Author Topic: Замени и еквиваленти на електронски компоненти  (Read 57752 times)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Епа батка првата шема што ја постиравте ја изработувам.И го нема 2SC730.Ќе ставам 2SC1970 може нели. ;D.Е сега онаа вторана твоја шема од кога ја меркам и го нема исто транзисторот MPF102.Тоа е но место него еден познаник мислам дека стави BF245.Јас првата ја изработувам за таа збориме ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Знам,знам што изработуваш,само ти кажувам дека треба подобар филтер на излез да ставиш и да ја прилагодиш антената ,бидејќи вака гледано предавателот може да ти растура сила и да не добиеш резултат кој го очекуваш.И пак ке кажам - внимателмо ,може лесно да ти тропнат на врата. ;D

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #197 on 02.01.2014, Thursday, 19:33:22 (Edited 02.01.2014, Thursday, 19:35:00) »
Така така не е се плукни залеми туку треба и да знаеш да го наштелуваш.Ти требаат инструменти. 8).Објаснето е во Емитер што како.И така 2SC1970 е послаб од 2SC730 мене не ми треба којзнае колкава снага.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Така така не е се плукни залеми туку треба и да знаеш да го наштелуваш.Ти требаат инструменти. 8).Објаснето е во Емитер што како.И така 2SC1970 е послаб од 2SC730 мене не ми треба којзнае колкава снага.
Направи го и кажи колку имаш домет  ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
знае некој од каков полупроводник се изработени AD162/161 ?
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
AD162 Transistor Datasheet. Parameters and Characteristics.
Type Designator: AD162

Material of transistor: Ge

Polarity: PNP
Package of AD162 transistor: TO37
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Ти благодарам.  ;) ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Зошто не се продаваат тример кондензатори со по 3 изводи за на плочка како порано што имало тие биле подруги и со прав штрафцигер се вртеле а сега овие што ги продаваат по продавниците за електроника се помалечки и имаат два изводи.Се извинувам но сакам да ве прашам нешто зошто овие тримери немаат 3 извод ???.Може ми е глупо прашањето но незнам знам дека порано имаа 3 изводи.И дали се продаваат негде уште како од старите тримери со 3 пина.Тие се поубави  и подобри.Барем јас така мислам.Ако некој знае нека ми одговори.Баш ме интересира.Благодарам :D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Да, тие се подобри ама ги нема и никој не сака да ги увезе, не знам зошто.
Иначе дали се 2 или 3 изводи не му ја мисли, тоа е исто, и кај тие со 3, 2 се заеднички во краток спој.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Благодарам за потврдата и јас така мислев :D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #205 on 04.01.2014, Saturday, 05:40:40 (Edited 04.01.2014, Saturday, 05:43:38) »
Се извинувам но сакам да ве прашам нешто зошто овие тримери немаат 3 извод ???.Може ми е глупо прашањето но незнам знам дека порано имаа 3 изводи.И дали се продаваат негде уште како од старите тримери со 3 пина.Тие се поубави  и подобри.Барем јас така мислам.Ако некој знае нека ми одговори.Баш ме интересира.Благодарам :D

Кај тример кондензаторите нема потреба од трет извод... освен можеби за стабилност на самиот потенициометар, но реално, нема потреба. Дури и кај постарите тример кондензатори што ги спомна, најчесто два од трите изводи се краткоспоени или евентуално, еден од нив „виси“, што значи дека всушност имаат два изводи.

Нема потреба од трет извод бидејќи тример кондензаторите не може да имаат двојна намена како тример потенциометрите и општо, потеницометрите. Потенциометрите и тример потенциометрите може да се подесат да „работат во два режими“, како напонски делители и како реостати (средниот извод е краткоспоен со некој од краевите на потенциометарот). Тример кондензаторите не може да бидат напонски делители, па затоа, нема потреба од трет извод, освен, како што претходно наведов, стабилност на самата компонента. Додавање на додатни „лебдечки“ пинови може да се најде и кај некои постари електролитски кондензатори, но додадени се само поради стабилност на самата компонента, за подобро да се држи за плочката за која е залемена, друга функција немаат. Да не бидам сватен погрешно, дел од постарите електролитски кондензатори се изведуваа и во изведби „3 или 4 во еден“, каде што има еден заеднички пин, најчесто куќиштето на кондензаторот, а сите останати пинови се позитивните изводи од електролитските кондензатори, кои најчесто се врзуваа во паралела (сите заедно).

Значи, теоретски гледано, тример кондензаторите со два и со три изводи се исти. Практично, постабилно се држат за плочката оние со три изводи. А дали се подобри старите од новите... сигурен сум дека се, но, за жал, освен ако не извадите некој стар тример кондензатор од стар апарат, најверојатно нема да најдете во малопродажба :S. Веќе се е произведено во Кина, а знаеме какви се Кинезите... штедат на се, па и на изводи :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Три изводи се оставаат поради стабилност на тримерот на самата плочка и зголемената површина за лемење .Овие два извода обично се предвидува да се лемат на масата на уредот ,каде тоа е потребно.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Барав 15 пикофаради тример па дури денес добија и сега предмалце го купив.Инаку затоа прашав знам порано имаше со 3 извода 15 пикофаради тример.Сега дури сватив што било работата ви благодарам за одговорите ;D :D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Знае некој каде има селектор за влез ? и како се движат цените..
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Дали мислеше на преклопник  (rotary switch) или на нешто друго ?

Ако мислеше на тоа,
Code: [Select]
http://www.taydaelectronics.com/electromechanical/switches-key-pad/rotary-switch.html
ама ова само на интернет, кај нас се малку соленки цените, последен пат кога прашував за 3 полови 4 позиции, нешто околу 500 денари ми спомнува :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!