Author Topic: Замени и еквиваленти на електронски компоненти  (Read 59395 times)

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Земи си 2sc1970  мислам дека го има  ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
2SC730 која снага е? Ако е 1 ват стави 1970
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #182 on 01.01.2014, Wednesday, 23:04:36 (Edited 01.01.2014, Wednesday, 23:34:37) »
Не 2 вати е 2SC730.Барем мене така ми изгледа сега дури видов ;).А самиот уред ми е три вати ;D.Па не мора ознаката да е јапонска може и европска,но не смета и ако е јапонска нели само да издржи ;D.Да не знаете кој транзистор BF(се работи за високи фреквенции предавател затоа BF) може да издржи од 2 до 3 вати а да е NPN. ;).Пошто јас незнам некој моќен BF транзистор.Да издржува дури до 3 вати.Тие што ги знам јас се во миливати и до еден ват а не толку јаки.Ако знаете некој појак BF пишете.Ако не никому ништо.Благодарам за разбирањето ;) ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
за колку вати ти е појачувачот и која фрек. ? дека имам дома еден фабрички модул за 60мхз со 2sc2097  го пишува дека е 60вати.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Се работи за предавател за ултра краткото браново подрачје со снага од 3 вати.Инаку тој се состои од 3 степени предзасилувачки степен па вториот степен е осцилатор нели.И третиот степен е излезниот степен и тој транзистор ја дава дефинираната снага од 3 вати и тој го одредува дометот.Се работи за предавателот од емитер број дванаесет 2005 година може сте го виделе предавателот.Инаку излезен транзистор таму е 2SC730 и барам замена за него ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #185 on 02.01.2014, Thursday, 00:11:36 (Edited 02.01.2014, Thursday, 00:14:23) »
Ако ти врши работа овој мојот можам да ти го дадам за ефтино.  :P е сега не знам дали ке можеш 2сц730 да го замениш со 2сц2097  :)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Епа тоа е пази овде се работи за високофреквентен транзистор кој мора да изржи до 120 мегахерци значи работната точка да му е на 120 мегахерци.А овој е за аудиотехника тие се со многу пониска работна фреквенција.Мислам дека е до тоа нема да одговара,но не сум сосема сигурен.Пошто видов параметри на даташит на тој 2SC730 и стварно фреквенцијата му беше 150 мегахеци значи се работи за ВФ техника инаку и јас имам мислам еден моќен јапонски транзистор од појачало.Ама дали ќе брка работа.Овде се работи за високи фреквенции. :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
не мојот не е за аудио туку е за рф техника, значи ти кажав дека е за 60мхз затоа те прашав дали ке ти одговара ако е помала фрек. би требало да работи, ама во овој случај кај тебе е повисока така да не бива  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline frost5551

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #188 on 02.01.2014, Thursday, 00:56:32 (Edited 02.01.2014, Thursday, 01:03:11) »
Оригиналните карактеристики за 2SC730: VHF-A/Tr/E, 40V, 0,4A, PQ=1,5W(150MHz). Замена за истиот: BFR 98, BLW 16, MRF 225, MFR 607.
Карактеристика за 2SC1970: VHF-Tr/E, 40V, 0,6A, PQ=1,3W(175MHz), оваа замена мислам дека ќе ти врши работа.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #189 on 02.01.2014, Thursday, 13:12:24 (Edited 02.01.2014, Thursday, 13:33:45) »
Фала кога ги видов параметрите на 1970 сигурно ќе врши работа дај баш ќе видам ќе го земам и ќе ви кажам што сум направил ;).Сега ѕвонев и во Гац и во Логинг го немаат ни 2SC1970 а го немаат ни BFR98 го имаат само BFR96 ќе брка ли работа тој.Инаку многу ви фала за замениве што ми ги кажавте слични се со параметрите али ги нема 8) :'(.Инаку и BFR96 не ми брка работа за РФ техника е а мене ми треба за ВФ а BFR98 го немаат и другите ги немаат така да ништо ::)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
nsu пиши кои се сите RF транзистори во шемата, од осцилатор па се до засилувачи па ке ти кажам што да ставиш како замена.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #191 on 02.01.2014, Thursday, 18:06:57 (Edited 02.01.2014, Thursday, 18:12:40) »
Dx-er се работи за предавателот од Емитер 12/2005 година.Кој е 3 ватен.Плочката ми  е изработена избушена се е сега предавателот има 3 степени првиот степен е осцилатор осцилаторот е од типот Колпиц.И транзисторот T1 ми е активен елемент во осцилаторот и тој е 2N1711 него лесно го најдов.Предзасилувачкиот степен ми го сочинува транзисторот T2 со околните елементи транзисторот T2 ми е 2N3866 и него лесно го најдов.Е сега третиот степен е засилувачки степен.Како активен елемент е употребен транзисторот T3 кој е од типот 2SC730.Тој врши засилување на излезниот сигнал од предавателот и тој ја дава потребната снага од 3 вати.Е сега него го нема >:( ::).А дали може да го искористам место него 2SC1970 ама и него го нема во Скопје само во Битола во Алфа електроник го има.Треба да го порачувам.Него тие замени што ми ги кажа членот frost5551 ги нема ни во Скопје ни во Алфа 8).Ако знаете некоја друга замена за 2SC730 пишете.Него тој е ТО5 куќиште а овие се други куќишта но тоа нема врска куќиштето битно е да се најде соодветен транзистор. ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Осцилаторниот транзистор не ми е познат и не знам каква побуда дава, но да речеме дека е нешто како 2N2219, после него имаш 2N3866 и после ова треба да имаш околу 100mW снага на 98MHz, е сега бидејки го нема тој транзистор стави му 2SC1970 и ке имаш 1W а може и до 1,3W да добиеш па и повеќе. Можеш да пробаш наместо него да ставиш 2N4427, со него ке имаш нешто помала снага. Можеш да ставиш и 2SC1971 па или ке добиеш над 1W или нема да мрдне воопшто. Во секој случај најдобро решение е да ставиш 2SC1970 и да наместиш на 98MHz или тука некаде и после да ги штелуваш тримерите за снагата. Него како ке подесиш најголема снага? Имаш ли некој инструмент? Ако немаш направи некој прост RF мерач на поле, од шемите на Борче што ги има поставено. Лесни се за градба и многу малце делови имаат. За овој предавател ти треба дипол антена или некоја подобра. Кабел RG58 или подобар, и добро напојување на 13-15V во филтриран напон за да немаш брум.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #193 on 02.01.2014, Thursday, 18:28:36 (Edited 02.01.2014, Thursday, 18:30:25) »
Така така значи го нарачувам од Алфа 2SC1970 и пробувам 5 тримери се со капацитет од 15 пикофаради и преку нив се штелува.Баш ќе пробам и ќе видам.Колкава снага ќе добијам со 2SC1970.Така е треба стабилен напон имам стабилизиран извор на напојување од 0 до 30 волти и од 0 до 3 ампери си имам направено тоа не е проблем првин тоа го правев.Е сега има 50 омски кабел RG58 тоа е решено антената е решена и баш и јас тоа гледав и најдов на форумов РФ мерач сега ќе да го изработам.Значи благодарам за помошта сега се остана на мене. :D ;D.Одиме со 2SC1970 да видиме што ќе направиме.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Замени и еквиваленти на електронски компоненти
« Reply #194 on 02.01.2014, Thursday, 18:36:46 (Edited 02.01.2014, Thursday, 18:39:23) »
Шемата не е нешто посебно,а дали 3W ке добиеш тоа е посебно прашање.Еве шема,која не е автентична,туку е предавател со 3 степена која е доста позната и има повеќе варијанти.Има и многу подобри и постабилни предаватели.На излезот треба да има подобар филтер за да не *растура* излезна јачина,како и  подобар осцилатот бидејќи оригиналниот  е премногу нестабилен.Дх-ер накратко  образложи некои работи,а за поголема јачина треба соодветен транзистор,кој чини повеќе одколку целата конструкција.Веќе не ја гледам поентата да се прават многу појаки предаватели и да се инвестира во нив бидејќи не можете во етер да излегувате и правите маалски забави без да бидете забележани и секако санкционирани.

Споено мислење: 02.01.2014, Thursday, 18:39:23
За антена искористи го Zxxxx ,нашиот радио-аматер од Битола,кој би ти направил сигурно GP антена за евтини пари 8) ;)