Author Topic: Паркинг сензор  (Read 1623 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Паркинг сензор
« Opened on 13.06.2011, Monday, 01:38:41 »
Денес ми донесоа паркинг сензор кој треба утре да го вградам во Fiat fiorino. Еве да видите како изгледа,јас до сега не сум имал искуство со оваков уред.Има ли некој???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Паркинг сензор
« Reply #1 on 13.06.2011, Monday, 03:06:32 »
Мери растојание меѓу кола и некој друг објект во негова близина, или било кои два објекти, да не случајно го удриш некој зад или пред тебе паркиран кога ќе паркираш ;). Прницпот на работа е релативно прост, користи Доплеров ефект и ултразвучни бранови за детекција на растојанието (барем колку што разбрав нешто од тоа што набрзина прочитав ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Паркинг сензор
« Reply #2 on 13.06.2011, Monday, 18:01:36 »
ОК! Само прашање беше каде да се намести!Во секој случај се помачивме и го бушевме задниот браник ( кој за среќа е пластичен) по средина.Под браникот е делот со ТХ/РХ ,а сигнализацијата е внатре ,во кола.Може да се подесува растојанието на некои 30-35 см. Сепак треба да се навикнеш на овој начин да паркираш :D свирката нервира.

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Паркинг сензор
« Reply #3 on 16.06.2011, Thursday, 17:40:27 »
Го има некој направено да ми прати нацртани шеми. Вака не можам да се снајдам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Паркинг сензор
« Reply #4 on 16.06.2011, Thursday, 17:56:04 »
Ова е фабрички кит.Значи ако бараш изглед на печатена плочка - немам.Треба да се потрудиш да ја направиш сам.А шемата на спојување на двете плочки е дадена на страна 13 од  мануелот.

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Паркинг сензор
« Reply #5 on 16.06.2011, Thursday, 17:58:11 (Edited 17.06.2011, Friday, 23:12:27) »
А ти го имаш направено сензоров. Ај ако го имаш направено стави некоја слика да видам каков е.

Споено мислење: 17.06.2011, Friday, 23:12:27
Можеш ли да пишеш од каде ги имаш набавено сензорите што се потребни за изработка?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Паркинг сензор
« Reply #6 on 18.06.2011, Saturday, 01:22:39 »
колку што знам ако ти се лепи некој зад тебе ќе пишти цело време. Ако е поедноставен нема да ги *гледа* страничните предмети, исто така мислам дека не реагира на чоколада(за јадење)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: Паркинг сензор
« Reply #7 on 08.10.2011, Saturday, 01:21:37 »
за да не работи цело време ке го поврзеш на рикверц светлото и ке работи само во рикверц.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Паркинг сензор
« Reply #8 on 08.10.2011, Saturday, 13:07:24 »
Не е на одмет да знаеш дека си блиску до некоја пречка а не ја гледаш од внатре, а може и едно камерче да заврши работа. :D, ме интересира дали дава еден тон, или од зависност на доближување се променува и тонот на сигнализација :)

Offline nikola_janev

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Одг: Паркинг сензор
« Reply #9 on 28.01.2012, Saturday, 00:09:17 »
Топ паркинг сензори се продаваат во авто лидер од 1200 до 1600 деари.Во комплетот одат 4сензори,дисплеј ,двострана налепница за дисплеји бургија за браник.Целиот модул стои во багажникот се врзува на рикверц светло.Само линк кабелот до дисплејод оди напред.треба да севнимава некој сензори не дозволуваат да се фарбат па ако браникот не ви е црна боја ќе двои.Сензорите Р1 и Л1 се монтираат на браникот каде што започнува кривината за да ги регистрира страничните препреки.Мерат метража од 2м до 0.3.Тонот бибка и стварно нервира како се намалува растојанието свири почесто и на 30 сантима свири континуирано.Доколку сензорите се поврзани по точен редослед тогаш и лед  диодите правилно ќе го покажуваат смерот на препреката а нема влијание на дисплејот со метрите...се е осначено нема утка среќно

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Паркинг сензор
« Reply #10 on 28.01.2012, Saturday, 15:29:35 »
Фала на одговорите и мислењата,уредот е одамна наместен и си работи,макар што газдата е нервозен што стално му пиштел  ;D ;D Темата ке ја затворам,бидејки е постара и веке е проблемот решен,