Author Topic: Аларм на потрес за скутер  (Read 1186 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Аларм на потрес за скутер
« Opened on 25.09.2010, Saturday, 18:03:21 (Edited 25.09.2010, Saturday, 18:10:17) »
Имам размислување да направам аларм на потрес за скутер,поради големиот интерес за тоа.Иако времето се расипа,до пролет верувам дека идејата ке ја реализирам. :D :D :DОснова на уредот е пиезо
базер кој се леми на плочката,а на него се лепи тег од 10-20-30 гр. во вид на цилиндер кој при придвижување дава (ствара) напон на краевите.Овој напон го придвижува ИК па се активира транзисторот и релето.Релето треба да биде врзано со + на аку.и сирената на скутерот.Има ли некој друг поинаква  идеја!?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Аларм на потрес за скутер
« Reply #1 on 25.09.2010, Saturday, 18:13:41 »
па нема ли напонот што ке го прави базерот да биде многу мал???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Аларм на потрес за скутер
« Reply #2 on 25.09.2010, Saturday, 18:34:56 »
Јас имав направено таков, со години работеше беспрекорно на мојот мотор (MZ250), иначе мојот беше со два тастер-прекинувачи за тилт, извадени од стар pinball флипер, а електрониката беше со NE555. Комплетната документација ја пратив во Емитер и го објавија овој аларм во бројот 6/1999. Ако не можеш да најдеш вакви тастер-прекинувачи, можеш да си направиш исти од парченце еластичен челик со штраф на крајот и со додавање и одземање мутери на штрафот можеш да го дотераш да реагира (да дава контакт) на потреси како што сакаш (на пр. симнување од штендер на моторот, качување на него и сл.)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Аларм на потрес за скутер
« Reply #3 on 25.09.2010, Saturday, 20:54:30 »
Ја знам шемата.Редовен сум,навлечен на *ЕМИТЕР* (поздрав на Главниот уредник,ако чита) и мене ми објавија само еден наслов  :D Повеќе ,во  тоа време немав време да цртам шеми, не испратив  :(
Добро,јас случајно ова го видов, а има и една друга шема од САМ СВОЈ МАЈСТОР,ама моментално го немам тој број.Во секој случај ке ја испробам особено поради експеримент со пиезото :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Аларм на потрес за скутер
« Reply #4 on 25.09.2010, Saturday, 21:06:44 »
некој засилувач стај му после него, да има барем некој поголем напон кој што ке можеш да го користиш ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Аларм на потрес за скутер
« Reply #5 on 25.09.2010, Saturday, 21:22:26 »
Најдобро да се врзе на самата сирена на скутерот!!!!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Аларм на потрес за скутер
« Reply #6 on 25.09.2010, Saturday, 22:14:35 »
Епа најверојатно е истата шема од САМ зашто на времето и јас ја најдов од таму, само што таму имаше живин прекинувач осетлив на потрес кој го сменив со оној за тилт.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Аларм на потрес за скутер
« Reply #7 on 25.09.2010, Saturday, 22:34:36 (Edited 27.09.2010, Monday, 14:50:54) »
Имам на некое ЦД уште неколку шеми со слична содржина,ама немам време сега да барам.Точно,има и со живин прекидач,со магнетен прекидач,со фото сензор.... :D .Конкретно имаше во ИНФОЕЛЕКТРОНИКА  сличен со пиезо.

Споено мислење: [time]26 Септември 2010, 13:46:49[/time]
Еве налетав и на една проста шема со ИК и базер,а во основа е пиезо плочка со тег.ЕДноставна работа,а може да се разработи со малку повеке делови,дури и тајмер да се вгради.


Jove

  • Guest
Одг: Аларм на потрес за скутер
« Reply #8 on 14.10.2010, Thursday, 12:07:42 »
батка прввата сема горе со магнетот функционира но напонот на работа е 6 волти а скутерот се напојува со акумулатор 12 волти 5.7 ампер часови со знаци за скутер не функциониора функционира само за томос мотори тие имаат 6 волти а втората сема работи на 3 волти батерија и таа некористи на скутер

EDIT koristi ako gi napojuvas so nekakvi bateriii

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Аларм на потрес за скутер
« Reply #9 on 14.10.2010, Thursday, 12:14:07 »
батка прввата сема горе со магнетот функционира но напонот на работа е 6 волти а скутерот се напојува со акумулатор 12 волти 5.7 ампер часови со знаци за скутер не функциониора функционира само за томос мотори тие имаат 6 волти а втората сема работи на 3 волти батерија и таа некористи на скутер

EDIT koristi ako gi napojuvas so nekakvi bateriii
мозе да искористиш стабилизатор ЛМ7806 кој е за 6 волти. што значи од 12 ке добиеш 6 волти
rules are made to be broken

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Тоа може да се реши и со два електролитски кондензатори врзано сериски.....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Аларм на потрес за скутер
« Reply #11 on 23.10.2010, Saturday, 13:28:29 »
Ти кажаа добро: стабилизирај го напонот и се ке биде во ред.Битно е да го направиш уредот и да функционира на маса,а после е лесно да се адаптира на скутер,автомобил и сл.