Author Topic: Потенцијално најмалиот Теслин трансформатор на СВЕТОТ!  (Read 12291 times)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Сепак не ги објасни овие два поими
Quote from: MetallicA
...каскада т.е. диоди...
како една целина со “речникот„ на електроничарите !

Можеби мислиш на такво нешто !

Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/High-Voltage-Multiplier/?lang=zh
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
иако јас не сум чул за тој твој
Quote
...речник на електроничарите...
ама ке се обидам да објаснам како јас тоа го сфакам. на примарот има осцилатор кој осцилира на висока фрекфенција мислам дека е околу 16кхз, притоа се индуцира електромагнетно поле во феритното јадро, бидејки на примарот има наизменична струја се создава магнетно поле кое расте и опага во однос на синосуидата кај примарот, со тоа се индуцира и напон кај секундарот кој што е со поголем број на намотаи а со самото тоа има и повисок напон, бидејки напонот е наизменична струја како последица на наизменичната струја во примарот, таа мора да се исправи(ректификува(rectify)) со цел да може да работи CRT лампата бидејки на наизменичен напон таа не би можела да работи правилно бидејки од анодата не може да се емитуваат електрони, а и да може тоа веке нема да биде CRT. за да се исправи напонот се користат диоди ама се става и "Volatge multiplier" нешто како ова



ако ова не е точно те замолувам да објасниш ти со речникот на електроничарите за да знам во иднина  ;).
Затоа јас цело време сум бил во забуна... ти под ламба си ја подразбирал катодната цефка...добро.
И имам едно прашање до сите овде, сатоа што ме мрзи сега да монам многу намотки, дали може да користам од оние индикаторине за 220 волти шо се со неон.(се среќаваат како неонски индикатори и тињалици за да ви разјаснам. ???
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Очигледно треба да се напише *Речник за електроничари*! 8)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Кило Волт веќе повеќе членови ви кажаа дека внатре во самото трафо има диоди кои ја исправуваат струјата.А инаку јас имам сретнато телевизор нишки од 1964 година.Е кај него имаше сплит трафо со надворешна каскада наместо напонот да се исправи со диоди се исправуваше со тогашните лампи пл36.Сигурно металика не мислел на катодната цевка кога викал ламба.Пошто он и во претходните постови викаше дека чепкал по отпади.Ете така киловолт да ве информирам нешто и од мене да научите.  ;) ;) ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Потенцијално најмалиот Теслин трансm
« Reply #49 on 25.11.2013, Monday, 20:10:33 (Edited 25.11.2013, Monday, 20:19:57) »
кај постарите телевизори ретко има каскада туку целиот напон го дава сплит трафото а потоа има една лампа(диода) мислам дека е py81 или dy нешто така беше. инаку пл36 и пл504 се користени во хоризонталниот излезен степен. ;D патем катодната цевка е слична со оние лампите магично око што ги има како индикатор по радијата.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Кило Волт веќе повеќе членови ви кажаа дека внатре во самото трафо има диоди кои ја исправуваат струјата.А инаку јас имам сретнато телевизор нишки од 1964 година.Е кај него имаше сплит трафо со надворешна каскада наместо напонот да се исправи со диоди се исправуваше со тогашните лампи пл36.Сигурно металика не мислел на катодната цевка кога викал ламба.Пошто он и во претходните постови викаше дека чепкал по отпади.Ете така киловолт да ве информирам нешто и од мене да научите.  ;) ;) ;D
Знам тоа, само ме бунеше оти викавте диоди наместо каскада, тоа е тоа.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Пл 504 се користи во хоризонталниот излезен степен али кај првите телевизори пл36 се користеше исклучитиво за исправување на напонот од сплит трафото.Инаку во правоси пл36 многу ретко се користела за тоа но пл36 беше прва ламба што се користела во телевизорите тоа биле оние загребачките РИЗ.Но така е после оваа многу ретко се користела пл36 за исправување на напонот.Други подобри ламби се користеле јас само како пример ја дадов да му разјаснам на членот киловолт.Али после се готово со таа технологија денес се користат високонапонските диоди.Внатре се во флајбекот.Инаку да не дојде до забуна металика јас знам кои ламби се користеле само така реков многу се навратив назад се навратив на првиот телевизор кој бил само со една програма и тој после сплит трафото имал пл36 за исправување.Но немојте да се љутите малку забегавме од темата но јас сакав само да објаснам да се разбереме ;D ;D.
Quote
Знам тоа, само ме бунеше оти викавте диоди наместо каскада, тоа е тоа.
Ете готово проблемот е решен дојде до недоразбирање.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Ајдее, кај забега темава! ;D ;D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Тоа е за ламби запраивте муабет и јас одма да кажам што знам како.Кој се употребувале порано ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Потенцијално најмалиот Теслин трансформатор на СВЕТОТ!
« Reply #54 on 25.11.2013, Monday, 22:22:04 (Edited 26.11.2013, Tuesday, 07:20:18) »
Информативно!
Кај постарите црно бели телевизори првите две слики се на високонапонски трансформатори, изведбата е со ламби а третата со полупроводници (транзистори).
Ламбите во најголем број беа - PY81, PY88, PL36, PL500, PL504, DY86, DY806 .....(за во боја PL519)


Шема со ламби општо...

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Така пл 504 и другите највише се користеа јас пл36 ја кажав како пример дека таа била прва.Но сега оваа технологија отиде во заборав.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Потенцијално најмалиот Теслин трансформатор на СВЕТОТ!
« Reply #56 on 26.11.2013, Tuesday, 11:09:26 (Edited 26.11.2013, Tuesday, 17:56:13) »
а оние како рефлектори на излезот на трафото што се, ламби?
И ајде не карајте се повеќе, да не заигра -тужи баба дугмето-!
Ептен забегавте од темава!
Докажување и карање во ПП! >:( >:(
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Тоа е контактот (капата) за анодата од високонапонската диода, таа најчесто е со некоја ознака DY... и таа го исправа високиот напон од трафото, а не PL36 или PL504, кои што се пентоди со максимален работен напон од неколку стотини волти.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Најдов на интернет слика, некој ме поминал...

Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425