Author Topic: Замени и еквиваленти на електронски компоненти  (Read 57733 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #90 on 18.11.2012, Sunday, 15:30:14 (Edited 09.09.2019, Monday, 21:45:19) »
дали некој има сретнато термо прекинувач во форма на ампула (хоризонтален на краевите изводи да има (форма на отпорник од 2-3W))
потребен ми е за еднонасочна струја поголема од 5А 12V (максималната струја која би протекла низ него е 5А)
поставен е на едни отпорници кој служат за регулација на брзина на вртежи на мотор
се користи за да ги заштити отпорниците од прегревање и нивно оштетување ама поради Х причини изгорел, е сега моторот не работи само заради тој прекинувач, инаку отпорниците се ладат нонстоп додека работи моторот (поточно вентилатор е) дел од воздухот врви низ отпорници и ги лади, ама ова е како плус заштита

ова инаку се наоѓа на мотор за парно греење на polo караван 1.9SDI '99/'00
да не го купувам цел тој комплет (пошто претпоставувам скапо ќе ме фати) има можност да го заменам само ова

п.с. ко ќе загрее треба да исклучи, а не обратно


Вака изгледаат

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Побарај ги има во некои РС и се поставуваат на ладилниците на процесор,чипсет и обично не ги ни користат ;D ;D Имав некои кукишта со дисплеи кои прикажуваа температура,ке видам дали нешто од тоа стои или е извадено.Тоа утре и на ПП.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
види поставив слика, така треба да излгеда и треба да издржува струја од 10A на контактите
(5 е максималната, ама се појавуваат пиков, не сакам за брзо да ми се оштетат контактите и пак да менувам :D)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имам сретнато вакви термо-прекинувачи, ама не знам каде би можел да најдеш. Да прашаш во Алфа или Loging евентуално ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
можам да ги нарачам од интернет, ама па 1 месец треба да ги чекам да стигнат, а мене ми треба што побрзо пошто времево залади со отворен прозор не се вози, а ако го затвориш па маглат стаклата :D
утре ќе поминам алфа да видам што како :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Тоа на сликата е термички осигурач и го има во Логинг
Code: [Select]
http://www.logingelectronics.com.mk/products/product.aspx?id=12586
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,тоа се термички осигурачи.Во првиот допис  јас помислив дека бараш од оние фолиските кои се ставаат на ладилниците за процесорите  ;D
Не се разбравме.или не те разбрав поточно.Имаш вакви и во некои UPS-и

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Делот е пронајден и купен, 35 денари во Алфа Електроник кошта :D
Плус си зедов и папуши (незнам дали вака се викаат) за да го преспојам, оти ако го лемампак ќе изгори, вака ќе го ставам во тие папучите и со клешти ќе ги притиснам, поедноставно нема :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #98 on 01.12.2012, Saturday, 20:23:50 (Edited 01.12.2012, Saturday, 21:40:35) »
TC 144 E

Дечки кој транзистор е еквивалентен на овај... оти даташеет не можам да најдам...
(во алфа електроник го нема)

Изваден е од телевизор NEO
Let's make things better.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
 DTC144E - DIGITAL TRANSISTOR
Code: [Select]
http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/DTC144E-D.PDF
Code: [Select]
http://rohmfs.rohm.com/en/products/databook/datasheet/discrete/transistor/digital/dtc144e.pdf
Code: [Select]
http://www.unisonic.com.tw/datasheet/DTC144E.pdf
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
STR55041

Дали може да го замени STR54041,STR58041 тие два се исти.Ако некој имал искуство со овој  СТР нека помогне.
Дарко

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
 дали постои соодветна замена за следниве мосфет драјвери,MC34151p>IXDI404SI>MC33151p
неможам нигде да ги најдам по продавнициве,или ако има некој за продавање

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
дали постои соодветна замена за следниве мосфет драјвери,MC34151p>IXDI404SI>MC33151p
неможам нигде да ги најдам по продавнициве,или ако има некој за продавање

Ова се dual high speed MOSFET drivers. Еве што ми вади на Google при пребарување на dual high speed mosfet drivers:

UC3709:

Code: [Select]
www.ti.com/lit/ds/symlink/uc2709.pdf
ISL55110:

Code: [Select]
http://www.intersil.com/content/dam/Intersil/documents/fn62/fn6228.pdf
И потоа го дава MC34151, еден од оние кои ти ги имаш пишано. Можеби не се директни замени, но пробај, спореди им параметри во datasheet, можно е некој од овие два ти врши работа и да го има да се купи кај нас ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Ми треба информација за SI-1225 HD, замена некоја и даташит ако може да се најде, datasheet-от ми е најважен :))

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батки,затоа е Гоогле,пребарувајте малку,се има таму.Шемата е иста и за 1225 само тоа е малку појако.