сега гледаат на економија, на штедња на струја, естетика... Нови стандарди колку да ти земе пари.. Што кога измислија дигитално видео не можеа одма да бапнат 4к? Нмеаше оптика пред 30-40 год? Ама вака демек леле еј гледај што измисливме, ај да платиш. Транзистор ќе биде од 12 нанометри? А и опремата да не им оди фира...