Author Topic: Замени и еквиваленти на електронски компоненти  (Read 59434 times)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #225 on 01.02.2014, Saturday, 20:40:22 (Edited 01.02.2014, Saturday, 21:00:45) »
Види имаше еден начин на кој можеш од некој вид на транзистор, незнам кој ;D ??? да направиш варикап диода. Можеби со точни вредности на транзисторот ќе успееш да направиш еквивалент на ова што го бараш...

Споено мислење: 01.02.2014, Saturday, 21:00:41
Еве најдов, симната ми била сликата..

Инаку, за кристалното радио најдов шема, од порано ја имав гледано, барам ваше мислење дали можам да ја поврзам со трафо оваа??

www.youtube.com/watch?v=iunAvz9PbN0
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Извинете колеги може ли една мала помош тоест препорака.Се работи за транзисторот 2N6551.Го нема никаде.Ни во алфа ни во логинг ни во бт ни во гац.Има замени на интернет со американска ознака но ги немаат ни тие.Е сега дали некој знае европска замена за овој транзистор. :D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #227 on 20.03.2014, Thursday, 16:25:04 (Edited 20.03.2014, Thursday, 17:28:39) »
Еве најдов 40 и нешто транзистори кои се со најмалку посочените вредности, а може и поголеми, би требало подобро да биде така ;)
Слика во атачмент..

Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Е добра слика браво точно и куќиштето си одговара ТО-202 е и плус параметрите се тука негде на сите транзистори.Па да пробаме ќе го заменам со некој од овие па ако чурне ;D ;D ;D ;D. Се шалам. :D
Фала Киловолт ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Quote
параметрите се тука негде на сите транзистори.
Тука се , а некои дури и појаки  ;)
Quote
Фала Киловолт  ;)
Нема на што, за тоа сме тука нели? ;D
Патем, за што ти е тој?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
РФ техника ама ќе ставам појак што му ја мислам :D :D ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
ГигаВат, гледам си ми го сменил постот, како да го правам тоа сам, да не чекам од вас, модераторите?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ти го сменив бидејќи имаше слика upload-ирано на форумот. Сликата нема некое огромно значење, а освен тоа, може да ја видат само членови на форумот, односно не може да ја видат само посетители на форумот. Вака, секој може да ја види.

Може ако сакаш сликата да остане како attachment, во случај photobucket да падне (што не верувам, но ако сакаш, ќе ја upload-ирам пак како attachment).

Во секој случај, не го прави ова сам. Го имам ова неколку пати објаснувано. Кога вадите слика или било каков attachment од post-от само со откликнување на attachment-от од post-от, не се брише attachment-от, само се губи врската меѓу post-от и attachment-от, а attachment-от си стои под некое кодно име на серверот. Само поголема каша сте ни ни направиле, не можеме да го најдеме и да го избришеме. Ако сакате да тргнете attachment од post, пишете ни, ние ќе го направиме тоа рачно, при што ќе го избришеме и attachment-от од серверот. Но, ако еднаш го извадите (откликнете) attachment-от од post-от, џабе е се, веќе е изгубен трагот. Треба по кодно име да се бара на web серверот и еден куп други тракатанци... да не ширам, не го правиме тоа бидејќи е многу работа, а тоа треба да се прави за секој attachment кој е изваден на тој начин (само со откликнување на attachment-от од post-от), така да, пак ќе пишам, обратете ни се на нас. Дали преку PM, дали јавно, сеедно, ние ќе средиме работа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Му го имаш ова пишано, знам. ;) Јас мислев дека ште стои во атачмент само некако може да се направи директно да стои како голема. Фала за објаснувањето ;D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Може да се направи директно да стои голема, ама не е препорачливо, прави проблеми со некои web browsers тој „хак“ (не е хак, ама ајде, еве така ќе го наречам), па затоа не препорачувам така да се ставаат слики. Ако веќе сакаш да стои јавно, да може секој да ја види, и оние кои се членови и оние кои не се, но мислиш дека е важна сликата, па сакаш да стои и на форумов како attachment, стави ја како attachment, но и upload-ирај ја некаде, на некој image host и стави и линк од (со image tag се разбира) на форумов. Така имаш и backup ;). Ако падне image host-от, ја има како attachment на форумов.

Но, да се разбереме, ова да не биде за секоја ситница. На пример, слика од TO-220 куќиште. Илјадници вакви слики ќе извади обичен Google search.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Мислам се разбира, Делија нели за тоа беше баниран, ставаше безброј слики во атачмент што се во врска со неговиот пост, но не само поради тоа, и поради други работи што повеќето од нас ги знаат.. ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Дечки, да не знаете некоја замена за CD4060...ми треба до утре а се е затворено па можда ќе најдам нешто слично по дома :D
фала однапред  :)

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #237 on 05.07.2014, Saturday, 23:57:19 (Edited 09.09.2019, Monday, 05:27:55) »
Дали некој знае дали можи да се најди овој мосфет транзистор како на сликава или пак која е негова замена, го рикнав автоматчето за жмигавци од скутерот и да не фрлам 300ки за ново плус да чекам додека стигни преку карго, да го купам делчето па да си заштедам и на пари и на време :D.
На него пишува: fop 5 618 60N06 или како што наоѓам на скратено 60N06.

MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #238 on 06.07.2014, Sunday, 06:04:22 (Edited 06.07.2014, Sunday, 06:06:05) »
60N06 е MOSFET со VDSmax=60V, IDmax=60A. RDSon му е 18mOhm-и, ама ова и не е некој важен фактор во конкретната ситуација. Побарај MOSFET со овие карактеристики во некоја продавница за електронски делови (обично Loging вршат вакви услуги). Ако не ти се даваат пари, извади било каков MOSFET од некоја матична плоча и пробај со него. Ако работи, терај си ;). Ако нема дампер диода меѓу дрејн и сорс, не заборавај да ја додадеш. Можеш да искористиш шотки диода од компјутерско напојување ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Го има во некои АТХ напојувања. ;D