Author Topic: Регулиран напонски исправувач 20А  (Read 2537 times)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Регулиран напонски исправувач 20А
« Opened on 10.04.2012, Tuesday, 22:45:35 (Edited 10.04.2012, Tuesday, 22:47:37) »
Напојувања....мојата опсесија :)
Со мојте проекти за напојувања сте веќе запознаени, некоји довршени, некоји не, некоји допрва почнати. Работата е во тоа што лесно најдувам компоненти и тоа најчесто бесплатно ако некој нешто сака да фрли или не му треба. Кутија во која што имало еден трансформатор, расипан грец, испукани електролити, прегорени транзистори и така натаму и така натаму.
Во овој случај како горенаведено добив кутија каде што само трансформаторот беше во ред. Некако ми дојде идеја за да направам регулиран и исправувач со дигитални инструменти. Од почеток мислев дека ќе тера до 10А ама овој трансформатор има два излеза од по 10А који што можеш да ги спојиш и да добијеш еден излез со 20А.
Транзистори 2N3773 се одлична замена за традиционалните 2N3055 и мислам дека се и подобри.

Старата кутија малку ја модифицирав, направив преден панел од алуминска предна и вградив дигитални инструменти који ги набавив од LordZi. LordZi ми спомна дека инструментите не смеат да се напојуваат од истиот трансформатор што ќе го мерат оти ќе прегорат интегралните кола. Тука малку имав проблем оти требаше посебни два трансформатори за нив, пробав со еден посебен за двата инструменти ама некако не се поднесуваа еден со друг ако се напојуваат од еден трансформатор кој е независен од трансформаторот на исправувачот, сепак успешно е решено со поставување на два помошни трансформатори и немаше никаков проблем.

правен е по шемата:

превземено од покетмеџик





Исправувачот има минимален напон од 3 волти а максимален 20 волти




Денес го завршив и првиот тест беше да се испроба на самоделски вентилатор


сепак 1А струја не значеше некое оптеретување за него, така решив да пробам на еден малку постар акомулатор


1,5А сеуште не ги задоволе максимумот така што ми текна дека имам пробиен акомулатор што не крева повеќе од 6 волти колку сакаш полни го и на обичните полначи им ги прегорува осигурачите, што значи дека трга голема струја, тоа е навистина добар стрес тест, а тестот помина вака:



15А без проблем е ова е навистина ѕвер :) и што е најважно ова е стабилен уред и нема варирања на напонот.



Овој уред има многу можности, од напојување за радиостаница, полнач на акомулатори и така натаму и така натаму. Ова е еден од мојте најуспешни проекти. Сакам да додадам дека за овој уред добив голема подршка, совет и помош од мојот добар пријател радиоаматер Кирко Z31WW за што му сум многу благодарен :)


Hams do it! With Frequency

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
М м м м.. што е убаво скоцкано ;) ;D. Значи вака кога ќе видам убаво скоцкани уреди, ме потсеќа на уредите на LordZi... и колку ми е жал што не ме бива и мене за ова ;D.

Поентата со дигиталните инструменти со ICL7107 и ICL7106 е нивното галванско одвојување од изворот за напојување. Ако можеш на друг начин галвански да ги одвоиш (освен со посебен трансформатор), нема да има проблем, тие и така ќе работат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Супер си го направил, ем компактен, ем личен за гледање, ама звер, добро ги држи тие 15А :o 8).
Секоја пофалба за трудот и направеното и не сакам веќе да слушам муабети од тебе дека си електроничар-аматер... ;) ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одлична изработка Z31GH, браво за трудот што си го вложил за да го направиш ова одлично напојување :).

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Ви благодарам за пофалбите  :) LordZi морам и тебе да ти се заблагодарам за дигиталните инструменти, навистина многу добро изгледаат вградени во исправувачот. Морам да додадам дека уредот има и ЕМИ филтер кој што се наоѓа до трансформаторот во близина на предната плоча
Hams do it! With Frequency

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Морам да додадам дека уредот има и ЕМИ филтер кој што се наоѓа до трансформаторот во близина на предната плоча

Сакам да препорачам ова да ви биде пракса во сите градби што ги правите ;). Задолжително конструкциите да имаат EMI филтер, без разлика дали се изградени со импулсно или со обично напојување ;). Може да се најдат во секое компјутерско напојување EMI филтрите и често се поставени како посебни „склопчиња“ од еден кондензатор и еден калем на самиот 220V-ен влез од напојувањето. Иако ова не е баш „прописен“ EMI филтер, подобро е од ништо ;). Така да, може од таму да си го извадите ;).

Инаку, добро што имаш ставено EMI филтер ;). Во денешно време, се повеќе и повеќе пречки има во мрежата за напојување поради се поголемиот број на електрични уреди кои користат switching напојувања. Порано беа само телевизорите, ама сега веќе, од лаптопи до PC-иња, монитори, DVD-ња... скоро се има switching напојување... тоа е тоа, лесни се и евтини за изработка, па производителите често се одлучуваат на овој чекор :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Еми филтер е корисна работа. Во овој случај е ставен еми филтер изваден од еден фотокопир кој го најдов на еден отпад. Има форма на електролит и максимална струја му е 6А. во последен момент ми текна дека може да го употребам и него.
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Браво Z31GH и со здравје да се служиш. Браво за изработеното и за одлично и потполно презентирање на сработеното.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добро сработена работа,добар дизајн и функционалност.Се гледа Велешки зет... ;D

Offline jocko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: Регулиран напонски исправувач 20А
« Reply #9 on 21.04.2012, Saturday, 17:33:56 (Edited 24.04.2012, Tuesday, 17:39:42) »
Може да ми кажеш колку вати е трафото и со која дебелина на жица е мотан примар и секундар и колку волти е 24 или ????

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Lepo si to napravio ali koliko vidim taj stabilizator ima regulaciju ali nema korekciju izlaznog napona. Zato ti je pri 15A struje napon sa 13,9V na koliko je bio namesten, opao na 12V sto je mnogo veliki pad. Napon ne bi smeo da ti padne vise od nekih 100-200mV.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Lepo si to napravio ali koliko vidim taj stabilizator ima regulaciju ali nema korekciju izlaznog napona. Zato ti je pri 15A struje napon sa 13,9V na koliko je bio namesten, opao na 12V sto je mnogo veliki pad. Napon ne bi smeo da ti padne vise od nekih 100-200mV.

И како би се извела корекцијата на напонот во овој случај?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
не е паднат напонот, едноставно не сакав да го оптоварам повеќе од 15А, оти осигурачот е на 16А, затоа го намалив на 12 волти. Акомулаторот е пробиен и струјата ќе кренеше повеќе од 15А на напон од 13,8 волти, во тој случај ќе испукаше све и џабе работата. НЕМА ПАД НА НАПОН!
Hams do it! With Frequency

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Регулиран напонски исправувач 20А
« Reply #13 on 23.04.2012, Monday, 15:23:26 (Edited 23.04.2012, Monday, 22:09:19) »
И како би се извела корекцијата на напонот во овој случај?

Pokusacu veceras da nesto napisem ako ugrabim vreme za to!

Споено мислење: 23.04.2012, Monday, 22:09:19
Vec na pocetku moram da podvucem da ja nisam hteo da kazem da je ova sema manjkava i da ne radi dobro vec samo da podsetim da nema korekciju izlaznog napona. Da to sve radi, potvrdjuje i covek koji je napravio i probao. Ako se obezbede vrlo mocne komponente kao trafo, grec i dovoljno elektrolita, sasvim je moguce da se nedostatak korekcije izlaza u praksi skoro i ne primeti.

Sklop se moze gledati kao dva bloka - jedan cini stabilizator 317 a drugi cine izlazni redni tranzistori. To ja zovem "Master-Blaster" situacija. Stabilizator ima u sebi precizan komparator i po principu povratne sprege stalno nadgleda napon na svojoj izlaznoj nozici i koriguje unutarnje redne tranzistore da se na izlazu odrzava stabilan napon. To je "mozak" (Master) sklopa. Drugi blok su redni tranzistori koji su samo "snagatori" (Blaster) tj. zajedno cine  jedan snazan promenjljivi otpor kojim upravlja 317. Po prirodi Si NPN tranzistora, njihov emiter ce imati napon za oko 0,6-0,65V nizi napon od napona na bazi. Ako im baze imaju stabilan stalan napon, bice i na emiterima (a to je izlaz celog stabilizatora) stabilan napon i pratice napon na bazama i menjati se zajedno sa njim samo ce uvek biti za 0,6V nizi. IC 317 se ovde brine samo o sebi i gleda samo svoju izlaznu nozicu i trudi se da na njoj obezbedi stabilan napon. Kolo ne posmatra i nema pojma sta se desava na izlazu celog stabilizatora pa ne moze da koriguje bilo kakve promene ako se tamo pojave usled opterecenja. Cak i ako na izlazu napon opadne za neku vrednost, 317 to "nece znati" i dalje ce drzati nepromenjen i stabilan napon na svom izlazu koliko je namesten potenciometrom 5k. Zato ceo sklop ima stabilizaciju ali nema korekciju.
Kada se zeli korekcija onda se to vezuje kao u mojoj semi stabilizatora za 13,8V/30A. To bi u najjednostavnijem obliku izgledalo tako.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
добро мислење Doca, ова твоето објаснвање на целата шема, верувам дека добро ги читаш шемите. Ти благодарам на сугестиите. Сепак мислам дека добро се однесува овој исправувач, меѓутоа имаш право дека добро би било да има корекција на напон.
Hams do it! With Frequency