Author Topic: Како може да се промене фрекфренцијата на мало радивце ?  (Read 5803 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Ке може да се измери фрекфенцијата на радиото што ја прима. И ако може како?

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Ке може да се измери фрекфенцијата на радиото што ја прима. И ако може како?

Ти треба мерач на фреквенција кој може да работи безконтакнто т.е. само ќе го приближиш до радивцето и ќе ја покаже фреквенцијата на локалниот осцилатор. Е сега, фреквенцијата што ја прима радивцето е фреквенцијата што ја покажува мерачот на фреквенција минус 10.7 MHz за ФМ опсегот, или фреквенцијата минус 455 KHz за АМ опсегот.

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Значи со мултиметар тешко  :'(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Значи со мултиметар тешко  :'(

Нема теорија. Во RF подрачјето напонот и струјата како концепт малку се „губат“, ако можам така да се изразам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Е сега, фреквенцијата што ја прима радивцето е фреквенцијата што ја покажува мерачот на фреквенција минус 10.7 MHz за ФМ опсегот, или фреквенцијата минус 455 KHz за АМ опсегот.
Како ова? Не сваќам
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Е сега, фреквенцијата што ја прима радивцето е фреквенцијата што ја покажува мерачот на фреквенција минус 10.7 MHz за ФМ опсегот, или фреквенцијата минус 455 KHz за АМ опсегот.
Како ова? Не сваќам

Еве како, на пример ти сакаш да слушаш радиостаница на фреквенција од 100 MHz на ФМ опсегот, и овој сигнал доаѓа до антената од радиото.

Во радиоприемникот имаш локален осцилатор чија фреквенција ја менуваш со копчето за бирање на станици.

Фреквенцијата на овој локален осцилатор е за 10.7 MHz повисока него ли фреквенцијата која сакаш да ја слушаш, значи ќе биде 110.7 MHz во случајов.

Зошто?

Еве зошто, овие два сигнали (од антената 100 МHz и од локалниот осцилатор 110.7 MHz) одат во мешачот (миксерот) и овој склоп создава два сигнали, 110,7 + 100 МHz=210.7 MHz и уште еден 110,7 MHz - 100 MHz=10.7 МHz. (значи создава збир и разлика од фреквенциите)

Првиот сигнал не важен превисока му е фреквенцијата, важен е вториот од 10,7 MHz.

Е сега на крај зошто оваа компликација ја има во приемниците, е затоа што на времето било тешко да се засилуваат директно сигналите од антената, 100 MHz било превисока фреквенција за засилување, немало такви ламби и транзистори што можеле да засилуваат на таа фреквенција, мислам имало ама биле скапи и ретки и сл.

10.7 МHz било многу полесно да се засили, него ли 100 МHz.

Покрај тоа што денеска има транзистори што можат да засилуаваат многу добро на овие фреквенции ова е нешто останато како традиција од тогаш, и има овој систем и некои други предности, на пример голема селективност и осетливост и сл.

Слична ситуација е и за АМ опсегот.

Се надевам дека е појасно, или не е.  ;D

За повеќе информации:

Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Super_Heterodyne_receiver

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,помеша некои работи : Влезниот дел на УКТ приемниците е широкопојасен,прима фреквенции во многу поширок опсег од декларираниот.Кога ке се засили се носи во мешачот кој е врзан со локалниот осцилатор.Овој локален осцилатор  работи на пониска фреквенција од приемната и тоа точно за 10,7м Мхз.Постори продукт детектор кој ја детектира разликата и го носи сигналот на МФ појачувачот со точно 10,7 Мхз пропусливост (ако има стерео сигнал тој се декодира посебно) .Понатаму се детектира НФ сигналот и се носи на НФ појачувач и звучник.На антената на приемникот доаѓаат многу сигнали ,со ниска и повисока фрекв. меѓутоа локалниот осц.( или ПЛЛ-от) е тој кој дава фреквенција која се одзема и се добива точно меѓуфреквенцијата.Не знам дали ме разбра,ама локалниот осц. нема 10,7 мхз и не ја подигнува фрекв. во случајов.Постојат приемници со директна конверзија каде постои продукт детектор кој може да даде двојна фреквенција,па можеш да ја одбираш дорната или долната,ама тоа е друга приказна.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Quote
Влезниот дел на УКТ приемниците е широкопојасен,прима фреквенции во многу поширок опсег од декларираниот.

Ова е точно само за некои приемници. Кај повеќето влезниот дел е составен од предпојачало кое има резонантно коло, значи засилува  само една (теоретски) фреквенција. Со променливиот кондезатор се мести и фреквенцијата на предпојачалото и фреквенцијата на локалниот осцилатор, ако е еден тој е составен од повеќе секции, кои се вртат заедно.




Quote
Овој локален осцилатор секогаш работи на пониска фреквенција од приемната и тоа точно за 10,7м Мхз.

batka, кај 99 % од приемниците за ФМ опсегот локалниот осцилатор работи на фреквенција која е за 10,7 MHz повисока од приемната.

Ако не веруваш земи два радио приемници (ама постари да бидат со рачно местење на станиците, а не дигитално)  и едниот намести го точно на 90 MHz a вториот донеси го блиску до првиот и некаде на 100.7 MHz треба да слушнеш сигнал, т.е. шуштењето треба да престане, ама нема звук, ова ти е сигналот од локалниот осцилатор на првиот приемник.

Поновите приемници од мобилните телефони на пример, работат со многу пониска меѓу  фреквенција од 70 до 300 KHz, слично на TDA7000.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Поновите приемници од мобилните телефони на пример, работат со многу пониска меѓу  фреквенција од 70 до 300 KHz, слично на TDA7000.
Зошто новите се на уште пониска фрекфенција кога сега фетовите за засилување на 100MHz се евтини ?
Ме интересира и ова, нели модулираниот сигнал кај ФМ станиците е некаде 70 или 250KHz, и како модулација со таква фрекфенција ке ја смалиш на 70 до 300КХз носечки сигнал без да се изобличи звукот и да настане лош звук?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Како може да се промене фрекфренцијата на мало радивце ?
« Reply #26 on 13.06.2011, Monday, 12:51:59 (Edited 15.06.2011, Wednesday, 13:44:05) »
Поновите приемници од мобилните телефони на пример, работат со многу пониска меѓу  фреквенција од 70 до 300 KHz, слично на TDA7000.
Зошто новите се на уште пониска фрекфенција кога сега фетовите за засилување на 100MHz се евтини ?
Ме интересира и ова, нели модулираниот сигнал кај ФМ станиците е некаде 70 или 250KHz, и како модулација со таква фрекфенција ке ја смалиш на 70 до 300КХз носечки сигнал без да се изобличи звукот и да настане лош звук?

Затоа што за оваа меѓуфреквенција ти треба филтер кој ќе ја пропушта само неа, филтер за 70 до 300 КХз може да се направи и со отпорници и кондензтори значи ќе биде без намотка и ќе биде многу помал него овај за 10.7 МХз за кој мора да има подесива намотка.

Друго бидејќи е составен само од отпорници и кондензатори може и дирекно да се стави на чип, ставање на намотки со голема индуктивност на чип е невозможно.

Значи поради помали димензии и помала цена.  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Затоа што за оваа меѓуфреквенција ти треба филтер кој ќе ја пропушта само неа, филтер за 70 до 300 КХз може да се направи и со отпорници и кондезтори значи ќе биде без намотка и ќе биде многу помал него овај за 10.7 МХз за кој мора да има подесива намотка.

Друго бидејќи е составен само од отпорници и кондензатори може и дирекно да се стави на чип, ставање на намотки со голема индуктивност на чип е невозможно.

Значи поради помали димензии и помала цена.  ;D

Претпоставувам ова е една од причините поради кои нема интегрирани тјунери за телевизори ;D. Само модули има ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Затоа што за оваа меѓуфреквенција ти треба филтер кој ќе ја пропушта само неа, филтер за 70 до 300 КХз може да се направи и со отпорници и кондезтори значи ќе биде без намотка и ќе биде многу помал него овај за 10.7 МХз за кој мора да има подесива намотка.

Друго бидејќи е составен само од отпорници и кондензатори може и дирекно да се стави на чип, ставање на намотки со голема индуктивност на чип е невозможно.

Значи поради помали димензии и помала цена.  ;D

Претпоставувам ова е една од причините поради кои нема интегрирани тјунери за телевизори ;D. Само модули има ;) ;D.

Веројатно тоа е.  :)