Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 193107 times)

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male


Offline pocttopus

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
  • Low pressure
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #646 on 06.04.2019, Saturday, 20:35:27 (Edited 07.04.2019, Sunday, 01:48:41) »
Здраво на сите и се надевам дека не го поставувам прашањето во погрешна тема.
Дали имате нарачувано од францускиот амазон и за колку време стигнуваат производите? Царинат нешто нашиве ако е од таму купен некој производ или тоа нема врска?

Поточно за овој производ станува збор, а ако има некоја слична опција кај нас слободно споделете:
Code: [Select]
https://www.amazon.fr/Intelligente-Connect%C3%A9e-Fonctionnant-T%C3%A9l%C3%A9commande-Application/dp/B07G9YM3LZ


Фала! :)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Од amazon.fr не сум порачвал но  би требало да биде исто како од било кој друг европск webshop.
Времето на присигнување зависи од многу фактори, царинењето на поризводот во Македониа зависи од писменоста и расположението на царинарникот.
Code: [Select]
http://customs.mk/index.php/mk/patnici/mali-pratki-mkНа линкот има до која сума и што се наплаќа, но тоа важи само доколку царинарникот е писмен и културен/професионален работник што кај нас .....
Мора ли да биде од  amazon.fr, истиод уред по слична цена го има и на  ebay, banggood и на уште неколку други страни.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline pocttopus

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
  • Low pressure
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #648 on 06.04.2019, Saturday, 23:35:54 (Edited 07.04.2019, Sunday, 15:29:41) »
Фала за инфо. Побарав на бенгуд и го најдов таму, дури поефтин.  :)

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
На ибеј ќе го најдеш и за $12.26.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
На ибеј ќе го најдеш и за $12.26.

Баш така ;).

Го најдов и за $10.58 :P ;D.

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/183625931289
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline pocttopus

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
  • Low pressure
Добро утро и благодарам за инфо.

Едниот смарт уред е за појаки апарати и работи на Max.3680W (16A), а другиот што е поефтин на ибеј е Max Wattage: 2200 watts (10А).
Мене за бојлер од купатило ми треба. Грејачите се околу 2kw ама некако појакиот делува и подобар пошто има посредена апликација за менаџирање. Другите модели би можел да ги земам во предвид евентуално за сијалици пошто тешко да ги соберам дури сите од дома да бидат повеќе од 2kw, башка целата расвета ја имам на LED.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Знаеш дека кинеските вати се дупло помали од нашите... ;)
Шала на страна, не верувам дека вака како што е долго ќе работи со 2kW греач од бојлер, ја би додал контактор или некое моќно реле за да го вклучува греачот.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мене за бојлер од купатило ми треба. Грејачите се околу 2kw ама некако појакиот делува и подобар пошто има посредена апликација за менаџирање.

А каде е дадена апликацијата за менаџирање ???. Јас не ја видов на линкот од eBay.



Побарав online, ќе да ја користи оваа апликација.

Code: [Select]
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.coolkit&hl=en
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Пишува дека со smartlife app може да се контролира паметниот штек. :)


Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Деновиве ништо немам купено од ибеј а и нема затоа што не ми се чека за Велигден ако ми се помешаат пратките да има некакво доцнење.


Горната нарачка тешко да стигне :/ Ќе почекам уште 2 недели па ќе видам што ќе правам.
Иначе е лед стрип кит за монитор претходно имам купено за околу 150ден. но лентите беа само завиткани во најлон ќесе беа искривени и во едната лента како да имаше прекин неколку лед диоди губеа контакт при виткање на лентата но убаво ја залепив во мониторот и проработија. А овој лед стрип кит е со иста димензија но ме чинеше 210ден па да видам дали поубаво ќе биде спакуван ако стигне.

За долната нарачка  "In Transit, Item Posted Over The Counter to Macedonia" "In Transit, Item Sent to Macedonia"
тоа значи дека сега патува за Македонија ?

Offline pocttopus

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
  • Low pressure
Мене за бојлер од купатило ми треба. Грејачите се околу 2kw ама некако појакиот делува и подобар пошто има посредена апликација за менаџирање.

А каде е дадена апликацијата за менаџирање ???. Јас не ја видов на линкот од eBay.



Побарав online, ќе да ја користи оваа апликација.

Code: [Select]
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.coolkit&hl=en
Доле има два таба. Едниот е Description, другиот е Shipping and payments
Во Description е наведено App name: Wemos

Друга апликација со ова име не најдов:
Code: [Select]
https://play.google.com/store/apps/details?id=mbojer.wemosdimmer
Пишува дека со smartlife app може да се контролира паметниот штек. :)
За кој штекер се однесува ова?

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Quote
За кој штекер се однесува ова?

За Oukitel 3680W 16A


Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
сте купиле нешто деновиве од ибеј ?

Да еден куп работи, зошто ?

А да и кинезите беа на одмор минативе неколку дена поради Qingming Festival
така ми кажа барем соработникот од кина
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Пред два дена велеше acess denied кога ќе кликнам buy, но се оправи... Мислев до мене е...