Author Topic: Изработка на линеарец  (Read 6014 times)

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Изработка на линеарец
« Opened on 24.02.2010, Wednesday, 21:50:35 »
Во тек сме (Радио Клуб Еко при СОУ Коле Нехтенин) со радио клубот „Никола Тесла“ од Штип со изработка на линеарен засилувач со помош на две 813 ламби, со отприлика 1 - 1.5 Киловат излезна моќност. Подрачјето на кое линеарно ќе засилува ќе биде на 3.5 МХз, 7МХз, 14МХз и 21 МХз.

Овие дена ќе се работи на него интензивно (доколку нешто друго не излезе) па од изработката ќе прикачам неколку сликички .)
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Изработка на линеарец
« Reply #1 on 24.02.2010, Wednesday, 21:53:38 »
суперррр, само да те прашам дали сеуште се произведуваат такви лампи и ако се произведуваат која им е нивната цена?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Изработка на линеарец
« Reply #2 on 24.02.2010, Wednesday, 21:55:20 »
суперррр, само да те прашам дали сеуште се произведуваат такви лампи и ако се произведуваат која им е нивната цена?

Не верувам дека се произведуваат веќе. Овие се нови, многу малце користени но датираат од 60тите години :) Сепак, доколку сакаш да набавеш такви, слободно ми кажи, ќе се информирам јас, мислам дека во бугарија се продаваат вакви ламби, па ќе ти кажам цена и таква работа.
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Изработка на линеарец
« Reply #3 on 24.02.2010, Wednesday, 22:06:43 »
друже фала ти :) сега за сега не ама ако правам AM предавател ке ми треба :) Иначе ме интересираше од аспект, тоа појачало што го правите дали ке има резервни делови. Него за да даде 1,5kW колку треба да е влезната RF снага?
Дали се многу се скапи тие лампи?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Изработка на линеарец
« Reply #4 on 24.02.2010, Wednesday, 22:08:36 »
друже фала ти :) сега за сега не ама ако правам AM предавател ке ми треба :) Иначе ме интересираше од аспект, тоа појачало што го правите дали ке има резервни делови. Него за да даде 1,5kW колку треба да е влезната RF снага?
Дали се многу се скапи тие лампи?

1 - 1.5 KW ќе е излезната RF енергија, значи 1.5 KW PEP.

Незнам колку се скапи ламбите и несакам да шпекулирам. Резервни делови ќе има, околу 6 ламби резерва + 2те што ќе се искористат .)
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Изработка на линеарец
« Reply #5 on 24.02.2010, Wednesday, 22:12:46 »
А влезната снага (побудата) колку треба да биде за да крене 1,5kW  ???
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Изработка на линеарец
« Reply #6 on 24.02.2010, Wednesday, 22:23:09 »
А влезната снага (побудата) колку треба да биде за да крене 1,5kW  ???

До 100W
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Изработка на линеарец
« Reply #7 on 24.02.2010, Wednesday, 22:30:21 »
па одлично, него кога сакаш да разговараш со некого лампашкото појачало го уклучуваш и тоа не зрачи стално туку само кога ке добие побуда од 100тина вати но ме интересира дали тие лампи се цело време "будни" и светат или пак само кога треба да засилат сигнал?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Изработка на линеарец
« Reply #8 on 24.02.2010, Wednesday, 22:34:18 »
па одлично, него кога сакаш да разговараш со некого лампашкото појачало го уклучуваш и тоа не зрачи стално туку само кога ке добие побуда од 100тина вати но ме интересира дали тие лампи се цело време "будни" и светат или пак само кога треба да засилат сигнал?

Тоа што светат не значи дека се активни туку дека само грејачот им е вклучен, тоа не е идикатор дали се активни (проведуваат електрони, катода -- анода) или пак не. При предавање ќе се активни само, при прием ќе се во Stand-By т.е. на -100 волти потенцијал.
I reject your reality and substitute my own.