Author Topic: Замени и еквиваленти на електронски компоненти  (Read 57838 times)

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Потребни ми се информации околу диода PJ 1129 и незина можна замена. позз :)

Offline krstanoski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
  • Gender: Male
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #256 on 29.12.2015, Tuesday, 15:55:15 (Edited 30.12.2015, Wednesday, 00:03:24) »
Ме интересира дали некој може да ми каже кој модел на микроконтролер е ова и бидејќи е цркнат кој модел да го употребам за негова замена.
Ова е од Power Bank 5600mAh 3.7V


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #257 on 30.12.2015, Wednesday, 00:00:04 (Edited 30.12.2015, Wednesday, 00:08:04) »
Најверојатно некој SMPS battery charge/discharge... Кинеска направија... побарај на Google "power bank schematic china". Ми извади некои слики и шеми, така да, можно е да се најде кој е контролерот врз база на плочката и изгледот, ама ако е некој Кинески чип, мислам дека нема да ти се исплати да го поправаш.

Како и да е, разгледај, па ако дознаеш кој е контролерот, пиши.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krstanoski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
  • Gender: Male
После долго истражување мислам дека е некој кинески shit, најдов исти ваков расипан и на микроконтролерот ги имаше ове ознаки
5901А
14465
истата PCB беше.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #259 on 30.12.2015, Wednesday, 14:48:29 (Edited 30.12.2015, Wednesday, 16:20:01) »
AP5901А

Code: [Select]
http://www.icgu.com/sell/201506/26/1111.html






Code: [Select]
http://www.chipown.com/en/case.asp?id=25
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Тоа е тоа... купи си нов power bank, не се исплати да го поправаш овој.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Дечки ,да не знаете замена за TB2931HQ , излезен интеграл од радио?

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Ако успееш да разбереш од полски!
Code: [Select]
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12237047#12237047
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #263 on 03.08.2016, Wednesday, 02:32:17 (Edited 03.08.2016, Wednesday, 02:41:53) »
Дечки ,да не знаете замена за TB2931HQ , излезен интеграл од радио?

Ако успееш да разбереш од полски!
Code: [Select]
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12237047#12237047

Има еден многу добар add-on за Firefox, S3.Google Translator, го користам секаде ;).

Code: [Select]
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/s3google-translator/
Во контекст на прашањето, еве што пишува (Google translated на Англиски):

Quote
Hello. I had a similar problem I put TA8275HQ 4x41W and went without a problem. Price tip from 17-22zł it depends where. One could possibly play with the TDA7388 costs ok.17zł but needless to modify elements on stand-by and mute because he can shoot from the speakers when switching.

Значи, треба да симнеш datasheet од TA8275HQ и TDA7388, да видиш pinout-от дали е ист, ако не е, да го прилагодиш и да ги прилагодиш компонентите околу standby и mute за да не се јавува „туп“, „пуп“ или нешто слично при пуштање на радиото ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Фала ти Гига, со TA2926 свршив работа без никаква доработка. Единствено тој го најдов во мк (гац, логинг) споредив и беше се скоро исто.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ми требаат некои информации околу STK4142II. Дали го има да се најде кај нас, која цена е од прилика, дали има оригинали или само копии и дали има еквиваленти на ова коло (колку што знам нема еквиваленти на STK, но ајде, да прашам ;)).

Однапред благодарам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Кај нас е невозможно да најдеш оригинал, тоа заборави, копиите што ги има овде работат максимум по пола саат, ако си среќен, ако не ни толку... Едино да го нарачаш од реномираните странски фирми, ама така кој знае колку ќе те кошта. Обично кога страдаат во некое фабричко појачало поисплатливо е да се смени целиот излез со некое TDA или LM коло.
Иначе мислам дека имам еден STK4142II дома, би требало да е исправен, пиши ми ПП ако го сакаш... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #267 on 03.09.2016, Saturday, 23:01:36 (Edited 04.09.2016, Sunday, 02:42:10) »
          
Элемент              Аналог                Тип аналога
   
STK4142-II    STK4122-II      Полный аналог
   STK4142-II   STK4132-II      Полный аналог
   STK4142-II   STK4152-II      Полный аналог
   STK4142-II   STK4162-II      Полный аналог

Code: [Select]
http://radio-hobby.org/modules/analog/stk4142-ii
Code: [Select]
http://www.weisd.com/test/GenericParts_WEISD_view.php?editid1=STK4142II
Оваа како пример!

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #268 on 04.09.2016, Sunday, 02:36:55 (Edited 04.09.2016, Sunday, 02:45:29) »
Добро, од ова што ми го пишавте значи дека ако во продавница побарам NTE1818, ќе ми дадат оригинал или... ???

А инаку, не е за мене, за муштерија е, така да, немам намера да го преправам излезот со LM или TDA.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Што да ти кажам друже, овие модулите пошто се скапи, кинезите парче ги прават од фалсификување... :P Кај нас практично е невозможно да најдеш оригинал од некој модул за аудио, неколку пати до сега сум бил сведок на тоа, последен пат во Гац кога еден сервисер му врати некое STK... коло и се испокараа тука пред мене, му вика барем десет минути да поработеше, ова цркна после десет секунди... :D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio