Author Topic: Квалитетни дебели кабли  (Read 1586 times)

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Квалитетни дебели кабли
« Opened on 13.08.2013, Tuesday, 01:32:39 »
Здраво, имам потреба од квалитетни подебели кабли за пренос на јака струја. Се работи за инсталација во автомобил, каде има голем проток на струја со понизок напон (врзување алтернатор, клима, алансер и слично). Има ли некој идеја каде би можел да набавам такви кабли?
Ви благодарам

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Квалитетни дебели кабли
« Reply #1 on 13.08.2013, Tuesday, 01:34:22 »
Провери по железарите, кај нив има, или пак ако не најдеш, земи повеке помали кабли со помал дијаметар и поврзи ги во паралела така ке добиеш појак кабел. ;)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одг: Квалитетни дебели кабли
« Reply #2 on 13.08.2013, Tuesday, 15:28:53 »
Некој поконкретен предлог? :) ПС, ми треба да биде со изолација поотпорна на топлина.

Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
Одг: Квалитетни дебели кабли
« Reply #3 on 13.08.2013, Tuesday, 16:39:55 »
Во Електроелемент имаш избор на лицнести проводници со ПВЦ изолација до 16 квадратни mm пресек. Работат до температура до 75 степени. Ако сакаш поотпорни на температура ќе треба да употребиш проводник со гумена изолација. Такви немаш таму ама во Меркур имаш кабли за заварување со пресек од 25 квадрати со гумена изолација. Незнам колку е,  сметај на цена од 350 ден за метар па нагоре.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Квалитетни дебели кабли
« Reply #4 on 14.08.2013, Wednesday, 00:58:39 »
по овие аудио оп0рема за кола што продаваат има силиконски кабли али одат еен 5 метри и еен метар јас имам земено за појачало 20мм... А би требало да има и по овие за електроматеријали... и од тамо имам земано 16-ка, би требало да има и 20-ка

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одг: Квалитетни дебели кабли
« Reply #5 on 15.08.2013, Thursday, 16:17:31 »
Ви благодарам на предлозите, се снабдивме со квалитетни кабли од Лира, во Тафталиџе, позади Веро. :)

Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
Одг: Квалитетни дебели кабли
« Reply #6 on 15.08.2013, Thursday, 17:41:36 »
А да не знае некој каде може да се најде од онаа таканаречена *телефонска жица*. Тоа се пар полни бакарни проводници со дијаметар од 0,6 до 1mm и PVC изолација -едната плава другата бела. Порано се користеа исклучиво за поврзување телефони. Тоа кога телефоните беа со тркало  :).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Квалитетни дебели кабли
« Reply #7 on 15.08.2013, Thursday, 18:14:55 »
Баш со сина и со бела изолација, не знам каде да најдеш. Ако одговара било која друга боја, добра замена се Ethernet каблите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
Одг: Квалитетни дебели кабли
« Reply #8 on 15.08.2013, Thursday, 18:21:26 »
Да, да тоа и ми го понудија по продавниците меѓутоа мене ми требаат овие со малку поголем дијаметар 0,8mm или 1mm. Овие имаат и многу подобра изолација.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Квалитетни дебели кабли
« Reply #9 on 15.08.2013, Thursday, 18:26:14 »
Знам, знам, и јас имав сличен проблем :S. Да, париците од Ethernet каблите се потенки и имаат потенка изолација :S. На крајот ставив такви бидејќи немав избор :S.

Во Електроелемент пробај. Ако таму не најдеш, не верувам дека на друго место ќе најдеш :S.

А во Телеком да прашаш ;D? Знам дека е малку глупаво, но можеби имаат останато некој котур, а нив и онака веќе не им требаат, сега на оптика се префрлуваат, па можно е и да ти дадат дел од него ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Квалитетни дебели кабли
« Reply #10 on 16.08.2013, Friday, 08:56:02 »
Можеби на некој од пазариве ке најдеш, обично од времето што имале, ако им останало на залиха :)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Napsterce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
  • Gender: Male
Одг: Квалитетни дебели кабли
« Reply #11 on 27.08.2013, Tuesday, 01:53:27 »
@Muro
Колку ти треба од таа плаво-бела жица?