Author Topic: Како можам да извадам повеќе снага од 2N3553  (Read 6106 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Според спецификации овој транзистор е 2,5W и изнакупив 4 вакви делови и тоа по солена цена па сега се мачам да извадам нешто ама повеке од 90-100mW не мрда исто како да сум ставил 2N3866 кој е доста поевтин. Јас пробав со појачало во Ц класа и со појачало во АБ класа ама не иде :(. Што да правам, дајте ми некој совет оти дадов точно 400 денари за нив.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Здраво, значи прво да ти кажам дека има Моторолин 2N3553 и останати 2N3553, ти викаш дека си ги платил доста, ваљда се оригинални. Сепак, друг проблем е побудата, имено сигурно знаеш дека и да ставиш транзистор од 10W ако немаш доволна побуда нема да добиеш толку (а може да добиеш и помалку отколку со послаб транзистор бидејќи влезот му има поголема капацитивност). Така проблемот треба да го бараш во побудата и на тоа место не е ни чудо што ти „вади“ тој транзистор слично колку и 2N3866. И појачало во Ц класа би ја оправдала употребата на тој (релативно скап) транзистор, а 2N3866 може да го употребиш и како појачало од А класа.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Како можам да извадам повеќе снага од 2N3553
« Reply #2 on 17.10.2009, Saturday, 22:25:58 (Edited 17.10.2009, Saturday, 22:36:27) »
Па едниот 2N3553 го купив 120 денари од скопје и ми рекоа дека е руски. На него негледам некоја марка или назив (има некој знак но не ми е познат) а другите ми се од Алфа електроника (93 денари) а тие се марка ST. Стварно не знам дали тие од Алфа се оригинал или не, ако знаеш те молам кажи ми  :)
Иначе јас направив два теста со тие ST и во првиот случај дадов побуда од 90-100mW а даде некој си 130mW (Во Ц класа) а во друг тест му внесов 40mW сигнал но даде 60mW (АБ Класа).
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Тие што се од ST се добри, иначе веројатно не ти е подесено на резонанција влезното или излезното коло штом не ти појачува добро, можеби калемот е премал или преголем или кондензаторот променлив не ти одговата (за појачало во Ц класа мора на влез да има LC променливо осцилаторно коло за да појачува колку што треба).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Тие што се од ST се добри
А ти имаш искуство со тие ST 2Н3553 од Алфа и дали се стварно ST или турски со ознака ST ?



можеби калемот е премал или преголем или кондензаторот променлив не ти одговата (за појачало во Ц класа мора на влез да има LC променливо осцилаторно коло за да појачува колку што треба).

На истото појачало ставив 2SC1970 и си работеше добро но со 2N3553 зеза па штом со 1970 работи добро мислам дека појачалото е во ред. Иначе користам тример кондензатори од 4-40pF дали се добри?
Какво е тоа LC променливо осцилаторно коло?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Ги имам пробано тие транзистори и мислам дека се оригинал. Иначе штом работи 2SC1970 разликата може да е едино во подесувањето (во вредност на некој кондензатор или калем, неможам да ти кажам точно вака сега). А LC променливо осцилаторно коло се ствара со самиот калем и тример кондензаторот на влезот (базата) на ВФ транзисторот.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
A дали ги имаш пробано 2SC1970 од Алфа електроника? Што мислиш за нив и дали се добри, оригинални и дали даваат исти резултати како другите? Ме интересира оти металниот дел од куќиштето им е сјаен како огледало и не се како некои други од истиот тип па ме интересира што е разликата?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Не сум ги пробал 2SC1970, само 2SC1971 и 2SC1972 и тоа порано (пред скоро 10 години :)), таа серија на транзистори треба да биде оригинално само од Mitsubishi за разлика од 2N3553 кој може да биде ST или Motorola. Провери на интернет и спореди ги изгледот на производителот со тој што го имаш
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Како можам да извадам повеќе снага од 2N3553
« Reply #8 on 18.10.2009, Sunday, 16:44:16 (Edited 22.01.2010, Friday, 04:32:16) »
да така е, тие се со знакот на мицубиши и вака супер изгледаат, само металниот дел им е како огледало :) Не знам зошто на тие во логинг металниот дел им е како на пример 7812?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
него едниот од 2N3553 во продавницата ми рекоа дека е руски, па ме зачуди оти мислам дека нема руски транзистор со ознака 2NХХХХ
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Имаш среќа што не е идијски :D (CDIL) (Continental Device India Limited).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
А што маана имаат тие CDIL да знам да не купувам? Иаче имам и неколку парчиња CDIL ама се 2N2219
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
CDIL е релативно неквалитетна компанија од Индија и деловите од таа фирма не се продаваат на парче туку буквално на кило. Главни муштерии им се кинезите.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
леле ова не сум го знаел, иначе неквалитетни дали се расипуваат брзо или не ги даваат тие перформанси нивните транзистори?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.