Author Topic: проблем со графичка картичка NVidia  (Read 1703 times)

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
проблем со графичка картичка NVidia
« Opened on 25.04.2011, Monday, 15:28:19 (Edited 25.04.2011, Monday, 15:41:49) »
значи вака како што кажува самиот наслов имам проблем со графичка картичка Nvidia GeForce 8500 GT 512 мб. проблемот е што пред некое време грееше многу дури и до 110 степени целзиусови. и кога го пуштам компјутерот звучничето 3 пати титне и се рестартира комјутерот или пак некогаш не дојде сигнал од графичката а се уклуче компјутерот. помагајте ако сте имале исти проблеми

Споено мислење: [time]25 Април 2011, 14:35:58[/time]


Споено мислење: [time]25 Април 2011, 14:36:48[/time]
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Aко три пати титка компјутерот значи дека има проблем со графичката или мониторот...Титкањето треба да е у стилот тииииииииииииииит,тит,тит...три пати,еднаш долго титкање и две кратки титкања ;D

П.С. Оверклокувана ти е графичката? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
доколку имаш онборд грагичка приклучи на неа, види нешто плочата да не ја мачи или стварно она е неисправна  :) :) ако имаш добра плоча имаш и добра графичка на неа што ќе ти брка работа  :) :)
d.t

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
до графичката е ја пробаф и на друг компјутер истото го прави
а тоа оверклокувана се мисли на расипана или ?
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
не, туку покачување на фрекфенцијата на чипот за подобри перформанси и побрзо горење  ;) :) :)
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а тоа оверклокувана се мисли на расипана или ?

Еве што е Overclocking ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3251.0
до графичката е ја пробаф и на друг компјутер истото го прави

Купи си нова графичка, изгледа изгорена е оваа, а и да не е, тука некаде ќе да е, штом еднаш „пали“, друг пат „не пали“ :S... ќе да е тоа :S.

Исто така не е лошо да пробаш да ги исшмирглаш контактите од PCIExpress слотот, на графичката мислам ;). Се шмиргла со ситна шмирга (онаа што ја викаат „водена“) кратко време и многу малку ;), само колку да отпадне оксидираниот слој од бакарот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
Одг: проблем со графичка картичка NVidia
« Reply #6 on 25.04.2011, Monday, 16:03:52 (Edited 25.04.2011, Monday, 16:06:25) »
а можеби знаете зошто се овие контакти од горната страна



Quote from: Администрација
Или кодирај линкови, или користи php код за image, или користи forum thumbnail линкови за форум !!!
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Собирај си пари и купи си нова. Јас имав ист проблем со иста графичка. Ми грееше многу при играње, а јас немав доволно ладење во куќиштето и потоа почна да прави исто како твоите симптоми. Нема спас за неа, барем јас не пронајдов.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка, прво извади го ладилникот,исчисти ја термалната паста (ако нешто останало!) од процесорот .Стави нова термална паста (и малку повеке!),врати го ладилникот и стави му одозгора кулер ( може и 8-мица од АТХ!).Покушај да ја управиш со ладење.Ако не оди вака,тогаш последна шанса е да ја *испечеш* во рерна ( без смеење!).Извади ги сите делови кои се вадат(и ладилник).Сета пластика обвиткај ја со Ал-фолија (за печење) .Ако можеш и секој електролит посебно мотај го со фолија.Иначе, ке се кренат(подуат)од топлината,па ке мораш да ги замениш!!! Загреј рерна на 200 степени и во загреана рерна стави ја графичката 8 минути!!!!! Овој рецепт е применет многу пати и барем 60% е успешен.Последен пат пред 3-4 дена *спасивме *една 9600 про .Беше со истите симптоми кои ги има и твојава графичка!

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
За околу печењето не би ти го препорачал тоа. На еден форум (не знам дали може да кажам на кој) го имаше предложено овој начин и еден член го испроба на неговата расипана графичка. На крај резултатот беше 0  :)
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Јас мислам дека нема што да изгуби, секако графичката ќе ја фрли во канта! А ако успее, ке биде чиста добивка...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,хе имам цела корпам фрлено графички! Не велам дека резултатот е 100% ,ами близу е до 50%!Малку ке се помачиш ако сакаш 2-3000 денари да спасиш! Сепак се работи од слушај до случај,гаранција нема!

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
абе земи извадиго ладнњакот клај му онаква МАСТ шо е (heat sink) и земи некој вентилатор со хол шрафчиња клај у го и поврзиго таму на 12 или 5 в ... ;)
Let's make things better.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
абе земи извадиго ладнњакот клај му онаква МАСТ шо е (heat sink) и земи некој вентилатор со хол шрафчиња клај у го и поврзиго таму на 12 или 5 в ... ;)
Taa „маст“ се вика термо паста ;) ;D,и heat sink ти е ладилник...Иначе може да проба со овој метод,да му стави нова термо паста и да му стави вентилатор...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
абе земи извадиго ладнњакот клај му онаква МАСТ шо е (heat sink) и земи некој вентилатор со хол шрафчиња клај у го и поврзиго таму на 12 или 5 в ... ;)
Taa „маст“ се вика термо паста ;) ;D,и heat sink ти е ладилник...Иначе може да проба со овој метод,да му стави нова термо паста и да му стави вентилатор...
Пробај од се по нешто ..  ;D ;D ;D ;D, и на крај земи вакво нешто стави  ;D ;D ;D ;D ;D ;D  :D ;D