Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 197541 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Се ова во ред но на кој начин јас ќе го откријам македонскиот број за да можам да го следам, многу ми е глупо вака

Не мислам дека е Македонски, мислам дека е Европски, откако ќе влезе во Европа пратката, тој се додава.

Околу M-Tester-от (мислам дека така се викаше, тоа го испишува на екранот кога ќе се запали уредот), одлично уредче е ;). За неколку долари имаш многу добар тестер ;). Имам нарачано два, ама уште ниеден немам ставено во функција :-\. Треба кутиички да им направам. Во секој случај, дефинитивно се исплати за парите ;). Инаку, софтерот и хардверот го има развиено некој Германец и го има online, бесплатен е ;), ама Кинезиве, лева рака, десен џеб и штанцај плочки ;D. Ако, не е проблем, барем е евтин ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Вака сега, не знам дали ќе се најде некој доволно маж да ми направи една услуга.

Не знам колку пати го нарачувам ова од eBay и од не знам колку различи продавачи (ги проверував трансакциите на PayPal, не е ист продавач под различни кориснички имиња, различни продавачи беа, значи на различни места плаќав) и со сите имаше некој проблем... едни бараа плус пари за shipping, ај, последниот пат и тоа платив, ама на крајот, пак работата не се завршуваше - сите пишуваа дека пратките им ги враќале од пошта со изговор дека ова не може да се прати таму. И тоа не тука, туку веднаш, по само неколку дена откако сум го нарачал, значи уште додека е на нивна страна ја одбиваат пратката ???.

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/273750503208


Пишав „доволно маж“ бидејќи ми треба следната услуга. Ми треба некој да проба да го нарача, па ако пројде, кога ќе стигне, кај и да стигне, ќе си платам карго, ќе дојдам да го земам, од кај треба, како и да треба, не е проблем ;). Ќе префрлам пари колку што ќе кажете на PayPal за да пробате да го купите, ако успее, супер, ако не... ако може, вратете ми ги парите, ако не, со среќа да си ги трошите :P :D.

Не можам да најдам вакво нешто кај нас, инаку ќе си купев од тука, ама немам видено, а многу практично е, барем според мене ;). Може и сам да си направам, имам гледано еден куп туториали на YouTube за вакво да си направам, ама искрено, немам ни нерви ни време.

Отворен сум и за други предлози... ако некој има :-\.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Вакво исто или многу слично на времето гледав во Хубо.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хммм... можеби имало, ама сега сум барал, не сум наишол на вакво нешто :-\.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Некој странство да имаш? Па да ти го донесат камионџииве за 15-20 евра.

Offline tanatos

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
  • Gender: Male
  • Menace
Имаш вакви скоро сегде, но ако веќе купуваш, купи некој попквалитетен со помалку луфта. Имаш прилично солидни од Woltcraft во Фамод. Јас на времето го купив околу 2500 денари.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Каде тоа скоро секаде ???. Дајте локации, каде би можел да купам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #622 on 09.03.2019, Saturday, 10:37:57 (Edited 11.03.2019, Monday, 08:57:48) »
Еве едно не знам кој квалитет е го немам видено лично
Code: [Select]
http://www.kupialat.mk/index.php?route=product/product&path=114&product_id=437
Code: [Select]
http://www.kupialat.mk/index.php?route=product/product&path=114&product_id=436еве уште едно за поголеми шмишајбни.

Offline tanatos

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
  • Gender: Male
  • Menace
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #623 on 09.03.2019, Saturday, 13:09:29 (Edited 11.03.2019, Monday, 09:59:15) »
Се јавив во Фамод, моментално немаат на лагер, очекуваат за една недела, но според нивно инфо, треба да има на лагер во Хубо околу 1800 денари (Фамод е увозник).
Шифра 5019000

Code: [Select]
http://www.wolfcraft.com/en/products/p/cutting_stands/1_cutting_stand/s/p/index.html


Code: [Select]
https://www.amazon.co.uk/Wolfcraft-5019000-Angle-Grinder-Stand/dp/B000P3DX6K


Користам и Extol алати, но за ова сепак моја препорака е Wolfcraft.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Благодарам за информациите ;). Ќе проверам во Хубо, ако има, ќе пишам ;)... и ќе си купам, се разбира :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Земав од Хубо ;). 1600 денари е Extol, Wolfcraft е 2600, така да, се одлучив за Extol.

Инаку, буквално исто изгледа како на сликата од линкот за Wolfcraft.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Со убаво да си сечеш под агол. :)
Честито нека е. :)


Offline tanatos

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
  • Gender: Male
  • Menace
Честито

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добро е и за  кашкавал  и салама сечење , под агол! 8) ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Добро е и за  кашкавал  и салама сечење , под агол! 8) ;D

Ќе треба да се навикнам малку, до вчера сечев со моторна пила ;D.

Благодарам и да си купите баш вертикални циркулари (како и да се викаат :P) сите ;).

Да бидам искрен, не верувам дека се прескапи во денешно време, но тие сите се поголеми од овој адаптеров. На крај, пресуден беше просторот :-\.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."