Author Topic: Помош околку кодирана брава  (Read 1633 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Помош околку кодирана брава
« Reply #15 on 02.01.2011, Sunday, 21:21:04 (Edited 02.01.2011, Sunday, 21:24:12) »
моја е,ти кажав се изгуби единствениот клуч  :(

Споено мислење: 02.01.2011, Sunday, 21:24:12
негде 10-15 пина има незнам колку се точно
и не би требало да има ништо поврзано на него
може да биде напред кај осигурачите може на некое друго место да е
дали фабрички колата имаа кодирана брава ?
или некој накнадно ја има поставено


Фабрички е кодирана!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако имаш документација лесно е.Види кај бравата мора да има некоја налепница ,метална плочка или сл. на која е напишан кодот на бравата.Тој код Германците го имаат дадено и во она книжурина што оди со колата.Спрема тој код може да се изработи клуч.Во најлош случај извади ја бравата и однеси ја во Ск во Трговски,во подрум има овластен клучар,кој изработува клучеви со код.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
E книжулињата ги фрлиф сите... кој се надеваше дека ке ми загинат клуч... а иначе на бравата и на  тоа кутивчето кај што  е електрониката за кодот немат ништо ознака, али лесно се вади пе ќе видам утре во гтц кај тој во подрумот.  Да не знаеш што пари  е отприлика ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
E книжулињата ги фрлиф сите... кој се надеваше дека ке ми загинат клуч... а иначе на бравата и на  тоа кутивчето кај што  е електрониката за кодот немат ништо ознака, али лесно се вади пе ќе видам утре во гтц кај тој во подрумот.  Да не знаеш што пари  е отприлика ?

Па не би требало да биде евтино, 800, 900 денари, а можеби и повеќе (за еден клуч, барем според моја претпоставка), дека и мене за еден од новите цилиндри што се продаваат (обични, за на врата, ги викаат кодирани, ама навистина не гледам што е разликата, скоро исти се со старите, само што дупчињата им се од старана, како на колите) ми побараа околу 600 денари за еден клуч за да ми направат копија... се фатив за глава и си купив нов цилиндар, од обичните, не планирам секој пат кога ќе ми притреба нов клуч да фрлам по 600 денари за копија на клучот, иако овие новиве цилиндри се доста поевтини од старите (старите се околу 600 денари, а новиве околу 300 или 350).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
E книжулињата ги фрлиф сите... кој се надеваше дека ке ми загинат клуч... а иначе на бравата и на  тоа кутивчето кај што  е електрониката за кодот немат ништо ознака, али лесно се вади пе ќе видам утре во гтц кај тој во подрумот.  Да не знаеш што пари  е отприлика ?

Нејќам да те разочарувам, ама очекувај неколку илјадарки...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
ех срека го најдов пинот од електрониката, па зашпартав 20 еура иначе сосе шлепање ме фато 50 евра. Али добро некој си мајсори бараа 110

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Нај убаво е со OBD 2 или ОBD ii  би требало од таа година да има конектор таков не се наоша кај моторот него во масаката е семстен негде или под воланот,кај мењаќот,кај рачката за хаубата и кај фиоката-рафтот пред совозачот тука негде треба да биде.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
kaj осигурачите. Арно ама обд конектор, чипче магнетизер(програматор) за чипот.. башка софтвери,... пак истите пари (50 еу се на се)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
kaj осигурачите. Арно ама обд конектор, чипче магнетизер(програматор) за чипот.. башка софтвери,... пак истите пари (50 еу се на се)

Епа, тоа е тоа, освен ако не сакаш да лемиш директно на плочката, мораш да купиш таков конетор, а за електрониката, мислам дека некој спомна дека има еквиваленти за тие шеми, дури мислам дека и линкови имаше за еквивалентите на шемите за електрониката за конекторот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."