Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 193046 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #690 on 13.04.2019, Saturday, 10:58:13 (Edited 13.04.2019, Saturday, 17:54:14) »
Еве ти еден таков, види ја цената... ;)
Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/283447675320
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Треба да го гледате фидбекот на продавачот, видете во последните неколку месеци каков фидбек добивал, посебно негативниот за што го има добиено, и како rule of thumb
 не се купува од селер со помалку од 10000 фидбек XD
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас обично гледам датум на зачленување, да не биде ептен последниве месец дена зачленет и гледам да има барем 1000 продажби (пожелно 2000 па нагоре). До сега, се немам зезнато ;). На пример, овој од линков на LordZi, член е од 5-ти декември 2018-та... уште го немаат пријавено, изгледа бидејќи не продава нешто што се продава на тони, како fake USB flash мемории :D, затоа изгледа уште е „под радар“, ама ако продаваше нешто такво, за максумум еден месец му го пријавуваат профилот и го бришат ;). Второ, видете му ги цените, сите производи му се $19.99 ;D.

За feedback, џабе гледате, скоро секогаш имаат над 90% ако се legit продавачи ;). Па и fake ако се, секогаш е 100%, другарчињата му лупаат positive feedback ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Да ве известам дека LCSC после длог преговор ја врати Македонија на листата на држави каде што доставуваат.
Ќе се обидам во текот на денот да направам нарачки, а ќе ви сликам и споредба на микроконтролери од ebay и од LCSC
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ѓаол... познато ни е, знаеме што купуваме ::).

Ама знаеш што... ич не ми е гајле ;D. Ако работи и ако немам проблеми, искрено, навистина не ми е гајле од каде е. Знам дека на дел од вас ви е пресудно времето на чекање, ама мене електроникава веќе ми отиде во домен на хоби, не ми е проблем да почекам ;).

А за фотографија, да, не би било лошо да видиме, како што рече, чисто за спореба ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #695 on 18.04.2019, Thursday, 09:12:38 (Edited 18.04.2019, Thursday, 14:38:30) »
Еве некоја слика од Атмега328 од Ebay, LCSC, "our great parts dealer" и од DigiKey/ Eurocircuits

Лево на сликата Ebay, десно LCSC



Ebay



Горниот е LCSC, долниот Ebay





Контролерите набавени од ebay се груба изработка, рапави на површината, овие од LCSC се мазни со подебели линии, подлабок и "болдиран" текст

Подолниве слики се од кинеска и европска фабрика за производство на плочи, иста функција сличен дизајн.

Кинески производител со "great parts distributor"


Eurocircuits - европски производител



Поради тоа што мене ова ми е работа/ професија често ми се потребни оригинали или барем подобри копии на оригиналите.

Со eurocircuits барем знам што добивам, 25 плочи 1700EUR
Кинески производител 25 плочи 380EUR
Во цените се вклучени елементите и assembly
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Овие Atmega чипови може да се купат "на кило" од кај кинезиве или не? И како се движат цените? Зборувам само за чипот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
На мали количини 1,84$ за смд варијантата и 2,5$ за дил
Над 500 1,6$ за смд и 1,57$ за дил верзијата
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Стабилноста на микроконтролерите лесно се решава, под услов проблемот да е греење. Мало ладилно тело на залепено со оние термопроводнине лепаци и решен проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хммм... интересно. Вреди да се нарача и да се проба ;).

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/273783478119
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ова би функционирало за помали бургии, до кај 2-2,5mm, кај поголемите додека ги остриш треба малце да ги “свиткаш“ со раката, т.е. ивиците треба да им се малце како полукружни, додека овде се фиксни во една позиција... Но за помали бургии би функционирало... ;) Со тоа што и каменот не ми се свиѓа многу, јас би залепил поситна шмиргла околу него.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Ако имаш пристап до 3D принтер може и сам да си дизајнираш вакво нешто.  :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
А ако немаш пристап а можеш да набавиш STL фајл јас ќе ти испринтам XD
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Со тоа што и каменот не ми се свиѓа многу, јас би залепил поситна шмиргла околу него.

Да, и мене тоа не ми се допадна :-\. Као демек пишуваше diamond, ама не ми изгледа така ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
или со едно тоцило за големи бургии...за мали и на хард диск може...ќе си навикните фатка добра и секогаш бургиите ќе ви се бритва без промаш :D